امام جمعه تهران: مرگ بر آمریکا و مذاکره را همزمان پیش می‌بریم

حق نشر عکس MEHR

احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران، امروز گفته است که جمهوری اسلامی شعار "مرگ بر آمریکا" را همزمان با مذاکره با ایالات متحده پیش می‌برد.

آقای خاتمی گفته: "آمریکا در ۵۰ سال اخیر به ۲۵ کشور جهان حمله نظامی مستقیم و غیر مستقیم انجام داده است. شنود مکالمات تلفنی از ۲۵ رهبر دنیا انجام داده است، این چه معنایی می‌تواند داشته باشد جز اینکه بگوییم آمریکایی‌ها خودبرتربین هستند؟"

او گفته: "وقتی مسئول سیاسی اتحادیه اروپا می‌گوید ما فشار و مذاکره را همزمان جلو می‌بریم، ما هم به آنها می‌گوییم ما شعار مرگ بر آمریکا و مذاکره را همزمان پیش می‌بریم."

ایالات متحده آمریکا و کشورهای متحدش با وضع تحریم‌هایی سنگین علیه صنعت نفت و گاز و همچنین نظام بانکی ایران این کشور را برای رها کردن بخش‌هایی از برنامه هسته‌ایش تحت فشار گذاشته‌اند، با این حال می‌گویند قصد دارند مساله هسته‌ای ایران را از طریق دیپلماتیک حل کنند.

اعتراض 'خودجوش' به 'صداقت آمریکایی'

حق نشر عکس tasninewsagency.com
Image caption عده‌ای این تابلوها را در مشهد نصب کرده‌اند

در عین حال چند رسانه محافظه‌کار ایرانی خبر داده‌اند که تابلوهای تبلیغاتی ضدآمریکایی بار دیگر در چند شهر نصب شده‌اند.

این رسانه‌ها می‌گویند این تابلوها به صورت "خودجوش" نصب شده‌اند.

پیش از این در وبسایت "افسران" فراخوانی برای نصب این تابلوها منتشر شده بود. این وبسایت مشابه شبکه‌های اجتماعی مجازی است اما به نظر می‌رسد عموم اعضایش از هواداران آیت‌الله علی خامنه‌‎ای هستند.

اخیرا تابلوهایی نصب شده بود که نشان می‌داد آمریکا با لباس نظامی بر سر میز مذاکره حاضر شده است. این تابلوها با اعتراض وزارت خارجه ایران و شورای شهر تهران جمع‌آوری شدند.

بر گوشه ای از این تابلوها به کنایه عبارت "صداقت آمریکایی" نوشته شده بود و به همین دلیل به همین نام مشهور شده است. وزارت خارجه ایران شدیدا علیه نصب این تابلوها اعتراض کرده بود.

عباس عراقچی، از دیپلمات‌های ارشد ایرانی، در انتقاد از این تابلوها گفته است: "زمان جنگ هیچ کس در خیابان‌ها علیه رزمندگان پوستر نصب نمی‌کرد."

به دنبال تلاش‌های دولت حسن روحانی برای بهبود روابط خارجی ایران و به ویژه رابطه با آمریکا، محافظه‌کاران به دولت هشدار می‌دهند که نباید نسبت به سیاست‌های آمریکا خوش‌بین باشد.