بررسی روزنامه‌های صبح سه شنبه تهران - ۱۴ آبان

روزنامه‌های امروز صبح در صفحات اول خود با چاپ عکس‌ها و گزارش‌هایی از مراسم ۱۳ آبان در تهران و شهرهای مختلف ادعا کرده‌اند که این مراسم که به عنوان روز مبارزه با استکبار تعیین شده، پرشورتر از همیشه بوده است.

محاکمه ناتمام محمد مرسی در مصر و آینده آن کشور از جمله مهم‌ترین مقالات این روزنامه‌هاست که در عین حال به مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای پنج به اضافه یک اشاره کرده‌اند.

انعکاس گفته‌های رهبر

Image caption تیتر و عکس صفحه اول کیهان

کیهان در سرمقاله خود به سخنان دو روز قبل رهبر جمهوری اسلامی اشاره کرده و نوشته: این سخنان در همه رسانه‌های مهم خارجی منعکس شد در این میان آمریکایی‌ها عمدتا به آن بخش از سخنان توجه نشان دادند که مربوط به حمایت از تیم مذاکره‌کننده و پرهیز از تضعیف آن بود. رسانه‌های فرانسوی عمدتا روی ابراز بدبینی رهبر از مواجهه منطقی غرب با برنامه هسته‌ای ایران خبر دادند. رسانه‌های اسراییلی روی این جمله که «اسرائیل حرام‌زاده است» تمرکز نمودند.

به گزارش این روزنامه در یک جمعبندی از این تجزیه و تحلیل‌ها می‌توان گفت آمریکایی‌ها در عمل از اینکه تیم مذاکره‌کننده ایرانی در داخل ایران به انزوا بروند نگران بوده‌اند و به عبارت دقیق‌تر از اینکه موضوع مذاکره ایران و غرب از متن توجه ایرانیان به حاشیه برود.

نتیجه‌‎گیری کیهان این است که: آمریکایی‌ها به شدت خود را نیازمند حفظ فضای کنونی که از مذاکرات اوایل مهرماه نیویورک شروع شد و سپس در ژنو امتداد یافت، می‌دانند و روی آن حساس هستند این در حالی است که در طول شش هفته اخیر وانمود می‌شد که این ایران است که به مذاکره احتیاج حیاتی دارد.

تلاش همگانی برای رفع تحریم‌ها

مردم سالاری در گزارش اصلی خود نوشته در آستانه مذاکرات هسته‌ای بین ایران و ۱+۵ که در ژنو برگزار می‌شود برخی مقامات و کارشناسان آمریکایی با وجود جو‌سازی‌های اسراییلی‌ها و جمهوری‌خواهان تندرو در تلاشند که با کاهش تنش‌ها همچنین تعلیق تحریم‌های جدید بتوانند یک توافق جمعی و گام به گام برای حل و فصل مسالمت‌آمیز مساله هسته‌ای ایران را ایجاد کنند.

به نوشته این گزارش: گروه‌های منفعت‌طلب داخل و خارج از آمریکا و برخی کشورهای منطقه خاورمیانه ماهیت بهبود روابط ایران با اروپا و آمریکا را نمی‌خواهند چرا که در شرایط کنونی احساس می‌کنند بهتر می‌توانند منافع خود را تامین کنند که در عمل ثابت شده که چنین رویکردی نه تنها موثر نبوده بلکه به عنوان یک عامل تنش‌زا در منطقه تبدیل شده است.

مردم‌سالاری در نهایت نوشته: در داخل ایران هم برخی گروه‌های تندرو به تخریب و ایجاد مانع برای تیم مذاکره‌کننده در واقع نمی‌خواهند این مذاکرات به نتیجه مطلوب برسد چرا که در این مسیر اولا منافع جریانی خود را تامین می‌کنند و ثانیا به نوعی ایدئولوژی تند و مطلق‌گرای خود را توسعه می‌دهند که تجربه هشت سال ناکامی ‌در مذاکرات و عدم برقراری تعامل مناسب با جهان چیزی جز انزوا، تحریم و فشارهای بین‌المللی را به همراه نداشته است.

