بررسی روزنامه های صبح تهران؛ شنبه ۱۱ آبان

روزنامه های اول هفته تهران خبر از بازگشت بیلبوردهای ضد آمریکایی به خیابان های تهران داده و از مخالفت چند امام جمعه با مذاکرات ایران و آمریکا نوشته و در مقالات با این تبلیغات مخالفت کرده اند‫. روزنامه هایی که بیشتر از افراطیون خواسته اند که به دولت امکان دهد تا مذاکرات خود را پیش برد و فشارهای موجود را کاهش دهد، در مقابل روزنامه های نزدیک به حکومت قرار گرفته اند که در مقالات خود همچنان از گسترش شعار مرگ بر آمریکا و شدت بر تبلیغات ضد آمریکایی حمایت می کنند‫.

آمریکا، گریزناپذیری تقارن

Image caption تیتر و عکس صفحه اول تهران امروز

حسین دهشیار در مقاله ای در شرق با اشاره به مخالفت هایی که با مذکرات با آمریکا در داخل کشور ابراز می شود ابراز عقیده کرده که هر توفیق یا ناکامی در سیاست خارجی، منوط به میزان تقارن در بین نخبگان است. کمترین میزان تقارن در میان نخبگان درخصوص ضرورت دگرگونی در سیاست مرتبط به آمریکا به‌منزله فزون‌ کردن هزینه دولت و تامین بیشترین قدرت مانور برای آمریکا است. توافق در درون سیستم در رابطه با بهبود رابطه با آمریکا، حوزه وسیع‌ چانه‌زنی برای نخبگان به‌وجود می آورد و باعث وارد شدن فشار بر آمریکا می شود.

به نظر این استاد دانشگاه: بیان اینکه چرا منازعه و مناقشه موجودیتی و تاریخی با آمریکا نیازمند تجدیدنظر شده نیازمند این است که در ابتدا نخبگان حاکم یعنی جناح‌های مختلف سیاسی در درون حاکمیت در مورد صحت هنجاری، اعتبار عقلی و اجتناب‌ناپذیری عملی آن به جمع‌بندی برسند .

و خلاصه مقاله شرق این که: نخبگان باید از یکپارچگی کامل برخوردار باشند تا بتوانند تمامی منابع، ارزش‌ها، نیروها و توانمندی موجود در جامعه را برای دستیابی به خواست‌ها متمرکز کنند و به صحنه آورند. گسل به معنای هرز رفتن بخش گسترده‌ای از توانمندی‌هاست که نهایتی جز شکست برای گروه‌های درون کشور دارای دیدگاه مثبت به آمریکا، رقم نخواهد زد.

محمدعلي وکيلي در سرمقاله ابتکار به تشریح تاریخچه سیزدهم آبان پرداخته و نوشته: همواره اين روز مهم و اين واقعه سرنوشت ساز گرفتار افراط و تفريط بوده و از فلسفه وجوديش دور افتاده. اين روز مي‌توانست پيام وحدت و انسجام داشته باشد و نيروههاي انقلابي را زير يک تابلو جمع کند. اما عملا اختلاف نظر جناح هاِ این روز را به نقطه افتراق و بهانه ي تسويه حساب‌هاي داخلي تبديل کرد.

سرمقاله ابتکار تاکید کرده: گردانندگان مراسم سیزده آبان که اعلام داشته اند امسال شعارهای خود را بلندتر فریاد خواهند کرد صلاحيت اداره اين مراسم را در قامت نظام و متناسب با منافع ملي کشور ندارند. اگر بگذارند اين مناسبت‌ها طعم اعتدال بگيرد و با رويکرد اعتدال اين وقايع پاس داشته شود هم به فلسفه اوليه نزديک مي‌شود و هم عنصر زمان و مکان در آن لحاظ خواهد شد و در مسير منافع ملي کاربرد پيدا مي‌کند.

دشنام به دولت در نمازجمعه؟

ناصر پیران در سرمقاله روزنامه ایران از اظهارات حمید روحانی زیارتی در سخنان پیش از خطبه‌های نماز جمعه دیروز تهران ابراز تعجب کرده که چرا ، با انتقاد شدید‌اللحن از تصميم تیم مذاکره‌کننده ایران با ۵ +۱ در محرمانه نگه داشتن محتوای مذاکرات، مدعی شد که آنها (دیپلمات‌های ایرانی) اجازه داده‌اند صهیونیست‌ها از مذاکرات مطلع شوند اما ایرانی‌ها نه.

