سرپرست دانشگاه علامه طباطبایی: دو استاد و۱۲ دانشجوی اخراجی باز می‌گردند

حق نشر عکس ISNA
Image caption حسین سلیمی، سرپرست دانشگاه علامه طباطبایی

حسین سلیمی، سرپرست دانشگاه علامه طباطبایی از بازگشت دو استاد و ۱۲ دانشجوی اخراجی به دانشگاه علامه خبر داده است.

وزارت علوم دولت حسن روحانی چندی پیش وعده داده بود که امسال دانشجوی ستاره دار وجود نخواهد داشت، اگرچه هنوز وضعیت عده زیادی از دانشجویان ستاره دار قدیمی مشخص نیست.

طی چند سال گذشته تعدادی از اعضای هیات علمی و اساتید دانشگاه‌های علامه طباطبایی، تهران، آزاد اسلامی و علم و صنعت اخراج یا با بازنشستگی اجباری رو به رو شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آقای سلیمی در جلسه پرسش و پاسخ امروز پنج شنبه ۹ آبان ماه در دانشگاه علامه طباطبایی گفت: "تاکنون حدود ۲۲ نفر از دانشجویان اخراجی و ستاره‌دار برای بازگشت به دانشگاه مراجعه کرده‌اند که از این تعداد ۱۲ نفر از آنها به دانشگاه برگشته‌اند و برگشت بقیه نیز موضوع مورد بررسی در وزارت علوم است."

" دانشجوی ستاره دار" اصطلاحی بود که در ابتدای کار دولت محمود احمدی نژاد، بسیاری از فعالان دانشجویی در حوزه های سیاسی، اجتماعی و صنفی با آن آشنا شدند. ستاره هایی که در کارنامه های سازمان سنجش در مقابل نام برخی دانشجویان قرار می گرفت، نشانه ای بود بر محرومیت های در نظر گرفته شده برای این دانشجویان، که حتی شامل محرومیت از تحصیل می شد.

مقام‌های دولت آقای احمدی نژاد می‌گفتند ستاره‌دار شدن برخی دانشجویان، ناشی از قانون و مقرراتی بوده که از زمان دولت محمد خاتمی بوده و هر سال اجرا می‌شده است.

سرپرست دانشگاه علامه طباطبایی در خصوص استادان بازنشسته نیز گفته که "تعداد آنها از انگشتان دو دست کمتر است" و اضافه کرده: "درخواست بازگشت تعدادی از این اساتید که توانایی تدریس دارند، براساس آیین‌نامه تکریم بازنشستگان بررسی می‌شود."

از دیگر اقداماتی که در دولت پیشین صورت گرفت حذف برخی از رشته‌های دانشگاهی بود، آقای سلیمی در این مورد نیز گفت: "حدود یک سال برای بازگشت تمام رشته‌های حذف شده به دانشگاه زمان لازم است، اما رشته‌هایی مانند مطالعات زنان و مطالعات فرهنگی در سطح کارشناسی ارشد سال آینده دانشجو می‌پذیرد."

فضای دانشگاه ها در ایران از ماه های آخر دولت محمد خاتمی علیرغم ابراز نارضایتی مقام های دولتی، رفته رفته بسته شد و با فشار بر تشکلات دانشجویی و محدودیت های پی در پی برای فعالان دانشجویان این وضعیت در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد به اوج خود رسید.