حبیب الله عسگراولادی درگذشت

حبیب الله عسگراولادی
Image caption آقای عسگراولادی در ماه های آخر عمر مواضع جنجال‌برانگیزی در مورد معترضان به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ گرفت

حبیب الله عسگراولادی، از سیاستمداران سرشناس جناح محافظه‌کار ایران، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی و دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری، در سن ۸۱ سالگی در تهران درگذشت.

حمید رضا ترقی، عضو دیگر شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی به خبرگزاری رسمی ایران گفته است که عفونت مزمن ریوی و عوارض ناشی از جراحی قلب باز علت مرگ آقای عسگراولادی بوده است.

آقای عسگراولادی از بازاریان نزدیک به گروه فدائیان اسلام بود که هیئت‌های موتلفه اسلامی را تشکیل دادند.

مهمترین اقدام این هیئت‌ها، ترور حسنعلی منصور، نخست وزیر وقت بود که به دستگیری و زندانی شدن آقای عسگراولادی منجر شد.

او سال ها در زندان بود، اما در اواخر سال ۱۳۵۵ به همراه تعداد دیگری از زندانیان سیاسی در جشنی به اسم "جشن سپاس" در زندان شرکت کرد و بعد آزاد شد.

آقای عسگراولادی پس از انقلاب به عضویت حزب جمهوری اسلامی در آمد و وارد مجلس شد. او در دولت آقای رجایی به وزارت بازرگانی رسید و تا چند سال در این سمت باقی ماند.

او همچنین نمایندگی آیت الله خمینی را در کمیته امداد به عهده داشت.

آقای عسگراولادی در ماه های آخر عمر در مورد معترضان به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ مواضعی اتخاذ کرد که اعتراض گروهی از همفکرانش را برانگیخت.

او بر خلاف اکثر همفکرانش، با "فتنه گر" نامیدن مهدی کروبی و میرحسین موسوی، رهبران جنبش اعتراضی ایران مخالف بود و عقیده داشت که مشکل آنها باید حل شود، اما پیشنهاد می کرد که آنها "توبه" کنند و به دامن حکومت باز گردند.

مطالب مرتبط