ایران خواستار واکنش شورای امنیت به قتل مرزبانانش در سیستان و بلوچستان شد

ایران خواستار واکنش شورای امنیت سازمان ملل متحد به قتل مرزبانان این کشور در استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی این کشور شده است.

محمد خزائی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، در نامه‌ای به رئیس شورای امنیت قتل این مرزبانان را "اقدام وحشیانه گروه های تروریستی" خوانده و گفته واکنش متناسب شورای امنیت "پیامی قوی به گروه های تروریستی" است.

شورای امنیت سازمان ملل به عنوان یکی از ارکان اصلی این سازمان وظیفه پاسداری از امنیت بین المللی و حفظ صلح جهانی را بر عهده دارد.

۱۴ مرزبان ایرانی چهار روز پیش در مرز ایران و پاکستان کشته شدند. مقام های قضایی ایران اعلام کرده اند در اقدامی تلافی جویانه و در پاسخ به این قتل، ۱۶ نفر را که گفته از اشرار زندانی بوده اند، و اجرای حکم اعدام آنها به تاخیر افتاده بود، اعدام کرده است.

گروه موسوم به "جیش العدل" که خود را "ارتش عدالت و برابری" معرفی می کند در وبلاگی فارسی زبان، مسئولیت قتل مرزبانان ایرانی را بر عهده گرفته است.

دولت ایران می گوید که "اشرار مسلح" پس از قتل مرزبانان ایرانی در منطقه سراوان، از منطقه مرزی ایران فرار کرده و در پاکستان پناه گرفته اند.

پیش از این هم در مواردی مخالفان مسلح یا قاچاقچیان مسلح از منطقه بلوچستان، با گذشتن از مرز پاکستان، به کشور همسایه شرقی ایران متواری می شدند.

علی عبداللهی، معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور ایران با اشاره به موافقتنامه امنیتی بین ایران و پاکستان خواستار "جدیت بیشتر طرف پاکستانی برای کنترل مرزها در مبارزه با تروریسم" شده است.

مطالب مرتبط