اعلام موجودی صندوق توسعه ملی ایران برای 'پیش‌گیری از تشویش اذهان'

Image caption چگونگی دسترسی به صندوق توسعه ملی در سال‌های اخیر محل اختلاف یوده است

رئیس سازمان بازرسی کل کشور ایران، موجودی صندوق توسعه ملی را ۵۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار اعلام کرده است.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری دانشجویان، ناصر سراج گفت که اخیرا حرف‌های 'ضد و نقیض' زیادی درباره موجودی این صندوق مطرح شده و او برای 'پیشگیری از تشویش اذهان عمومی' موجودی این صندوق را اعلام می‌کند.

صندوق توسعه ملی در سال ۱۳۸۹ تاسیس و جایگزین حساب ذخیره ارزی شد که ده سال پیش از آن در دولت محمد خاتمی تشکیل شده بود و مازاد درآمدهای نفتی در آن نگهداری می‌شد.

به گفته آقای سراج بانک ها حدود ۲۴ میلیارد از این موجودی را سرمایه گذاری کرده‌اند که "اصل و سود آن تضمین شده است."

رئیس سازمان بازرسی کل کشور همچنین گفته است: "بیش از ۱۸ میلیارد دلار موجودی نقدی صندوق است که بخشی از آن از سوی بانک مرکزی در قالب‌های مختلف برداشت شده است."

'تجربه تلخ'

میزان موجودی صندوق توسعه ملی پیش از این هم حدود ۵۰ میلیارد دلار اعلام شده بود، اما چگونگی دسترسی به آن در سال های اخیر محل اختلاف بوده است.

حدود دو سال پیش دولت محمد احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق ایران اعلام کرد که هفت میلیارد دلار از موجودی صندوق ذخیره ارزی را به طرح مسکن مهر اختصاص داده است.

در آن زمان عبدالرضا رحمانی فضلی، رئیس وقت دیوان محاسبات گفت که نه رئیس جمهوری و نه رئیس بانک مرکزی ایران نمی‌توانند اجازه برداشت از این حساب را صادر کنند.

مصطفی پور محمدی رئیس وقت سازمان بازرسی کشور هم گفت که "اجازه نمی‌دهیم صندوق توسعه ملی به سرنوشت حساب ذخیره ارزی دچار شود."

اواخر تابستان امسال هم رحیم قربانی، رئیس سابق هیات عامل این صندوق با انتقاد از دولت محمود احمدی‌نژاد گفت: "دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق را به عنوان عیدانه توزیع کردند که در نهایت به ضرر مردم و اقتصاد کشور تمام شد."

یک هفته پیش هم ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران نسبت به تکرار 'تجربه تلخ' حساب ذخیره ارزی در صندوق توسعه ملی هشدار داد.

آقای سیف درباره موجودی صندوق توسعه ملی گفت "در سال ۸۹ تا پایان مردادماه در مجموع ۵۵ میلیارد دلار از محل عواید نفت و گاز به صندوق واریز شد که از این رقم نزدیک ۲۰ میلیارد دلار برای گشایش اعتبارات اسنادی و تسهیلات ارزی برداشت شد."

بر اساس برنامه پنجم توسعه در سال اول باید ۲۰ درصد درآمد ناشی از صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی به حساب صندوق توسعه ملی واریز و تا پایان برنامه پنجم توسعه، سالانه سه درصد بر میزان درآمدهای نفتی واریزی به صندوق توسعه ملی اضافه شود.

مطالب مرتبط