وزیر امور خارجه ایران حضور نظامی در سوریه را دوباره انکار کرد

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران
Image caption ظریف می‌گوید ایران با دولت سوریه تنها رابطه‌ای سیاسی دارد

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران گفته است که ایران در سوریه حضور نظامی ندارد.

آقای ظریف که به آفریقای جنوبی سفر کرده بود، در کنفرانس خبری خود در پاسخ به سوالی درباره فیلم‌های منتشر شده از حضور سپاهیان ایران در سوریه گفت ایران با دولت سوریه تنها رابطه‌ای سیاسی دارد.

بی بی سی فارسی در مستند "جنگ پنهان ایران در سوریه" که چهارشنبه پخش شد حضور اعضای سپاه پاسداران ایران را در شهر حلب در شمال سوریه به تصویر کشید. این مستند نشان می‌داد که فرماندهان سپاه پاسداران ایران در شهر حلب حضور دارند و نیروهای حامی بشار اسد را آموزش می دهند و با آنها در عملیات نظامی هم شرکت می کنند.

ایران بارها حضور نظامی خود را در سوریه انکار کرده و گفته تنها برای کمک به دولت بشار اسد به آنها مشاوره نظامی می دهد.

"جنگ پنهان ایران در سوریه" با استناد به تصاویری که توسط فیلمبردار همراه با سپاهیان ایران در جنوب حلب ضبط شده نشان می‌دهد که ایران درگیر جنگ سوریه شده و به خط مقدم نبرد با شورشیان مخالف بشار اسد، سرباز می فرستد. این فیلم همچنین نشان می دهد اسلحه‌های ساخت ایران هم در سوریه کم نیستند.

بزرگمهر شرف الدین تهیه کننده و گزارشگر مستند می گوید: "سپاهیان ایران مسوول آموزش شبه نظامیان سوری هستند که نیروهای دفاع وطنی نام گرفته اند. این نیروهای داوطلب با الهام از بسیج ایران شکل گرفته اند و فرماندهان سپاه پاسداران آنها را هم در ایران و هم در سوریه آموزش می دهند. در این فیلم نشان داده می شود که چگونه یگان ایرانی همراه با نیروهای دفاع وطنی وارد نبردی با شورشیان می شوند."

در این نبرد که ۲۸ مرداد امسال در جنوب حلب در منطقه ای موسوم به "مرغداری" در گرفت، شورشیان چند ایرانی را کشتند و دوربین فیلمبردار ایرانی را هم به دست آورند. آنها این فیلم ها را به عنوان سندی برای اثبات حضور نظامی ایران در جنگ سوریه در اختیار رسانه ها از جمله بی بی سی قرار دادند.

مطالب مرتبط