محاکمه گفتمان اخوان در مصر

Image caption تیتر و عکس صفحه اول قانون

در حالی که روزنامه‌های مختلف امروز به محاکمه نیمه تمام مانده محمدمرسی اهمیت داده و در صفحات اول خود آن را منعکس کرده‌اند برخی از روزنامه‌ها به تحلیل این حادثه و ناموفق ماندن اخوان المسلمین در حفظ حکومت مصر پرداخته‌اند.

احمد بخشی در قانون نوشته: این محاکمه، محاکمه یک گفتمان است نه محاکمه یک شخص. هر چند که بسیاری در بحث عوامل به وجود آمدن بحران و کودتا در مصر، شخص مرسی را مقصر می‌دانند، به این معنا که چینش خاصی را انجام نداد. اما در کل محاکمه مرسی، محاکمه گفتمان اسلام‌گرایی و اخوان‌المسلمین است.

به نوشته این مقاله برخی دیدگاه‌های تنگنظرانه‌اش به سیاست و حکومت و مولفه‌های آنها در مصر، موجبات محاکمه امروز را فراهم آورد. از دیگر اتهامات وارده بر مرسی این است که وی خیلی به ساختار حکومت توجه نداشت و برخی افراد را در ساختار سیاست و حکومت وارد کرد که چندان کارآمد نبودند. از طرف دیگر می‌توان گفت حاکمیت تک قطبی اسلام‌گرایان یکی دیگر از اتهامات اصلی وارد شده بر مرسی در این فضاست.

آسمان خاکستری و سیاه ایران

علی محقق در سرمقاله ابتکار نوشته: آسمان ایران این روزها بدجوری با ایرانیان سر ناسازگاری گذاشته است و با ساکنانش غریبی می‌کند. در جنوب یک ساعت پس از آغاز اولین باران پاییزی و پیش از خیس شدن زمین، تنگی نفس و سنگینی هوا امان شهروندان را در آلوده‌ترین شهر جهان برید و باران اسیدی ۳۱۰۰ نفر را راهی بیمارستان‌ها کرد.

این مقاله اضافه کرده: در شمال کشور و در قلب پایتخت هنوز زمین از قطرات باران شب گذشته خشک نشده، نفس آسمان می‌گیرد و شاخص‌های آلایندگی دوباره زنگ خطر را برای سالمندان و کودکان و بیماران قلبی و ریوی به صدا درمی آورد.

درغرب گرد و غبار وارداتی نه به ریه‌ آدم‌ها رحم می‌کند و نه به ریه‌های زمین. آلودگی کلان‌شهرها اگر فقط دامن ساکنان همان شهر را می‌گیرد.

در شرق هم، خشکسالی‌های پی در پی آسمان، گریبان هامون و زمین را گرفته است و آه خشکیده شدن هامون دامن آسمان را.

در شمال‌غرب نیز دریاچه ارومیه از بی آبی و کم بارانی در احتضار است.

ابتکار در نهایت نوشته: هر کجای جغرافیای ایران که پا بگذاریم، آسمان انگار همین یک رنگ است؛ تیره و خاکستری نه آبی فیروزه‌ای. نفس‌ها هم که از جنوب تا شمال و از غرب تا شرق، یا طعم خاک و نمک گرفته یا ریه‌ها سرشار از سرب و منوکسید کربن شده‌ است. وزارت بهداشت هم می‌گوید که آلودگی هوا هرساله جان حداقل ۲۷۰۰ نفر تهرانی را می‌گیرد.

اعتماد در مطلبی با عنوان زخم‌های ناسور نوشته: هوای آلوده ۶۰۰ اهوازی را زیر چادر اکسیژن خواباند. ۸۰۰ کیلومتر دورتر از این شهر، نفس پایتخت هم به سختی بالا می‌آید. باد و باران چند روزه هوای شهر را تغییری نداد که بیمارستان‌های شهر از حالت آماده‌باش خارج شوند. یک روز آلودگی هوا، یک روز بحران آب و خشکی دریاچه‌ها، یک روز بحران زباله‌ها... این زنجیر بحران چطور قطع می‌شود؟

اسماعیل کهرم، مشاور سازمان حفاظت محیط زیست، به اعتماد گفته: ریزگرد منشا ایرانی هم دارد. خشکی دریاچه بختگان نی ریز به همراه دریاچه طشک یکی از عوامل تولید ریزگرد است.