نویسنده مقاله با ایان استدلال که زیرا تا به امروز بسته مذاکرات ژنو ناگشوده مانده و کسی به جزئیات آنچه در دیدار طرف ایرانی با گروه 1+5 گذشت، آگاهی دقیق نیافته و هر چه گفته شده، صرفاًٌ حدسیات، تصورات و گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای بيش نبوده .

نویسنده این مقاله با اشاره به این که حمید روحانی در جای جای اظهاراتش که با لحنی آتشین ایراد شده، اصرار بر این دارد که تیم مذاکره کنندگان قابل اعتماد نیستند به یاد او آورده که رهبر جمهوری اسلامی بعد از سفر نیویورک رئیس جمهور به صراحت اعلام کردند که ما به دیپلمات‌های خویش اعتماد داریم. موضوع محرمانه بودن مذاکرات حتی به مجلس کشیده شد و اکثریت نمایندگان بر درستی روش و منش دیپلمات‌ها مهر تأیید نهادند.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

حجت‌الاسلام مسعود ادیب هم در مقاله ای در آرمان تاکید کرده تریبون نماز جمعه یک جایگاه رسمی است که با هماهنگی و مرکزیت واحد به بیان نظرات می‌پردازد، نباید اظهارنظرهای رسمی با سیاست‌های کلی کشور در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی ناهمخوانی داشته باشد و اعلام مواضعی که از این تریبون رسمی صورت می‌گیرد نباید سبب اخلال در امور کشور شود.

نویسنده افزوده: ممکن است تعدادی از ائمه جمعه مخالفت یا موافقت خود را با روند مذاکرات اعلام کنند اما باید رویکردی را پیش بگیرند که مردم را برای ضرورت پذیرش این تغییر در عرصه سیاست خارجه آماده کنند.

وعده های پنجاه درصدی احمدی نژاد

محمد حسين روانبخش در ستون طنز مردم سالاری با عنوان طعنه آمیز وعده های احمدی نژاد پنجاه در صد پیشرفت داشت نوشته: احمدي‌نژاد چند بار اعلام کرد که خسارتي که ايران از جنگ جهاني دوم ديده است از قدرت‌هاي استکباري مي‌گيرد. ۵۰ درصد اين شعار به نتيجه رسيد. یعنی او خواست و حيف که چرچيل و استالين و روزولت زنده نبودند تا با ۵۰ درصد بقيه موافقت کنند .

در ادامه این طنز آمده: يک روز وعده داد به هر خانواده ايراني هزار متر مربع زمين رايگان داده مي‌شود . اين وعده حتي بيش از ۵۰ درصد هم پيشرفت داشت چون همه خانواده‌هاي ايراني موافق آن بودند. - يکي از مهمترين وعده‌هاي محمود احمدي‌نژاد اين بود که نرخ تورم تک رقمي‌مي‌شود. اما حتي يک اپسيلون هم بيش از ۵۰ درصد پيشرفت نکرد.

و خلاصه طنز مردم سالاری این که: مهمترين وعده دولت احمدي‌نژاد هم «عدالت‌» بود‌. بعضي‌ها با توجه به داستان‌هاي دولت مثل برداشتن ۱۶ ميليارد تومان براي دانشگاه احمدي‌نژاد از حساب رياست‌جمهوري در اين مورد شک دارند ؛ اما ما به همه گفته‌ايم اين مورد هم ۵۰ درصد پيشرفت داشت‌، شما هم همين را بگوييد . بي‌خيال ۱۶ ميليارد و پرونده اختلاس در بيمه و سه هزار ميليارد و…!

مرگ كارون پشت سد ‌قوم‌گرايي

فاطمه رمضانیان در گزارشی در صفحه جامعه روزنامه قانون نوشته: نام «کارون» این روزها بیش از اینکه یادآور آب و نخلستان باشد، یادآور تجمع مردم جنوب است و خواسته ای که آن را یک صدا در کنار هم فریاد مي‌زنند: «هوا را از من بگير، كارون را نه». باز هم پای وزارت نیرو در میان است و باز هم آینده یکی از پرآب ترین رودخانه‌هاي ایران در معرض تهدید قرار گرفته.

