ظریف: حاضریم گام های نهایی مذاکرات هسته ای را در ژنو برداریم

محمدجواد ظریف
Image caption آقای ظریف ضمن ابراز خوشبینی به نتیجه مذاکرات گفته که "شکست در رسیدن به توافق در ژنو یک فاجعه نخواهد بود"

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران با تاکید بر اینکه ایران در سه دور قبلی مذاکرات هسته ای راه زیادی را آمده‌ و "تنها کافی است که چند گام دیگر بردارد"، گفت: "ما آماده‌ایم که این گام‌ها را در ژنو برداریم."

آقای ظریف در گفت‌وگو با شبکه خبری فرانس ۲۴ در عین حال افزود که "اگر نتوانیم این کار را در ژنو انجام دهیم، این گام‌ها را در دور بعدی مذاکرات برمی‌داریم" و "شکست در رسیدن به توافق در ژنو یک فاجعه نخواهد بود."

این اظهارات در حالی بیان شده که مذاکره کنندگان ایرانی، برای انجام دور بعدی مذاکرات هسته ای که فردا و پس فردا صورت خواهد گرفت، وارد ژنو شده اند.

محمد جواد ظریف در بخش دیگری از مصاحبه خود گفت که "بی‌اعتمادی زیادی در ایران درباره رفتار و رویکرد و برخورد برخی از کشورهای گروه ۱+۵ وجود دارد" ولی ایران با "حسن نیت" در مذاکرات شرکت خواهد کرد.

سه روز پیش، آیت‌الله خامنه‌ای در جریان یک سخنرانی عمومی گفت که به مذاکرات هسته ای خوشبین نیست ولی این مذاکرات را "بدون ضرر" می داند.

وی البته از دولت نیز حمایت کرد و گفت: "هیچ کس نباید مجموعه مذاکره‌کنندگان ما را سازشکار بداند."

دور اول مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ پس از روی کار آمدن حسن روحانی، ماه پیش در ژنو صورت گرفت و به دنبال آن، طرفین از روند گفتگوها اظهار رضایت کردند.

مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده کشورهای ۱+۵ در مذاکرات با ایران، گفت در این دور، "به شکل بی‌سابقه‌ای در مورد جزئیات بحث شد."

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، هم گفت که ایران در این مذاکرات "به قدری جدیت و اهتمام نشان داده است که پیش‌تر ندیده بودیم."

مطالب مرتبط