بررسی روزنامه های صبح یکشنبه تهران - پنجم آبان

روزنامه های امروز صبح در حالی که روزنامه بهار امروز منتشر نشده و روی میز روزنامه فروش ها نیست بعد از دو روز تعطیل به برداشته شدن بلیبوردهای ضد آمریکایی از سطح شهرتهران پرداخته و در عین حال در گزارش های احتیاط آمیز از ماجرای کشته شدن ماموران محافظ مرزها در بلوچستان و هم ضرب و شتم دختران میرحسین موسوی اشاره کرده اند‫.

گزارش هایی درباره آلودگی هوای تهران، ادامه گرانی و تورم، احتمال انصراف رای دهندگان انتخابات اخیر از حمایت از حسن روحانی، از جمله اخباری است که این روزنامه ها منعکس شده است‫.

Image caption تیتر و عکس های صفحه اول کیهان

ماجرای بیلبوردها و مرگ بر آمریکا

کیهان گزارش اصلی خود را به موضوع برداشته شدن بیلیبوردهای تبلیغاتی ضد آمریکایی از سطح شهرتهران اختصاص داده و حسین شریعتمداری در یادداشت روز این روزنامه نوشته: این قصه اگرچه سر دراز دارد ولی امروز، تنها به ماجرای دیروز اشاره می‌رود و آن عصبانیت و برافروختگی این جریان از نصب بیلبوردهایی است که «صداقت آمریکا» را به سوال و چالش کشیده بود. جماعت یاد شده با مشاهده این بیلبوردها چنان برافروخته و به خشم آمدند که گویی نصب‌کنندگان بیلبوردها به عزیزترین، گرامی‌ترین و مقدس‌ترین باورها و اعتقادات آنان اهانت کرده‌اند؟

مدیر روزنامه کیهان بدون این که روشن کند که چه کسانی را در نظر دارد نوشته این جماعت به گونه‌ای که با شتابزدگی آمیخته به اضطراب برای برچیدن بیلبوردها از خیابان‌های تهران دست به فشار هماهنگ و همه‌جانبه‌ای زدند و متأسفانه شهردار محترم تهران در اقدامی که از ایشان به عنوان یکی از سرداران سپاه اسلام در جنگ تحمیلی 8 ساله بعید و دور از انتظار بود، دستور جمع‌آوری و برچیدن بیلبوردهای مورد اشاره را صادر کرد.

به نظر کیهان: اما، گناه و جرم اصلی را کسانی مرتکب شده‌اند که «قدرت» در دست خویش، یعنی همان «امانت» مردم را علیه عزت و حرمت صاحبان امانت به کار گرفته و با «زبان حال» که در بسیاری از موارد گویاتر از «زبان قال» است به شیطان بزرگ اطمینان داده‌اند؛ «اجازه نمی‌دهیم کسی به ابروی بالای چشم شما اشاره‌ای داشته باشد»!

و خلاصه: مگر آمریکا با روی کارآمدن دولت موسوم به اعتدال، دست از کینه‌توزی و دشمنی کشیده و برای مردم ایران به «یار گرمابه و گلستان» تبدیل شده است؟

اما ابتکار از سوی دیگری به ماجرا نگریسته و نوشته: همزمان با گفتگوهای ایران در سطح جهانی تحرک گسترده اي در برخي از نهادها در جريان است و تبليغات وسيعي نيز صورت گرفته که سيزده آبان امسال به نحو متفاوتي نسبت به سه دهه گذشته برگزار شود. اين افراد ده روز مانده به سيزده آبان در حال تدارک اردويي هستند که قرار است بي سابقه ترين « مرگ بر آمريکا » ي سه دهه گذشته را در فضاي کشور طنين انداز کند.

به نوشته این روزنامه اقدامات برخي از افراد و گروه‌ها نشان مي‌دهد که اگرچه قرار است مشت‌هاي گره کرده آمريکا را نشانه رود، اما روي سخن با دولتي است که توانسته با شعار حل مشکلات داخلي و تنش زدايي در روابط خارجي رأي مردم را کسب کند. همين چند روز پيش يک خطيب مشهور نماز جمعه از وزارت خارجه اي که اين روزها در حال تلاش براي رويارويي بهتر و سنجيده تر با طرف آمريکايي خود مي‌باشد، مي‌خواهد که « توي دهن آمريکا بزند » و اين يعني اين که کنش گفت وگو همچنان بايد از تاريخچه روابط ايران و آمريکا حذف باشد و همه چيز به دو ماه پيش بازگردد.

