انتقاد علی شمخانی از نگاه 'تهدید محور' به مراکز مطالعاتی ایران

Image caption علی شمخانی، همزمان دبیر منصوب حسن روحانی و نماینده رهبر ایران در شورای عالی امنیت ملی است

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، از وجود نگاه "تهدید محور" در ایران به مراکز مطالعاتی و تحقیقاتی انتقاد کرد.

آقای شمخانی، روز سه شنبه چهاردهم آبان (پنجم نوامبر) در نشست مشترک با مدیران مراکز مطالعات راهبردی ایران گفت که این مراکز را "از پایه های تقویت کننده امنیت ملی" می داند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، وابسته به رادیو - تلویزیون دولتی ایران، او افزود: "نگاه تهدید محور به مراکز مطالعاتی و تحقیقاتی به بهانه امکان رخنه سرویس های جاسوسی در آنها، نگاهی تک بُعدی است که موجب محروم شدن کشور از ظرفیت های ارزنده موجود در این مراکز می شود."

آقای شمخانی پیش از انتصاب به عنوان دبیرشورای عالی امنیت ملی ایران از سوی حسن روحانی، رئیس جمهور، رئیس مرکز مطالعات راهبردی نیروهای مسلح بود که یک نهاد دولتی است.

در سال های گذشته، فشار بر نهادهای مطالعاتی و تحقیقاتی غیر دولتی ایران افزایش یافته است.

در دوره ریاست جمهور محمد خاتمی، قوه قضاییه مدیران موسسه پژوهشی آینده را، که به انجام یک نظرسنجی درباره روابط ایران و آمریکا پرداخته بودند، دستگیر و به اتهام جاسوسی مورد محاکمه قرار داد؛ اگرچه آنها بعدا از اتهام جاسوسی تبرئه شدند.

پس از روی کار آمدن دولت آقای احمدی نژاد، نگاه دولت به نهادهای تحقیقاتی خارج از ایران و ارتباط ایرانیان با این مراکز بدبینانه تر شد و بسیاری از دانشجویان و دانشگاهیانی که با مراکز تحقیقاتی ارتباط داشتند، دستگیر شدند.

از جمله وزارت اطلاعات، در اردیبهشت سال ۱۳۸۶ هاله اسفندیاری و کیان تاجبخش، دو محقق ایرانی - آمریکایی را دستگیر کرد و هر دوی آنها در تلویزیون ایران گفتند که با راه اندازی همایش ها و برنامه های پژوهشی در خارج از کشور، میان فعالان سیاسی و فرهنگی ایرانی و مسئولان سیاسی و اطلاعاتی آمریکایی ارتباط برقرار می کرده اند.

سال گذشته هم، وزارت اطلاعات جلوی مسافرت عده ای از محققان و پژوهشگران ایرانی را که خود را برای شرکت در یک کنفرانس ایرانشناسی در ترکیه آماده می کردند گرفت.

در آن زمان روزنامه کیهان که مدیر آن منصوب آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی است، این کنفرانس را "پاتوق جاسوسان آکادمیک- خصوصا اسرائیلی ها- در حوزه علوم انسان" خواند.

در واکنشی جداگانه، خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران هم دستگاه‌های امنیتی اطلاعاتی ایران را به "غفلت" درباره این کنفرانس و وزارت علوم را به "بی‌توجهی برای ارائه هشدارهای لازم به استادان شرکت‌کننده در این نشست‌ها" متهم کرد.

مطالب مرتبط