مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ پنج‌شنبه ۱۶ آبان

مذاکرات هسته‌ای ژنو، طرح سوال نمایندگان مجلس از وزیر علوم جدید و حضور سپ بلاتر، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) در تهران و دیدارش با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، مهمترین موضوعاتی است که توجه روزنامه‌های چاپ آن کشور را به خود اختصاص داده است.

ژنو در انتظار توافق هسته‌ای

گروه سیاسی روزنامه اعتماد در گزارشی نوشته است؛ امروز مقر اروپایی سازمان ملل در ژنو برای نشست مهم دیگری میان مذاکره‌کنندگان هسته‌ای اعضای دایم شورای امنیت به اضافه آلمان و هیات ایرانی، خود را آماده می‌کند؛ مذاکره‌ای که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه از حالا نوید داده که امکان توافق بر سر حل مسئله هسته‌ای وجود دارد.

به نوشته این گزارش چند هفته‌ای است که آسمان ژنو جهت یک توافق همه‌جانبه برای میهمانانش صاف و مطلوب است. این کشور همیشه بی‌طرف همواره شاهد میهمانانی است که هرکدام محقانه خود را به آنجا رسانده‌اند تا اختلافات پیچیده و کهنه خود را در فضایی کاملا بی‌طرفانه حل‌وفصل کنند، حالا هم قرار است پرونده هسته‌ای ایران پشت دروازه شهر ژنو بعد از چندسال سرگردانی و بلاتکلیفی به مقصد برسد.

گزارش اعتماد حاکی است از آنجا که چشم‌انداز مذاکرات دور قبل امیدوارکننده بوده انتظار می‌رود امروز هم مذاکره‌کنندگان به نتایج قابل ملموسی دست یابند، هرچند که آقای ظریف معتقد است، عدم توافق در این نشست به معنای یک فاجعه نیست.

در همین حال حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان در سرمقاله امروز با عنوان "دعای آهسته"، به تحلیل اظهارات اخیر آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران پرداخته است. او معتقد است که هرچند رهبری گفته نباید مذاکره‌کنندگان را سازشکار نامید اما می‌توان فعالیت‌ آنها را نقد کرد.

آقای فرجی‌‌دانا، قرص و محکم بایستید‍!

صادق زیباکلام، استاد دانشگاه در سرمقاله روزنامه ابتکار نوشته است که هنوز جوهر مهر و امضاء وزارت دکتر فرجی‌دانا خشک نشده بود که افراطیون اصولگرا در مجلس در برابر او صف‌آرایی کردند. بهانه‌شان این است که چرا آقایان دکتر توفیقی و میلی‌منفرد را ایشان به سمت مشاور و معاون منصوب کرده‌اند. بهانه دیگرشان این بوده که چرا ایشان برای صدها دانشجوی ستاره‌دار مجوز ادامه تحصیل صادر کرده‌اند.

به نوشته آقای زیباکلام، این واقعا جای تاسف است که فرزندان و دانشجویان این مملکت که چشم و چراغ آینده هستند به واسطه دلایل سیاسی از حق تحصیل که از اولیه‌ترین و بدیهی‌ترین حقوق شهروندی است، محروم شده‌اند.

در ادامه این استاد دانشگاه خطاب به وزیر علوم نوشته که نه جناب آقای فرجی‌دانا، مردم به دولت شما رای دادند که حتی یک دانشجوی ستاره‌دار هم دیگر در مملکت نماند، مردم به شما رای دادند که اساتید کشوربه جرم داشتن افکار و عقایدی در انتقاد از دولت و مسئولین، اخراج، بازنشسته یا ممنوع‌التدریس نشوند و آنان هم که این‌گونه مورد ظلم واقع شده‌اند به دانشگاه بازگردند. والا اگر همچنان خواهان این امر بودند که به آقای دکتر سعید جلیلی رای می‌دادند.

