لاریجانی چین را به ساخت قطار پرسرعت در ایران دعوت کرد

Image caption بازدید علی لاریجانی از قطار پرسرعت در شانگهای چین

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران ضمن بازدید از طرح قطارهای تندرو در این کشور از سرمایه گذاران چینی برای اجرای طرح قطارهای پرسرعت در ایران دعوت کرد.

خبرگزاری‌ها در ایران روز پنجشنبه ۹ آبان، ۳۱ اکتبر گزارش دادند که آقای لاریجانی مسافتی را از فرودگاه شهر شانگهای با قطار پرسرعت طی کرده است. این قطار با سرعت ۴۶۵ کیلومتر در ساعت حرکت می‌کند.

یک روز پیش از آن رئیس مجلس ایران در جمع تجار و صاحبان صنایع چین که با ایران همکاری می‌کنند، آنان را به سرمایه‌گذاری در طرح‌های مختلف پیشرفته در ایران از جمله قطارهای پرسرعت دعوت کرد.

او همچنین گفته بود که مجلس ایران از دولت حسن روحانی، رئیس جمهور این کشور حمایت می‌کند و فعالیت‌های دیپلماتیک دولت "بسیار گسترده و امیدوار کننده" بوده است.

رئیس مجلس ایران به همراه هیاتی برای یک دیدار چهار روزه از سه‌شنبه گذشته در چین به سر می‌برد.

خبرگزاری مهر پیشتر گزارش داده بود که افزایش مطالبات معوق نفتی و گازی ایران از چین، مهمترین محورهای مذاکرات آقای لاریجانی و رئیس جمهور چین، خواهد بود.

همزمان با سفر آقای لاریجانی، محمد باقر نوبخت معاون رئیس جمهور ایران و سخنگوی دولت از طلب ۲۲ میلیارد یورویی ایران از چین خبر داد. این طلب بابت پول حاصل از صادرات نفت و محصولات گازی بوده است.

'ایران کمک‌های چین را فراموش نمی‌کند'

پیش از این آقای لاریجانی در دیدار با شی جین پینگ، رئیس جمهور چین درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ گفته بود: "در مذاکرات اخیر ژنو طرحی را ارائه داده ایم که امید است با همکاری چین هر چه زودتر به نتیجه برسد."

مساله سوریه از دیگر مسائل مطرح شده در دیدار رئیس جمهوری چین و رئیس مجلس ایران بوده است. آقای لاریجانی گفت: "ایران از ابتدا اعلام کرد که مساله سوریه فقط از راه سیاسی باید حل شود و اکنون همه کشورها قانع شده اند که تنها راه مذاکره و حل موضوع از طریق مسالمت آمیز است."

شی جین پینگ، رئیس جمهور چین نیز از آمادگی کشورش برای توسعه روابط با تهران در همه زمینه‌ها خبر داد و گفت که چین معتقد است که مساله سوریه فقط باید از راه سیاسی حل شود.

آقای لاریجانی پیشتر در دیدار با یانگ چه چیه، رایزن سیاسی و امنیتی چین نیز گفته بود که ایران کمک های چین در وضعیت تحریم‌ها را فراموش نمی کند.

چین از صادرکنندگان عمده کالا به ایران و بزگترین مشتری نفت این کشور است و بخشی از بهای خرید نفت از ایران را به شکل کالا پرداخت می‌کند.

مطالب مرتبط