نظرسنجی گالوپ: اکثر ایرانیان همچنان آمریکا را بابت فشار تحریم‌ها مقصر می‌دانند

حق نشر عکس MEHR
Image caption گالوپ می‌گوید ۶۸ درصد ایرانی‌ها خواهان ادامه برنامه هسته‌ای هستند

طبق گزارش تازه موسسه نظرسنجی گالوپ، اکثر ایرانیان همچنان آمریکا را بابت این تحریم‌ها مقصر می‌دانند و می‌گویند در زندگی شخصی خود از تحریم‌های بین‌المللی لطمه دیده‌اند.

همچون نظرسنجی مشابه قبلی، اغلب پاسخ‌دهندگان با ادامه برنامه هسته‌ای ایران موافق بوده‌اند.

در این نظرسنجی که با تماس‌های تلفنی صورت گرفته، ۸۵ درصد از پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که تحریم‌های بین‌المللی به شرایط زندگی و معاش آنها لطمه زده است. نیمی از پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که این ضربه "عمده" بوده‌ است.

در عین حال ۱۲ درصد از پاسخ‌دهندگان گفته‌اند تحریم‌ها هیچ تاثیری بر زندگی آنان نگذاشته است.

موسسه گالوپ در فوریه ۲۰۱۳، بهمن ۱۳۹۱ نیز نتایج یک نظرسنجی را منتشر کرد که نتایج آن عمدتا مشابه نتایج اعلام‌شده اخیر بود.

گزارش جدید که روز ‌۱۵ آبان، ۶ نوامبر،‌ منتشر شده، بر اساس نظرسنجی در سه سال گذشته و با تماس با ۴٬۵۰۷ نفر از شهروندان ایرانی بالای ۱۵ سال تهیه شده است.

گالوپ که از موسسات معتبر فعال در نظرسنجی در جهان است، می‌گوید این نظرسنجی درباره ایران تا ۹۵ درصد، قابل‌تعمیم به کلیت جامعه ایران است.

'حمایت' از برنامه هسته‌ای

حق نشر عکس AFP

با وجود ملموس‌بودن فشار تحریم‌ها برای اغلب ایرانیان، ۶۸ درصد از پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که تهران باید با وجود تمامی تحریم‌ها برنامه هسته‌ای خود را ادامه دهد.

علاوه بر این ۳۴ درصد نیز گفته‌اند که اگر برنامه هسته‌ای ایران برای مقاصد نظامی به کار برود هم از آن پشتیبانی می‌کنند.

ایالات متحده و اتحادیه اروپا برای واداشتن ایران به توقف فعالیت هسته‌ای، تحریم‌های وسیع یک‌جانبه‌ای علیه نظام بانکی و صنعت نفت و گاز ایران اجرا کرده‌اند.

آنان ایران را متهم می‌کنند که برنامه هسته‌ای‌اش احتمالا مقاصد نظامی دارد ولی تهران این اتهام را همواره رد کرده است.

گزارش اخیر گالوپ در زمانی منتشر می‌شود که مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای ۱+۵ در جریان است و این گمان مطرح شده است که در ازای توقف بخش‌هایی از برنامه هسته‌ای ایران، برخی از تحریم‌های بین‌المللی هم سبک شود.

'مقصر' تحریم‌ها

از میان پاسخ‌دهندگان، ۴۶ درصد گفته‌اند آمریکا را عامل تحریم‌های فعلی علیه ایران می‌دانند. در همین حال ۱۳ درصد گفته‌اند حکومت ایران، خود در این باره مقصر است.

پس از آن، ۹ درصد از مردم ایران، اسرائیل را درباره تحریم‌ها مقصر شمرده‌اند. سازمان ملل متحد و کشورهای اروپایی هریک با ۶ درصد، در رده آخر هستند.

در این میان ۱۶ درصد از پاسخ‌دهندگان نیز گفته‌اند که نمی‌دانند مسئول اصلی تحریم‌ها کیست یا پاسخی در این باره نداده‌اند. ۴ درصد هم گفته‌اند مسئول تحریم‌ها در میان گزینه‌های پرسیده‌شده نیست یا "هیچ‌کس مسئول این تحریم‌ها نیست".

در دو سالی که از اعمال تحریم‌های شدید آمریکا و اروپا علیه ایران می‌گذرد، مقامات مختلف جمهوری اسلامی درباره تاثیر این تحریم‌ها سخن گفته‌اند.

رهبر ایران نیز که همواره این اقدامات غرب را بی‌اثر خوانده، این تحریم‌ها را "وحشیانه" بر شمرده است.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، در انتخابات خرداد ۹۲ که پیروز آن شد، از جمله در شعارهایش به لزوم رفع تحریم‌ها علیه کشور اشاره کرده و گفته بود: "سانتریفیوژها باید بچرخند اما چرخ مملکت هم باید بچرخد."

تحریم‌ها چه‌قدر بر زندگی ایرانیان موثر بوده؟ زیاد تا حدی اصلا نمی‌دانم
۶۲% ۲۸% ۷% ۴%
تحریم‌ها چه قدر بر زندگی شما موثر بوده؟ زیاد تا حدی اصلا نمی‌دانم
۵۰% ۳۵% ۱۲% ۲%
با توجه به ابعاد تحریم برنامه هسته‌ای ادامه یابد؟ بله نظامی غیرنظامی
۶۸% ۳۴% ۵۶%
چه کسی را بابت تحریم‌ها مسئول می‌دانید؟ آمریکا حکومت ایران اسرائیل سازمان ملل
۴۶% ۱۳% ٩% ۶%