مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ پنج‌شنبه نهم آبان

روزنامه‌های امروز صبح ایران با چاپ هشدار تند رئیس قوه قضائیه آن کشور به اصلاح‌طلبان، اظهارات وزرای اطلاعات و فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه جلسه دیروز هیات دولت را نیز منتشر کرده‌اند.

در همین حال عدم آزادی زندانیان امنیتی و ادامه حصر آقایان موسوی و کروبی فضای سردی ایجاد کرده که به وضوع می‌توان آن را از لابه‌لای نوشته روزنامه‌نگاران مستقل، احساس کرد.

آقای ظریف مراقب تله فیس‌بوکی باشید

روزنامه کیهان در ستون خبرهای ویژه خود با حمله به محمد جواد ظریف از اظهارنظر او در فیس بوک در مورد ضرب و شتم دختران میرحسین موسوی از رهبران مخالف حکومت ایران به شدت انتقاد کرده است.

به نوشته کیهان در حالی که فیس‌بوک غیرقانونی اعلام شده، دکتر ظریف عملا این رسانه فعال در فتنه سبز را تبدیل به تنها ابزار ارتباطی یک سویه کرده است.

این در حالیست که روز گذشته وزیر دادگستری و پیشتر وزیر اطلاعات به عنوان مرجع رسمی اعلام کردند حکایت مذکور ماجراجویی و جوسازی رسانه‌ای بوده است.

روزنامه کیهان ابراز امیدواری کرده که این موضوع تجربه‌ای برای وزیر محترم امور خارجه شود که اولا بدون تحقیق در مسائل غیرمرتبط با حوزه کاری خود موضع نگیرند و ثانیا خیلی به دوست بودن دوستان فیس‌بوکی و لایک‌ها و مرحبای آنها بها ندهند.

خاتمی، تحریم، صلح

بسیاری از روزنامه‌های امروز تازه‌ترین اظهارات محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران را منتشر کرده‌اند از جمله روزنامه شرق به نقل از آقای خاتمی این تیتر را که می‌خواهند رئیس جمهوری را از عقبه‌اش جدا کنند با تصویری از او در صفحه اول خود منتشر کرده است.

در همین حال آذر منصوری، فعال سیاسی در یادداشتی در همین روزنامه نوشته است که آینده سیاسی اصلاح‌طلبان به پرسشی جدی در محافل سیاسی و رسانه‌ای تبدیل شده است.

نویسنده در ادامه مقاله خود سیر حرکت اصلاح‌طلبان قبل از انتخابات مجلس نهم تا به امروز را تشریح کرده و نوشته که شاید به جرات بتوان گفت در این بزنگاه تاریخی و سرنوشت‌ساز محمد خاتمی تاثیرگذارترین چهره سیاسی در حرکت آینده اصلاح‌طلبان و تحولات پیش آمده بود.

به اعتقاد خانم منصوری اگر آقای خاتمی قادر است با حضور به موقع در فضای داخلی کشور و ترسیم آینده‌ای امیدبخش در نتیجه انتخابات تاثیر بگذارد، به طور قطع این نقش‌آفرینی‌ها در عرصه بین‌المللی موجود، قوت بخشیدن به روند صلح و گفتگوی تمدن‌ها دوچندان خواهد بود.

آمریکاستیزی در ذات انقلاب نبود

فرهاد کیان فرید خبرنگار گروه سیاسی روزنامه قانون در آستانه ۱۳ آبان و به بهانه اشغال سفارت آمریکا در تهران با صادق زیباکلام، عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفتگو کرده است.

این استاد علوم سیاسی دانشگاه می‌گوید ظرف این ۳۵ سالی که از انقلاب می‌گذرد و ۳۴ سالی که از منظر آمریکاستیزی می‌گذرد هیچ‌گاه این پدیده را کالبدشکافی نکردیم و فرض را بر این گذاشتیم که این دشمنی و آمریکاستیزی بخشی از ذات انقلاب اسلامی بوده است.

به گفته آقای زیباکلام امروز که در آبان ۱۳۹۲ هستیم و داریم به سمت ۱۳ آبان می‌رویم و اصرار هم داریم که ۱۳ آبانی برگزار کنیم که آن سرش ناپیدا باشد، حالا چه به خاطر لجبازی با رئیس جمهور و یا هر دلیل دیگری، معتقدم اکنون نیاز به جامعه‌شناسی این مسئله است. چرا که وارد فضایی می‌شویم در سطح جامعه که سئولاتی دارد به وجود می‌آید که چرا؟ چرا آمریکاستیزی؟

این استاد دانشگاه معتقد است که دیگر مثل گذشته مسئولان نمی‌توانند بسیار راحت آمریکاستیزی را به ملت بفروشند و ملت نیز خریدار آن باشند.

