وزیر دادگستری ایران: دولت وارد موضوع رفع حصر موسوی و کروبی نمی‌شود

حق نشر عکس ILNA
Image caption انتخاب پورمحمدی برای وزارت انتقادهایی به دنبال داشت

مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری ایران، پس از جلسه هیئت دولت به خبرنگاران گفته است که دولت قصد ندارد وارد مساله پایان دادن به بازداشت خانگی میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، و مهدی کروبی شود.

آقای پورمحمدی امروز چهارشنبه ۸ آبان (۳۰ اکتبر) در پاسخ به سوالی درباره تشکیل "کمیته رفع حصر" و نقش دولت در آن گفت: "چنین چیزی درست نیست و دولت هرگز وارد این گونه مباحث نمی‌شود."

او همچنین با رد گزارش‌های اخیر درباره درگیری ماموران امنیتی با فرزندان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد گفته است: "آنچه که پیرامون این اتفاق گفته می‌شود جوسازی و حاشیه‌سازی رسانه‌ای است."

هفته گذشته نرگس موسوی گفت که پس از ملاقات او و خواهرش با پدر و مادرشان، که نزدیک هزار روز است در بازداشت خانگی به سر می‌برند، ماموران امنیتی با آنها درگیر شدند.

وبسایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، خبر داده که هادی خامنه‌ای، از چهره‌های سرشناس اصلاح‌طلب و برادر رهبر ایران، به ملاقات دختران آقای موسوی و خانم رهنورد رفته است.

آقای خامنه‌ای در این دیدار ضمن ستایش از سابقه سیاسی آقای موسوی اظهار امیدواری کرده است که "تجربه تلخ تحمل این رنجها نتایج شیرینی برای همه مردم ایران داشته باشد و به زودی شاهد آزادی همه زندانیان سیاسی و محصورین باشیم."

ایسنا از محمدرضا عارف، نامزد اصلاح‌طلب انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر که از نامزدی انصراف داد، در همین باره نقل قول کرده که: "کارگزاران حکومتی... باید مراقبت‌های لازم را انجام دهند و به‌گونه‌ای عمل نکنند که شیرینی حماسه ۲۴ خرداد در کام ملت تلخ شود."

'روحانی جلوی اطلاعات موازی را بگیرد'

اعتراض به وضعیت زندانیان سیاسی در روزهای اخیر بالا گرفته و از حسن روحانی، رئیس‌جمهور، برای موضع‌گیری و مداخله در مورد وضعیت آنها و به ویژه تلاش برای آزادی آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد درخواست‌هایی مطرح می‌شود.

حسن روحانی در تبلیغات انتخاباتی خود وعده داده بود که برای کاهش فشار بر آقایان موسوی و کروبی، خانم رهنورد و سایر زندانیان سیاسی تلاش کند.

پس از آغاز ریاست‌جمهوری آقای روحانی و انتصاب علی شمخانی به دبیری شورای عالی امنیت ملی ایران، گفته شد که پرونده رهبران جنبش سبز به این شورا ارجاع داده شده است.

روشن نیست که دامنه اختیارات هر کدام از نهادهای مختلف حکومتی در ایران در این باره چه قدر است.

سعید حجاریان، از چهره‌های سرشناس اصلاح‌طلب، به وبسایت آینده گفته است که اصلاح وزارت اطلاعات و مقابله با فعالیت‌ نهادهای امنیتی خارج از کنترل دولت باید جزو برنامه‌های حسن روحانی باشد.

آقای حجاریان گفته: "الان که آقای روحانی خودش وزیر را انتخاب کرده، باید در این سیستم شاهد اصلاحات اساسی باشیم و دیگر نمی توان گفت که نگذاشتند. البته مهمتر این است که اطلاعات موازی ایجاد نشود و خارج وزارت اطلاعات همان کارها را ادامه ندهند. آقای روحانی باید بتواند هم وزارت اطلاعات را اصلاح کند، هم جلوی موازی کاری را بگیرد."