گزارشگر این روزنامه با اشاره به این که سال‌هاست که تصمیم به انتقال آب از سرشاخه‌های کارون به استان‌های اصفهان، کرمان، یزد و مرکزی گرفته شده نوشته اما این روزها با شدت گرفتن خبر انتقال آب کارون از تونل بهشت آباد به اصفهان و زاینده رود، جنوب نشینان کشورمان شعار مي‌دهند: « خوزستان دین خود را به اسلام ادا کرد، اما مسئولان…».

به گزارش این روزنامه این افراد که تعداد آنها در ساعات اوج تجمع به ۱۰ هزار نفر مي‌رسید،در روزهای گذشته فاصله پل هفتم تا پل سوم در ساحل غربی رودخانه را از حضور خود پر کردند و صدای اعتراض زنجیره ۱۰ هزار نفره شان حتی از مرزهای کشور فراتر رفت. جنوبی‌هاي خونگرم ایران آن روز فریاد زدند که نفس‌هایشان پراز گردوغبار است، دیگر تاب تماشای مرگ کارون را ندارند.

Image caption کارتون احسان گنجی، شرق

در ادامه گزارش قانون از قول یکی از نمایندگان خوزستان نوشته تجمع خودجوش مردم در حمایت از کارون، با شعاری همراه بود که خوزستانی‌ها وقتی آن را فریاد مي‌زدند به آن ایمان داشتند. مردم مي‌گفتند ما کارون را نجات مي‌دهیم و خودجوش بودن تجمعی که پنج‌شنبه گذشته صورت گرفت نیز این را اثبات مي‌کرد.

شریف حسینی، بهانه انتقال آب کارون را بی دلیل مي‌داند و مي‌گوید: «خوزستان زمین آماده کشاورزی است. ما این زمین را رها کنیم و از آن آب ببریم برای کشاورزی در یک استان دیگر که مناسب کشاورزی نبوده و نیست؟

زوال یارانه های نقدی

پویا جبل عاملی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته: بی‌تردید برای روال فعلی یارانه‌های نقدی باید کاری کرد. یارانه نقدی قرار بود تا مکانیسم قیمتی بازار را بار دیگر احیا کند تا فعالان اقتصادی بتوانند با قیمت‌های نسبی ناشی از عملکرد بازار به کار بپردازند و به این شکل بهره وری اقتصاد افزون شود؛ اما حال با عدم تغییر در قیمت حامل‌های انرژی و تورم بالا، عملا این هدف اصلی از دست رفته است.

به نظر این اقتصاددان باید استراتژی دائمی دیگری را برای پرداخت یارانه عملی کرد؛ اما تا آن زمان باید راه‌حلی عملی ارائه داد. با توجه به این که دولت از سال گذشته قیمت حامل‌های انرژی را افزایش نداده و صندوق بین‌المللی پول هم طرح یارانه نقدی و عملیاتی شدن آن را در همان ابتدای اجرای آن ستوده و یکی از وجوه این ستایش تصحیح قیمت‌های نسبی و حذف یارانه کالایی است.

پیشنهاد مشخص سرمقاله دنیای اقتصاد این است که: هر چه زودتر قیمت حامل‌های انرژی افزایش یابد چرا که اگر بانک مرکزی راه کنونی را در قبضه کردن هر چه بیشتر ذخایر خود ادامه دهد و شرایط بین‌المللی ایران رو به بهبود رود، این افزایش قیمت منجر به تورم نخواهد شد. پس از جبران این کسری بودجه دولت هم با فراغ بال بیشتری می‌توان طرح عملی‌تری برای حذف یارانه به ثروتمندان پیگیری یافت.

حسین راغفر، تدوینگر نقشه جغرافیایی فقر در ایران در مقاله ای در شرق نوشته: شناسایی گروه‌های بالای درآمدی که معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آن خبر داد، نه‌فقط مشکلات بسیار جدی دارد، بلکه به هدف موردنظر که شناسایی دقیق و حذف ۳۰ درصد از یارانه‌بگیران است، نمی‌رساند.

به نوشته این استاد دانشگاه: در سه‌سال گذشته حدود ۱۲۶ هزارمیلیاردتومان از منابع عمومی به شیوه‌ای خارج از تجربه جهانی تحت عنوان یارانه نقدی به مردم پرداخت شد؛ تجربه موجود و نظریه‌های اقتصادی را نادیده گرفت و زیان‌های بسیار بزرگی را متوجه کشور کرد. یکی از پیامدهای این تخصیص سیاسی، هزینه‌های فرصت بهره‌گیری منطقی از منابع موجود بود.