اما مشکل ریزگردها مشکلی نیست که یک ‌روزه به وجود آمده باشد، سال‌ها طول کشیده که دریاچه‌ها خشک و جنگل‌ها تراشیده شده و ریزگردها تولید شده‌اند. حالا یک‌باره نمی‌شود از شر ریزگردها خلاص شد. در درازمدت اگر بخواهیم مشکل ریزگردها را حل کنیم باید جنگل‌سازی و درباره احداث مکان سدها دقت کنیم، شاید با این اقدامات بتوانیم نسل بعدی‌مان را از معضل ریزگردها نجات دهیم.

محمد درویش عضو مرکز تحقیقات جنگل‌ها و مراتع به اعتماد گفته: چهار مولفه حیاتی وجود دارد که حال محیط زیست در هر سرزمینی را نشان می‌دهد. این چهار مولفه شامل وضعیت آب، خاک، هوا و تنوع زیست گیاهی و جانوری است. واقعیت این است که وضعیت هیچ‌کدام از این مولفه‌ها در کشور ما وضعیت خوب و قابل دفاعی نیست. خاک فرسایش بسیار زیادی دارد.

به نظر این کارشناس محیط زیست: آلودگی هوا در شهرها خسارت ۱۶ میلیارد دلاری در پی دارد و هر سال حداقل هشت هزار نفر جان خود را در نتیجه زندگی در هوای آلوده از دست می‌دهند. بحث مدیریت غلط آب در صنایع، کشاورزی و مصرف شهری، کاهش منابع آبی را در پی داشته که خود بر وضعیت خاک و هوا و تنوع زیستی تاثیر می‌گذارد. ۹ دهم اندوخته جانوری ما در سال‌های اخیر از دست رفته است.

ماهانه ۳‌میلیون‌تومان، هزینه درمان سرطانی‌ها

محمدحسین نجاتی در گزارشی در شرق نوشته: یک بیمار سرطانی از تشخیص تا درمان و برای ادامه زندگی خود با این بیماری، متحمل چه میزان هزینه‌های مادی و معنوی می‌شود؟ پاسخ به این سوال از سوی یک بیمار مبتلا به سرطان درد مضاعفی برای اوست.

بررسی‌های گزارشگر شرق از هزینه‌های درمان سرطان در ایران نشان می‌دهد که یک بیمار مبتلا به سرطان ماهانه سه‌میلیون‌تومان باید صرف درمان خود کند؛ هزینه سرسام‌آوری که در برخی از سرطان‌ها همچون سرطان سینه، مغز و اعصاب محیطی و ریه به مراتب بالاتر است. افزایش هزینه‌های درمانی طی چند سال اخیر به جایی رسیده است که هم‌اکنون ۱۴‌ درصد از بیماران مراجعه‌ کننده به مراکز درمانی با یک‌بار مراجعه به زیر خط فقر سقوط می‌کنند اما این هزینه‌ها برای بیماران سرطانی به مراتب بحرانی‌تر است.

Image caption کارتون سلمان طاهری، شرق

بررسی‌ها نشان می‌دهد، خانواده‌های درگیر با این بیماری علاوه بر هزینه‌های سنگین مالی، با فشار‌ها و مشکلاتی همچون کاهش بازدهی و بهره‌وری، از دست‌دادن یا تغییر شغل به سمت مشاغل کم‌درآمد‌تر، از دست‌دادن فرصت‌های ارتقا و پیشرفت، از دست‌دادن حقوق و درآمد به دلیل مرگ زودرس، اتلاف زمان کار و خانه‌داری توسط اعضای خانواده و دوستان، کاهش پتانسیل افراد داوطلب یا مراقبان در جامعه، درد و رنج داغ‌دیدگی و نقایص روانی- اجتماعی مواجه هستند.