در پایان مقاله ابتکار آمده: به نظر مي‌رسد شعار«مرگ بر آمريکا» ي امسال اگر چه اوباما و سران آمريکا را نشانه مي‌رود،اما يک مخاطب داخلي هم دارد و آن دکتر حسن روحاني؛ رئيس جمهوري اسلامي ايران است. برخي مي‌خواهند در ضمن اين شعار سه کلمه اي پيام‌هاي مهمي را به او برسانند.

صادق زیباکلام در مقاله ای در آرمان نوشته: صرف‌نظر از آنکه چه کسی و کدام نهاد یا جریان پشت بیلبوردهای ضدآمریکایی است و صرف‌نظر از آنکه این حرکت از روی لجبازی با سیاست تنش‌زدایی روحانی دارد صورت می‌گیرد یا از روی اعتقاد واقعی، نتیجه امر یکی است. این اقدامات همراستا با سیاست خارجی دولت نیست.

این استاد دانشگاه بدون مشخص کردن مخاطب خود نوشته: شروع کرده‌اند به انجام یکسری تبلیغات. ازجمله اینکه می‌گویند روحانی، اصلاح‌طلبان و هاشمی‌رفسنجانی اشتباه می‌کنند که فکر می‌کنند اگر رابطه با آمریکا برقرار شود، مشکلات و مسائل اقتصادی کشور یک‌شبه برطرف می‌شود. درحالی که نه آقای هاشمی‌، نه آقای خاتمی و نه هیچ اصلاح‌طلبی مطلقا چنین اندیشه‌ای در ذهنشان وجود ندارد که صرف تنش‌زدایی با آمریکا یا حتی ایجاد رابطه با آن کشور، باعث شکوفایی اقتصادی ایران شود! کشورهای زیادی هستند که روابط گرم و صمیمانه‌ای با آمریکا دارند، اما وضع اقتصادی‌شان هزار پله بدتر از ماست. بهبود وضع اقتصادی هیچ ارتباطی با برقراری رابطه با آمریکا ندارد.

نویسنده مقاله آرمان در نهایت نتیجه گیری کرده: نفس برقراری رابطه با آمریکا هیچ تغییری در وضع اقتصادی‌مان به‌وجود نمی‌آورد. مساله اساسی آن است که چرا با اصرار بر عدم ارتباط نمی‌خواهیم از این رهگذر سودی عاید خود کنیم؟ و این پرسشی است که ۳۴ سال است هنوز پاسخی برای آن به‌طور شفاف و دقیق ارائه نکرده‌ایم.

یکی توضیح بدهد

مسعود کاظمی در گزارش اصلی روزنامه قانون نوشته اتفاقات و حواشی خانه مهندس موسوی در روز عید غدیر و سکوت مقامات رسمی واکنش‌های مختلفی را داشته است. هر چند یکی از خبرگزاری‌ها مطالبی را در گفت‌وگو با یک مقام از وزارت اطلاعات عنوان کرده اما تا کنون هیچ مقام رسمی دولتی و امنیتی در این زمینه اظهار نظری نکرده است. در همین‌باره با علی مطهری به گفت‌وگو نشستیم. این نماینده اصولگرای مجلس ادامه حصر را غیرمنطقی می‌داند و معتقد است این بحران هزینه‌هایی را به نظام تحمیل می‌کند.

در ادامه گزارش این روزنامه گفتگویی با علی مطهری منعکس شده که گفته است: مسئولان مربوطه و در راس آن‌ها وزارت اطلاعات باید پاسخگو باشند، با مردم سخن بگویند و بررسی کنند که آیا ادعای مطرح شده از سوی دختران آقای موسوی درست است یا خیر. اگر برخورد نامناسب و یا ضرب و شتمی صورت گرفته است وزارت اطلاعات باید از خانواده آقای موسوی و مردم ایران عذرخواهی کند. سکوت در برابر این گونه وقایع به صلاح کشور نیست، به خصوص که این خبر در رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی منتشر شده است. بنده ابتدا به وزیر اطلاعات تذکر کتبی خواهم داد و اگر به نتیجه نرسد سوال از وزیر اطلاعات را به جریان می‌اندازم و ایشان باید به مجلس بیاید و پاسخ بدهد. در هر حال باید مجرم در این ماجرا شناسایی و معرفی شود.

