انتشار نامه ۱۶۰۰ امضایی در اعتراض به بدرفتاری با فرزندان میرحسین موسوی

موسوی و رهنورد
Image caption نامه اعتراضی اخیر را بسیاری از روزنامه نگاران، شخصیت ها و فعالان سیاسی و اجتماعی داخل و خارج ایران امضا کرده‌اند

بیش از ۱۶۰۰ شهروند ایرانی با امضای نامه‌ای سرگشاده خطاب به مسئولان ارشد امنیتی و قضایی ایران، به بدرفتاری مأموران امنیتی با فرزندان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد اعتراض کرده‌اند.

صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه، حسن روحانی رئیس جمهور، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و سایر اعضای این شورا مخاطب این نامه قرار گرفته اند که به امضای ۱۶۶۷ نفر رسیده است.

این نامه، در اعتراض به برخورد هفته پیش ماموران امنیتی با دختران میرحسین موسوی و زهرا رهنورد منتشر شده است.

به گفته دو تن از دختران آقای موسوی و خانم رهنورد، ماموران پس از ملاقات با پدر و مادرشان با آنها بدرفتاری کرده اند.

در زیر نامه اعتراضی اخیر، که امروز به طور همزمان در تعدادی از سایت های منتقد حکومت ایران منتشر شده، امضای بسیاری از روزنامه نگاران، شخصیت ها و فعالان سیاسی و اجتماعی داخل و خارج ایران به چشم می خورد.

امضاکنندگان نامه، "ﺍﻋﺘﺮﺍﺽ ﻭ ﺍﻧﺰﺟﺎﺭ ﺷﺪﯾﺪ" خود را ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ "ﭼﻨﯿﻦ ﺑﺮﺧﻮﺭﺩﻫﺎﯼ ﺧﺸﻮﻧﺖ ﺑﺎﺭ ﻭ ﺗﻮﻫﯿﻦ ﺁﻣﯿﺰﯼ" اعلام کرده و ﺧﻮﺍﻫﺎﻥ ﻋﺬﺭﺧﻮﺍﻫﯽ و ﻣﺠﺎﺯﺍﺕ ﻣﺘﺨﻠﻔﺎﻥ ﻭ ﺭﻓﻊ ﺣﺼﺮ ﻣﯿﺮﺣﺴﯿﻦ ﻣﻮﺳﻮﯼ، ﻣﻬﺪﯼ ﮐﺮﻭﺑﯽ ﻭ ﺯﻫﺮﺍ ﺭﻫﻨﻮﺭﺩ شده اند.

پیشتر نیز ده‌ها نفر از زندانیان سیاسی ایران، با انتشار دو نامه جداگانه از دولت حسن روحانی خواسته‌ بودند که نسبت به برخوردهایی که علیه زندانیان سیاسی صورت می گیرد واکنش نشان دهد.

در یکی از این نامه ها، از دولت حسن روحانی خواسته‌ شده بود نقش خود را در برخورد با میرحسین موسوی، مهدی کروبی از کاندیداهای معترض به نتایج انتخابات ۱۳۸۸ و زهرا رهنورد، همسر میرحسین موسوی روشن کند.

امضا کنندگان آن نامه تاکید داشتند که قصد ندارند انتظارات را از دولت نوپا بالا ببرند، اما انتظارشان از دولتی که در میتینگ انتخاباتی خود اعلام کرده حصرها به پایان می‌رسد متفاوت با دولت پیشین است.

آنان از دولت حسن روحانی پرسیده‌ بودند: "در دولت قبل وزارت اطلاعات آن دولت عهده دار حصر و محدودسازی آقایان موسوی و کروبی بود، و برخوردهای سخیف آن‌ها نیز مطابق شان‌‌ همان دولت بود ولی امروز نقش دولت چیست؟"

میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد نزدیک به هزار روز است که همزمان با تظاهراتی که در روز ۲۵ بهمن ١٣٨٩ و با حضور معترضان در خیابان‌ها و سر دادن شعارهای علیه حکومت و رهبر ایران همراه بود، تحت بازداشت خانگی قرار گرفته‌اند.

به گفته اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده پلیس ایران، حصر رهبران معترضان به انتخابات ۱۳۸۸ با نظر آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، اعمال شده است.

مطالب مرتبط