با هدفمندی یارانه‌ها چه باید کرد

غلامرضا کیامهر در سرمقاله جهان صنعت نوشته: زمانی که در اواخر سال ۸۹ رییس‌جمهور وقت با حضور در یک برنامه تلویزیونی فرمان اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها را صادر کرد و از فردای آن روز مبنای محاسبه قیمت بنزین لیتری ۷۰۰ تومان معادل ۷۰ سنت دلار ۱۰۰۰ تومانی قرار گرفت، دو هدف اصلی هدفمندسازی یارانه‌ها یعنی صرفه‌جویی در مصرف بنزین و غیراقتصادی شدن قاچاق سوخت به خارج از کشور تا حدودی تحقق پیدا کرد.

به نوشته این مقاله: اثرات نرخ ارز بر قانون هدفمندسازی در کشور ما بازگوکننده واقعیت تلخ دیگری در خصوص ارز‌محوری شدید اقتصاد ماست و این تاثیرگذاری امکان برنامه‌ریزی‌های بلندمدت اقتصادی را هم از دولت و هم از بخش‌خصوصی سلب کرده است. بر این همه باید نوسان‌های صعودی نرخ تورم سال‌های اخیر را هم اضافه کرد.

جهان صنعت در نهایت پرسیده: حال در چنین شرایط پرنوسان و ناپایداری چگونه می‌خواهیم اهداف مدت زمان باقیمانده از برنامه پنجم توسعه یا سند چشم‌انداز ۱۴۰۱ را تحقق ببخشیم؟

آشنایی با انواع پیراهن مشکی

امیر وفایی در صفحه طنزانه قانون نوشته به حرف‌های رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پیراهن اشاره کرده که اعلام کرده تولیدات پیراهن مشکی داخلی پاسخگوی نیاز عزاداران هست اما پیراهن چینی هم در بازار وجود دارد. قیمت داخلی‌ها از ۲۵ هزار تومان شروع می‌شود اما پیراهن‌های مشکی تولید آنها فقط برای دهه عزاداری طراحی شده. به طوری که پس از پایان مراسم شام غریبان، این پیراهن‌ها خود به خود به تن صاحبشان در زوایای مختلف جر می‌خورند و طوری ریش ریش می‌شوند که حتی به عنوان دستمال گردگیری هم قابل استفاده نیستند.

طنزنویس قانون به طعنه چند نوع پیراهن مشکی را برشمرده:

۱- بدن نما: مناسب آن دسته از آقاپسرهایی است که هنگام عزاداری در خیابان علاقه شدیدی به پیگیری مسیر حرکت افراد حاضر در پیاده رو دارند. جوانانی که باشگاه می‌روند و در پرس سینه، جلو بازو با دمبل و مصرف انواع هورمون‌ها تبحر دارند از مشتریان پر و پا قرص این پیراهن‌ها هستند.

۲- ضد لک: چنانچه یک پرس کامل قیمه روی این پیراهن بریزد اصلا انگار نه انگار که چنین اتفاقی افتاده. این حادثه به دلیل ازدحام جمعیت و فشاری که از چهار طرف به فرد صاحب غذا وارد می‌شود، در این ایام بسیار شایع است.

۳- نشور بپوش: اصولا انسان در هنگام عزاداری زیاد عرق می‌کند و خودش را بی‌محابا به همه جا می‌مالد. در مورد این پیراهن‌ها هرگز نباید گول کثیفی یا بوی بدی که می‌گیرند را خورد. جنس پیراهن طوری است که شستن همانا و تکه تکه شدن هم همان. ۱۰ روز باید تحملش کنید. دیگران هم حتما شرایط شما را درک می‌کنند.

۴- آستر اضطراری: شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در این ایام مثلا ساعت ۱۲ جایی ناهار میل می‌کنید، ساعت ۱:۱۵ می‌بینید سر کوچه تان هم دارند ناهار می‌دهند و ساعت ۲:۳۰ هم دو پرس غذا می‌دهند در خانه تان. در چنین موقعیتی دکمه روی شکم پیراهن‌های چینی با قاشق دوم از پرس دوم با شتابی باور نکردنی از جا کنده شده و به دوردست ترین نقطه ممکن پرتاب می‌شود. در این هنگام است که آستر اضطراری فعال می‌شود و ناحیه عریان شده را پوشش می‌دهد. این آستر حداکثر تا سه دکمه پرتابی را ساپورت می‌کند.

کارتون روز

Image caption کارتون عقل و صلح، پیام برومند، اعتماد

مطالب مرتبط