نماینده تهران در گفتگو با قانون تاکید کرده: خانواده زندانیان سیاسی به اندازه کافی در رنج هستند، نباید رنج آن‌ها را مضاعف کنیم. حتی اگر جرم یک متهم به اثبات برسد کسی حق آزار رساندن به او را ندارد چه رسد به خانواده‌اش و تعرضی غیر از اعمال مجازات او جایز نیست. به یاد دارم که در روزهای اول پیروزی انقلاب شهید مطهری بار‌ها به مرحوم خلخالی توصیه می‌کرد که مبادا به سران بازداشت شده رژیم شاه ظلم شود.

جوانان دارند جدا می شوند

سجاد سالك در مقاله ای در اعتماد نوشته: نیازی نيست خيلي گوش تيز كنيم تا صداي نارضايتي برخي حاميان دولت روحاني را بشنويم. دولت در هفته‌هاي گذشته چنان درگير موضوع سياست خارجي از يك‌سو و جلب نظر اصولگرايان و گروه‌هاي بانفوذ از سوي ديگر شده كه بدنه حاميان و طرفدارانش را (اگر نگوييم از ياد برده) موقتا از كانون توجه خارج كرده است.

به نظر نویسنده این مقاله: در دوماه گذشته دولت روحاني با توجه به اطميناني كه نسبت به پايگاه راي خود داشت از بخش حاميان جوان و طبقه متوسط غفلت كرد. اما اعتراض‌ها و گلايه‌هايي كه اين روزها به گوش مي‌رسد زنگ خطري جدي براي دولتي محسوب مي‌شود كه براي اجراي برنامه‌هايش در سياست داخلي و خارجي علاوه بر جلب نظر اصولگرايان به حمايت قاطع افكارعمومي و بدنه حاميانش نياز دارد.

نویسنده هشدار داده: شهروندان تحول‌خواه، دانشجويان و حاميان راسخ روحاني تا مدت زماني به ديده تساهل با اتفاقات برخورد كرده و اجازه مي‌دهند دولت كارش را به سليقه خودش پيش ببرد اما از يك نقطه‌يي به بعد كاسه صبر لبريز شده و ممكن است حمايت و پشتيباني جاي خود را به اعتراض و گلايه دهد. اين زمزمه‌هاي پنهاني كه هر روز از گوشه و كنار بيشتر شنيده مي‌شود احتمالا تا چند وقت ديگر عمومي‌تر بيان شده و سمت و سوي شديدتري پيدا كند.

بلایی بر سر اقتصاد و کشور

Image caption تیتر و عکس صفحه اول فرهیختگان

سعید لیلاز در مقاله ای در شرق در پاسخ گفته های رییس بانک مرکزی سابق در این باره که

صدمیلیارددلار موجودی ذخایر ارزی کشور است نوشته این صدمیلیارددلار موجودی یا ذخایر طلای بانک‌مرکزی را همچنان از خزانه دولت تفکیک نمی‌کند در نتیجه گرچه حتما منظور جناب دکتر بهمنی چیز دیگری است اما احتمالا این شبهه در ذهن مردم پدید می‌آید که در حال حاضر و به گواه یک مقام مسوول و مطلع سابق دولت مقدار کافی منابع برای به حرکت درآوردن چرخ‌های اقتصاد کشور دارد و از به‌کارگرفتن آن مضایقه می‌کند.

به نظر نویسنده این مقاله ، داوری درباره کارنامه افراد، دولت‌ها و به‌طور کلی سیستم‌ها بی‌آنکه نیازی به ورود در جزییات عملکرد تک‌تک اجزای آنها باشد به‌سادگی از طریق «محصول نهایی» آن ممکن است بی‌آنکه ناگزیر به احتجاج و قوی‌کردن رگ‌های گردن و... باشیم. طی سال‌های ۱۳۸۸ تا پایان ۱۳۹۲ و مطابق برآوردهای موجود برای این سال آخر، متوسط رشد تولید ناخالص داخلی ایران اندکی بیش از یک درصد در سال و متوسط نرخ تورم حدود ۲۳ درصد بوده است در همین سال‌ها متوسط درآمد ارزی حاصل از صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی به حدود ۶۰ میلیارددلار در سال رسید. که درتاریخ سابقه نداشته و تکرار نشده است.

مقاله شرق تاکید کرده به عبارت روشن‌تر هم مطلق عملکرد اقتصاد ایران در دوره ۸۰ -۸۴ بیش از پنج‌برابر دوره اخیر بوده، و هم بهره‌وری آن به‌ازای مصرف درآمدهای نفتی، بیش از ده برابر این دوره. با این ارقام و اعداد به هیچ توضیح و تفسیری پیرامون عملکرد آنچه در هشت‌سال گذشته بر اقتصاد و کشور ایران رفت، نیازی نیست، مساله تحریم و نقش آن در وخامت اوضاع اقتصادی ایران نیز به‌ویژه تا پیش از اواخر سال ۱۳۹۱ بیشتر یک دروغ بزرگ است و نه چیز دیگر.

