سپاه 'حضور صدها گردان ایران در سوریه' را تکذیب کرد

Image caption بشار اسد، علاالدین بروجردی و جواد کریمی قدوسی. عکس از توییتر Presidency_Sy

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اظهارات یک نماینده مجلس ایران درباره حضور صدها گردان ایرانی در سوریه را تکذیب کرده است.

سرتیپ رمضان شریف، مسئول روابط عمومی سپاه،گفته است: "همانگونه که بارها گفته شده است ایران هیچگونه گردان سازمانی در سوریه نداشته و تنها برای انتقال تجارب دفاعی خود به مدافعان این کشور حضور مستشاری دارند."

او همچنین از مقام‌های جمهوری اسلامی و رسانه‌ها خواسته در موضوعات این چنینی حساسیت بیشتری به خرج دهند.

پیش از این خبرگزاری ایسنا گزارش داده بود که جواد کریمی‌قدوسی، نماینده مجلس ایران، از حضور نظامی گسترده ایران در سوریه خبر داده است.

آقای کریمی قدوسی که در یک مراسم ضدآمریکایی سخن می‌گفته، تاکید کرده است: "صدها گردان از ایران در سوریه وجود دارد، هر چند خبر پیروزی‌های ارتش سوریه را از زبان یک فرمانده سوری می‌شنوید، اما پشت پرده آن نیروهای ایرانی قرار دارند."

او با تاکید بر پشتیبانی جمهوری اسلامی از حکومت سوریه و همچنین حزب الله لبنان گفته: "روزی که همه سفارتخانه‌ها در دمشق تعطیل شده بود هیات رسمی جمهوری اسلامی ایران، همراه با خانواده در آنجا حاضر بود و این باعث دلگرمی بشار اسد شده بود."

ایران تنها کشوری است که چندین بار هیات‌هایی عالی‌رتبه برای اعلام حمایت از بشار اسد راهی دمشق کرده است.

جواد کریمی قدوسی، که از حضور صدها گردان نظامی ایران در سوریه خبر داده، خود پیش از این عضوی از هیات پارلمانی ایران بود که به دیدار بشار اسد رفتند.

مقام‌های عالی جمهوری اسلامی همواره حضور نظامی ایران در سوریه را تکذیب کرده‌اند. از جمله محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، به تازگی در پاسخ به سوالی درباره فیلم‌های منتشر شده از حضور سپاهیان ایران در سوریه گفت ایران با دولت سوریه تنها رابطه‌ای سیاسی دارد.

فیلم‌های به دست آمده از دوربین هادی باغبانی، مستندساز ایرانی که به دست شورشیان سوری کشته شد، نشان می‌دهد نظامیان ایرانی در سوریه حضور دارند و به نیروهای وفادار به حکومت کمک می‌کنند.

در عین حال مخالفان سوری نیز از پشتیبانی وسیع کشورهایی چون ترکیه، قطر و عربستان سعودی و حمایت قدرت‌های غربی برخوردارند.

مطالب مرتبط