روحانی: نباید در کوتاه مدت منتظر رفع همه مشکلات بود

حق نشر عکس dolat.ir
Image caption سایت دولت، پس از حذف خبر اولیه اظهارات آقای روحانی

حسن روحانی رئیس جمهور ایران با تاکید بر اینکه "نباید در کوتاه مدت منتظر رفع همه مشکلات بود" گفت: "دولت به رفع مشکلات امیدوار است".

سایت دولت ایران، دوشنبه ۱۳ آبان (۴ نوامبر) خبر داده که آقای روحانی در جمع تعدادی از نمایندگان استان فارس این سخنان را بر زبان رانده است.

این سایت، در ساعت ۱۴:۵۴ گزارش کرد که رئیس جمهور در این جلسه گفته است: "دولت به غربی‌ها و مذاکرات جاری خوشبین نیست اما این به معنای آن نیست که به رفع مشکلات امیدوار نباشیم." اما همین سایت، در ساعت ۱۶:۴۴ خبر دیگری را از اظهارات حسن روحانی منتشر کرد که به صورت زیر تغییر یافته بود: "دولت به رفع مشکلات امیدوار است و البته باید همواره متذکر این نکته باشیم که نباید در کوتاه مدت منتظر رفع همه مشکلات بود."

اظهارات اولیه نقل شده از قول حسن روحانی در مورد عدم خوشبینی به مذاکرات هسته ای، مشابه صحبت‌های دیروز آیت الله خامنه ای رهبر ایران به نظر می آمد که بدبینی مشابهی را ابراز کرده بود. با این حال، در خبر تغییر یافته سایت دولت از اظهارات روحانی، چنین مضمون بدبینانه ای به چشم نمی خورد.

یک روز پیش از سی و چهارمین سالگرد اشغال سفارت آمریکا و چهار روز پیش از دور تازه مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵، آیت‌الله خامنه‌ای دیروز (یکشنبه ۳ نوامبر) پس از سه هفته در مراسمی عمومی حاضر شد و گفت: "به مذاکره خوشبین نیستم ولی باذن الله از این مذاکرات ضرری هم نمی‌کنیم و این تجربه، ظرفیت فکری ملت ما را بالا خواهد برد."

البته رهبر ایران از دولت حمایت کرد و گفت: "هیچ کس نباید مجموعه مذاکره‌کنندگان ما را سازشکار بداند، اینها بچه‌های خود ما و بچه‌های انقلابند. یک مأموریت سختی را بر عهده دارند و هیچکس نباید ماموری را که مشغول کاری است تضعیف کند."

حق نشر عکس AFP
Image caption سایت دولت ایران، پیشتر از قول او گزارش کرده بود: "دولت به غربی‌ها و مذاکرات جاری خوشبین نیست اما این به معنای آن نیست که به رفع مشکلات امیدوار نباشیم"

دیروز محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، هم در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی حاضر شد و به سوال‌های نمایندگان پاسخ داد از جمله اینکه چرا آقای روحانی را به گفتگوی تلفنی با پرزیدنت اوباما تشویق کرده است و البته ظاهرا نمایندگان از این پاسخ که تا بحال خلاف نظر رهبری عمل نشده قانع نشدند.

البته محمد جواد ظریف دو روز پیش گفته بود: ''هدف اصلی ما عادی‌سازی روابط با آمریکا نیست بلکه می‌خواهیم مساله هسته‌ای ایران حل شود.''

اسراییل و مساله ایران

در همین حال دیشب کانال ۱۰ تلویزیون اسرائیل گفتگوی ضبط شده‌ای را با وندی شرمن نماینده آمریکا در مذاکرات ۱+۵ پخش کرد.

خانم شرمن به شهروندان اسرائیلی اطمینان خاطر داد "پرزیدنت اوباما خود را متعهد به این می‌داند که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند."

خانم شرمن دوبار جمله جان کری وزیر خارجه را تکرار کرد که "توافق نکردن بهتر از یک توافق بد است."

نماینده آمریکا در مذاکرات هسته‌ای به اسرائیل اطمینان خاطر داد که آنها از جریان گفتگوها مطلع خواهند شد و با آنها درباره هر توافقی "مشورت" خواهد شد چرا که امنیت اسرائیل "سنگ زیر بنا" است و آمریکا ‌نزدیکترین رابطه امنیتی را با اسرائیل دارد.

خانم شرمن گفت هدف آمریکا در درجه اول این است که از پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران جلوگیری کند و در درجه دوم به توافق جامعی دست پیدا کند.

خانم شرمن گفت اگر بتوانیم در زمانی که مذاکرات برای توافقی جامع در جریان است مانع از پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران شویم می‌توانیم تخفیف‌هایی محدود موقت و قابل برگشت در تحریم‌ها قائل شویم؛ اما تحریم نفتی و بانکی برقرار خواهد ماند چون برای رسیدن به توافق همه جانبه به آنها نیاز است.

دور اول مذاکرات هسته‌ای پس از روی کار آمدن حسن روحانی در حالی پایان گرفت که طرفین از روند گفتگوها اظهار رضایت کرده بودند.

مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده کشورهای ۱+۵ در مذاکرات با ایران، گفت در این دور، "به شکل بی‌سابقه‌ای در مورد جزئیات بحث شد."

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، هم گفت ایران در این مذاکرات "به قدری جدیت و اهتمام نشان داده است که پیش‌تر ندیده بودیم".

مذاکرات بعدی قرار است روزهای ۷ و ۸ نوامبر، ۱۶ و ۱۷ آبان در ژنو برگزار شود.