خصوصی‌سازی اجباری

محمدصادق جنان‌صفت با اشاره به تصویب واگذاری شرکت‌های دولتی به گروه‌های خاص و شبه دولتی از سوی مجلس در روزنامه اعتماد نوشته است؛ سیاست‌ورزان ایرانی به ویژه طیف‎‌های افراطی جناح سیاسی اصولگرایان بارها نارضایتی خود را از این که بخش خصوصی ایران با خرید سهام شرکت‌های بزرگ بتواند قدرت سیاسی نیز به دست آورد، نشان داده و در بحث‌های تئوریک و در عمل سد راه خصوصی‌سازی شده و به بهانه این که امنیت کشور مختل می‌شود پای شبه‌دولتی‌ها را به میان کشیده‌اند.

به نوشته آقای جنان‌صفت واقعیت این است که شبه‌دولتی‌ها در عمل و در فرآیندی نه چندان بلندمدت می‌توانند دیکتاتوری اقتصادی راه انداخته و فعالیت‌های عادی شرکت‌ها و بنگاه‌های خصوصی را با اخلال مواجه کنند.

به اعتقاد نویسنده دولت یازدهم می‌خواهد از پدیدار شدن انحصارهای تازه جلوگیری کند، اما مجلس با نادیده گرفتن این مسئله می‌خواهد اهداف مندرج در یکی از تبصره‌ها را به هر شکلی عملی سازد.

مجلس همراه نیست

آرزو فرشید در گزارشی در روزنامه جهان صنعت نوشته است؛ تعامل و همکاری میان قوا به ویژه میان مجلس و دولت از آن حرف‌های زیبایی بود که بعد از انتخابات و روی کارآمدن دولت یازدهم مورد تاکید قرار گرفت اما پس از گذشته حدود سه ماه از آغاز کار دولت به نظر می‌رسد که مجلسیان حجاب این حرف‌ها را کنار زده و سرناسازگاری با دولت اعتدال گذاشته‌اند.

به نوشته این مقاله در هفته‌ای که گذشت شاهد اوج‌گیری تقابل میان نمایندگان پارلمان و کابینه روحانی بودیم از این گذشته نمایندگان مجلس در همین ماه‌های ابتدایی شروع به کار دولت، تذکر روی تذکر آورده‌اند تا قطار هنوز سرعت نگرفته دولت را متوقف کنند، تذکراتی که بعضا خیلی حرفه‌ای هم نبوده است. به عنوان مثال حمید رسایی، نماینده تهران در جلسه روز گذشته مجلس به وزرای اطلاعات و امور خارجه در خصوص حمایت از رفتار دختران موسوی در فیس‌بوک تذکر داد.

به اعتقاد نویسنده روشن است که دولت یازدهم با توجه به شرایط موجود اقتصادی کشور که به گفته برخی از همین نمایندگان سیاه‌نمایی است و این گونه مانع‌تراشی‌ها، راه سختی در پیش دارد.

آموزش و پرورش؛ معمار جهش اقتصادی کشور

غلامعلی فرجادی، در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته است؛ بالاخره بعد از گذشت پنج هفته از آغاز سال تحصیلی مدارس، تکلیف وزیر وزارتخانه‌ای با ۱۲ میلیون دانش آموز و یک میلیون معلم مشخص شد؛ وزارتخانه‌ای که می‌تواند معمار جهش اقتصادی کشور باشد. اما متاسفانه سال‌هاست که هم گروه‌های سیاسی و هم پژوهشگران و هم اصحاب رسانه، توجه ناچیزی نسبت به برنامه‌های این وزارتخانه و ماموریت‌های کلیدی آن دارند.

به نوشته آقای فرجادی در تمامی اقتصادهای توسعه‌یافته، مداخله دولت در امور اقتصادی حداقلی بوده و در مقابل نقش‌آفرینی پررنگ‌ دولت را در زمینه تلاش برای پوشش صددرصدی آموزش و پرورش با کیفیت در کناره حوزه سلامت و بیمه‌های درمانی و تامین اجتماعی شاهد هستیم؛ چرا که وجود فرصت‌های برابر برای همه شهروندان در دسترسی به آموزش و پرورش با کیفیت، می‌تواند به شکلی پایدار به بهبود عدالت اقتصادی و برابری بیشتر فرصت‌های اقتصادی و اجتماعی کمک کند.

مطالب مرتبط