نویسنده مقاله شرق آسیب‌های تاریخی به بنیان‌های تولید در کشور را برشمرده و نوشته هزاران واحد تولیدی در داخل کشور تعطیل و صدهاهزار نیروی کار بیکار شد. منابعی که می‌توانست میلیون‌ها شغل برای افراد بیکار ایجاد کند. هزینه دیگر، خروج هزاران فارغ‌التحصیل دانشگاه‌ها از کشور بود که فرصت شغلی مناسب و منطبق با تحصیلاتشان در انتظارشان نبود. رشد جرم و مفاسد ناشی از فقر و نابرابری گسترده هم از تبعات دیگر اجرای هدفمندی یارانه در سه‌سال گذشته است

علی فاطمی در مقاله ای در آرمان نوشته: اقتصاد ایران در وضعیتی است که نیاز به جراحی و شیمی درمانی و بسیاری اقدامات دیگر دارد و البته از عوارض جانبی آن گریزی نیست. به نظر می‌رسد که دولت در کشاکش مباحث سیاسی و شاید هم رودربایستی با مردم سرگردان مانده است.

به نوشته این مقاله بسیاری از اقداماتی که لازم است دولت در مسیر حل مشکلات سیاسی و اقتصادی ایران انجام دهد بی‌تردید از قبیل جراحی‌های سنگین است که نباید از عواقب آن ترسید چرا که ناامیدی خود می‌تواند در پی داشته باشد. اقداماتی از قبیل حذف فوری بخش عمده­ ای از یارانه­ ها، اقداماتی در جهت کاهش مصرف انرژی، اصلاح بعضی الگوهای رفتاری از آن قبیل اقداماتی هستند که از همان روزهای اول آغاز به کار دولت باید مورد توجه و اقدام قرار می‌گرفتند.

Image caption کارتون روز: محمد رضا میرشاه ولد، قانون

مقاله آرمان در نهایت نوشته: نتیجه سوءوضعیت فعلی قطعا عوارضی را به همراه دارد که به طور سربسته می‌توان به مواردی از قبیل مصادره دولت به نفع جریان خاص، سرخوردگی رای‌ دهندگان به دولت فعلی و نهایتا عمیق‌تر شدن مشکلات اشاره کرد. پس از انتخابات اخیر، جامعه منتظر اقدامات اصلاحی عمیقی بود که می‌توانست زمینه حل بسیاری از مشکلات باشد.

تذکرهای ده درصدی

پوریا عالمی با اشاره به تصمیم کاستن ده در صدی از یارانه های هر روزنامه بابت تذکر کتبی آن را «گیر ده درصدی» خوانده و خطاب به معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد نوشته یکدفعه بگو نمی‌خواهی بدهی پدرجان. این پول خودت نیست‌ها. که ندهی بماند ته جیبت. باید به‌هرحال بدهی برود. به روزنامه‌های مستقل نده، عیبی هم ندارد. از قدیم هم گفتند یارانه مطبوعات را نه به مطبوعات مستقل می‌دهم، نه به نشریات ادبی، گنده کنم به نشریات خنثی و حامی و الکی‌پلکی می‌دهم. عزیزجان، صندوق دولت خالی است، چرا توی دل مطبوعات را خالی می‌کنی.

طنزنویس شرق خطاب به معاون مطبوعاتی افزوده: خب بگو با ما مشکل شخصی داری. اگر شما به‌ازای هر تذکر ۱۰ درصد یارانه را به روزنامه‌ها ندهی، روزنامه هم بگوید چیزی که عوض دارد گله ندارد و به‌ازای هر تذکر کتبی هم ۱۰ درصد از ما کم کند، هم به‌خاطر زیان ۱۰ درصدی که شما بهش می‌زنی، ما را مجبور کند به بیگاری و شستن ظرف‌ها، چه کسی پاسخگوست؟

و خلاصه این که معاونت جان از فردا حقوق بچه‌ها بالا و پایین بشود، دیر و زود بشود، همه می‌گویند تقصیر این عالمی است که تذکر 10درصدی می‌گیرد. معاونت‌جان، خودت با ما دشمنی داری، دوستان را با ما دشمن نکن. اگر به ما تذکر بدهی، ۱۰ درصد از یارانه کم کنی، به کیهان و جوان‌‌اینا تشویقی می‌دهی و ۱۰ درصد اضافه می‌کنی؟

مطالب مرتبط