رهبر ایران: هیچکس نباید مذاکره‌کنندگان را تضعیف کند

حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption سخنرانی امروز آقای خامنه‌ای به مناسبت سالگرد حمله به سفارت آمریکا در تهران انجام شده

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران گفته است که هیچکس نباید مذاکره‌کنندگان ایرانی را تضعیف کند. آیت‌الله خامنه‌ای ضمن تاکید دوباره بر اینکه به مذاکره با ایالات متحده خوشبین نیست، گفت که کسی نباید دیپلمات‌های ایرانی را سازشکار بخواند.

به گزارش وبسایت رهبر ایران، آقای خامنه‌ای امروز یکشنبه ۱۲ آبان (۳ نوامبر) در یک سخنرانی در تهران گفت: "اگر مذاکرات به نتیجه برسد که چه بهتر ولی اگر نتیجه نگرفتند، معنایش این باشد که کشور باید روی پای خودش بایستد."

او تاکید کرد: "همانطور که در مشهد هم گفتم،به مذاکره خوشبین نیستم ولی باذن الله از این مذاکرات ضرری هم نمیکنیم و این تجربه، ظرفیت فکری ملت ما را بالا خواهد برد."

رهبر ایران با این حال در دفاع از دیپلمات‌های ایرانی که مشغول مذاکره با قدرت های جهانی هستند، گفت: "هیچکس نباید مجموعه مذاکره‌کنندگان ما را سازشکار بداند، اینها بچه‌های خود ما و بچه‌های انقلابند. یک مأموریت سختی را بر عهده دارند و هیچکس نباید ماموری را که مشغول کاری است تضعیف کند."

آیت‌الله خامنه‌ای پیش از روی کار آمدن دولت حسن روحانی و در فروردین ماه سال جاری نیز درباره مذاکره با آمریکا گفته بود: "من به این مذاکره خوشبین نیستم اما مخالفتی هم با آن ندارم."

به دنبال رسیدن حسن روحانی به ریاست‌جمهوری و تلاش‌های دولت او برای بهبود روابط خارجی ایران، گروه‌هایی از محافظه‌کاران به او و مقام‌های سیاست خارجی دولتش حمله می‌کنند و می‌گویند آنها بیش از اندازه به آمریکا خوش‌بین هستند.

از جمله نصب تابلوهایی ضدآمریکایی در شهرهای مختلف ایران که نشان می‌داد طرف آمریکایی "صداقت" ندارد و با چکمه و لباس نظامی در مذاکره حاضر می‌شود، بحث‌هایی را برانگیخت.

این تابلوها بعد از چند روز جمع آوری شد.