درخواست دولت آمریکا از کنگره برای تعویق تصویب تحریم‌های تازه علیه ایران

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید دولت ایالات متحده توانسته تعدادی از سناتورهای آمریکایی را برای خودداری از تصویب دور جدیدی از تحریم‌ها علیه ایران متقاعد کند.

دیشب، پنج‌شنبه ٣١ اکتبر (٩آبان)، جو بایدن، معاون رئیس‌جمهور آمریکا، به همراه شماری از مقام‌های ارشد دولت باراک اوباما به کنگره رفتند تا برای به تعویق انداختن تصویب دور جدیدی از تحریم‌ها علیه ایران رایزنی کنند.

روزنامه هیل، چاپ واشنگتن، از قول چند سناتور جمهوریخواه نقل کرده که به نظر آنها دولت دلایلی قوی برای درخواست خود ارائه کرده است.

دولت باراک اوباما می‌گوید به ظرفیت‌های مذاکره با ایران و رسیدن به توافقی بین‌المللی با این کشور خوشبین است و دور جدیدی از تحریم‌ها اثر منفی بر رسیدن به چنین توافقی خواهد داشت.

جو بایدن، معاون باراک اوباما، به همراه جان کری، وزیر خارجه با رهبران جمهوری‌خواه و دموکرات کنگره آمریکا جلسه‌ای پشت درهای بسته برگزار کردند. خبرگزاری رویترز از قول منبعی نزدیک به جو بایدن می‌گوید که پیام دولت به کنگره این بوده که شاید زمانی برسد که وضع تحریم‌های تازه از طرف کنگره ضرورت داشته باشد، اما موقعیت کنونی وقت مناسبی برای این کار نیست.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که باراک اوباما در پی تعلیق بی‌پایان تحریم‌های جدید علیه ایران نیست و اعتقاد دارد شاید زمانی برای وضع تحریم‌های جدید اقتصادی علیه ایران برسد.

آسوشیتدپرس نیز می‌گوید که جان کری، وزیر امور خارجه، به سناتورها اطمینان خاطر داده که باراک اوباما قصد دارد تحریم‌های کنونی را در عین پیش بردن مذاکرات با ایران برقرار نگه دارد.

در عین حال، روزنامه اسرائیلی هاآرتص خبر داده که رهبران یهودی آمریکا اعلام کرده‌اند دیگر به صورت عمومی و رسانه‌ای برای وضع تحریم‌های جدید فشار نمی‌آورند. البته یکی از گروه‌های مورد اشاره هاآرتص این خبر را تکذیب کرده و گفته اساسا هیچ گروهی بنای اعمال فشار عمومی به کنگره نداشته است.

به دنبال انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری ایران خوشبینی‌هایی نسبت به بهبود روابط ایران و آمریکا و همچنین حل مساله هسته‌ای ایران به وجود آمده است.

البته اسرائیل تلاش زیادی کرده تا کشورهای مختلف، به ویژه آمریکا را مجاب کند که تغییر دولت در ایران عملا تغییری بنیادی نبوده و قدرت‌های غربی همچنان باید ایران را تحت فشار بگذارند.

مطالب مرتبط