تیمور رحمانی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته: به دنبال تشدید تدریجی تحریم‌ها که هم به خاطر کاهش درآمد‌های نفتی و هم به دلیل دشواری واردات از یک طرف و به دلیل افزایش نرخ ارز از طرف دیگر سبب به‌وجود آمدن یک شوک منفی عرضه به اقتصاد ایران شد، رکودی تورمی در اقتصاد ایران به‌وجود آمد که بر اساس آمارهای رسمی، بالاترین نرخ تورم را پس از سال ۱۳۷۴ به دنبال داشت.

به نوشته این مقاله: در شرایط کنونی، اثر کاهش ارزش پول ملی بر روی سطح قیمت‌ها رخ داده است و انتظاری برای افزایش سطح قیمت‌ها از این ناحیه وجود ندارد. دلیل آن است که بالا ماندن نرخ ارز برای مدتی قابل‌توجه، اثر خود را تقریبا به طور کامل بر جای گذاشته است و غالب قیمت‌ها خود را به وضعیت نرخ ارز جدید تعدیل کرده‌اند.

سرمقاله دنیای اقتصاد تاکید کرده: موضوع دیگری که امید به کاهش نرخ تورم را فراهم می‌کند بهبود تعامل با جهان خارج و افزایش احتمالی در درآمدهای نفتی و تسهیل واردات است که می‌تواند در کنترل نرخ تورم موثر باشد. در واقع، گشایشی در این زمینه به معنی وارونه شدن شوک منفی عرضه به اقتصاد ایران است که هم به کاهش نرخ تورم می‌انجامد و هم به افزایش سطح تولید حقیقی اقتصاد.

Image caption کارتون فیروزه مظفری و هزینه ها

کابوسی به نام تهران

مهدي مال‌مير در سرمقاله مردم سالاری نوشته: امروز شايد هيچ واژه‌اي به اندازه كابوس حكايت‌گر شرايط زندگي در شهر تهران نیست. كابوسي كه شهروندانش، تنها در اين آرزويند كه پيش از آن ضربت نهايي از آن بيدار شوند.

در اين چند سال اخير، وقتي كه به روزهاي آخر شهريور ماه نزديك مي‌شويم و خرام اولين نسيم پاييزي و رقص برگ‌ها را مي‌بينيم، به جاي خوشحاليِ رها شدن از چنگال تابستان نامروت تهران، در اين نگراني ژرف فرو مي‌رويم كه امسال اين شهر هول‌آور با تن و روان خسته‌مان چه مي‌كند؟ براستي امسال چه تعداد از سالمندان و بيماران قلبي و ريوي روانه بيمارستان و نه از آن كمتر، رهسپار جهان باقي مي‌شوند؟ آيا زمستان امسال باز هم كودكانمان به دليل كم كاري توجيه‌ناپذير ما هر از چند روزي كه هواي شهر به درجه هشدار! مي‌رسد، محكوم به خانه‌نشيني و دور افتادن از درس و كتاب خواهند بود؟

سرمقاله مردم سالاری سرانجام بدان جا رسیده که: امروز بيماري‌هاي ريوي ناشي از آلودگي هميشگي هواي اين شهر آن چنان بالا گرفته كه براي اثباتش نياز به هيچ كارشناس و تخصص ويژه‌اي نيست. سرفه‌هاي خشك و جگرخراش موسيقي متن هر مكان عمومي در اين شهر است .

دارم شوخی می‌کنم

پوریا عالمی در ستون طنز شرق از قول یک عضو شورای شهر تهران نوشته این شورا باید سپر مردم تهران در برابر آلودگی هوای تهران باشد، او پرسیده: شورای شهر سپر است؟ اگر سپر است بی‌زحمت شورای شهر بلند شوند بروند مناطق غربی ایران که گردوغبار از کشور دوست و برادر کار سپری کنند.

طنزنویس به طعنه افزوده: واقعا اگر می‌دانستیم شورا نقش سپری دارد به‌جای هادی ساعی و عباس جدیدی و علیرضا دبیر و حسین رضازاده همه ورزشی‌ها را می‌فرستادیم شورا.

کارتون روز

Image caption کارتون سعید نوروزی، شرق

مطالب مرتبط