ترور دادستان زابل در روز روشن

مهدی جعفری در روزنامه آرمان با اشاره به کشته شدن موسی نوری، دادستان زابل توسط افراد مسلح ناشناس نوشته است که این باید تلنگری باشد برای مسئولان که به این امر توجه جدی‌تری داشته باشند. در حالی که پس از هشت سال کشورداری اصولگرایان اکنون دولت تدبیر و امید روی کار آمده باید اولویت اصلی خود را بهبود اقتصاد بیمار کشور قرار دهد، اما فراموش نکنیم که برخی موارد چون امنیت و مبارزه با گروه‌های تروریستی هم باید مورد توجه اساسی قرار گیرد.

به نوشته آقای جعفری در این رابطه دستگاه‌های امنیتی کشور وظیفه دارند که نه تنها عاملان این اتفاق را شناسایی کنند، بلکه ماهیتا وظیفه سیستم‌های امنیتی این است که به نحوی عمل کنند که اساسا از وقوع چنین اتفاقاتی پیشگیری شود.

نهایت استفاده از حضور بلاتر

بیژن ذوالفقارنسب، کارشناس فوتبال در روزنامه شرق نوشته است، سال‌های زیادی است که رابطه ما با مجامع بین‌المللی فوتبال قطع است و نتوانستیم در ۱۰ سال اخیر با کشورهای اروپایی دیدار مهمی برگزار کنیم. به همین دلیل حضور بلاتر در ایران می‌تواند برای فوتبال کشور بسیار مفید باشد که شاید با حضور او بتوانیم دوباره رابطه‌ها را برقرار کنیم.

به اعتقاد آقای ذوالفقارنسب، حضور رئیس فیفا و کارگروه کاملی که برای همایش علم و فوتبال با او به ایران آمدند برای ما بسیار مهم است، البته به شرط آن که مسئولان فدراسیون فوتبال، هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی مناسبی برای این حضور داشته باشند و با آمادگی کامل از بلاتر برای حضور در ایران دعوت کرده باشند.

این کارشناس فوتبال تاکید کرده که باتوجه به نفوذی که بلاتر در بین کشورهای مختلف دارد شاید بتوان برای فوتبال ایران که روزهای فیفا را از دست می‌دهد، تیمی برای بازی‌های دوستانه پیدا کند، شاید این توقع بسیار کمی از رئیس فدراسیون جهانی باشد، اما در حال حاضر این مشکل اصلی ماست.

کلاف نرخ سود پیچیده‌تر شد

گروه اقتصادی روزنامه جهان صنعت در گزارشی به وضعیت کنونی نرخ سود بانکی پرداخته است. به نوشته این گزارش جلسه شورای پول و اعتبار درحالی برگزار شد که خبری از بحث در باره نرخ سود نبود و تنها موضوعاتی چون تامین مالی طرح مسکن مهر و آثار پولی و اقتصادی آن مطرح شد.

تا یک روز پیش از این جلسه شنیده می‌شد که مهم‌ترین موضوع جلسه بررسی افزایش نرخ سود بانکی است اما حضور وزیر اقتصاد در جمع خبرنگاران که اعلام کرد قرار نیست در این باب تصمیمی گرفته شود و نیز سخنان رئیس کل بانک مرکزی در کمیسیون اقتصادی مجلس، مهر تاییدی بر پایان ماجرای نرخ سود، دست کم تا آخر سال بود.

اما اظهارنظر ولی‌الله سیف و دیگر مقامات اقتصادی در حالی مطرح می‌شود که نرخ سود بانکی اکنون با نرخ تورم اختلاف ۲۰ درصدی دارد و این امر باعث شده که مردم تمایلی به سپرده‌گذاری در بانک‌ها نداشته باشند.

تاملی بر معضل بیکاری

محمود اسلامیان، عضو هیات رئیسه اتاق ایران در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد از گزارش‌های اخیر مرکز آمار ایران ابراز نگرانی کرده است.

نویسنده سرمقاله معتقد است که با رفع محدودیت‌ها از حوزه اطلاعات و آمار ایران، باید امیدوار بود با ارائه گزارش‌های دقیق، حداقل بدانیم در کجا قرار گرفته‌ایم. این مسئله برای تحلیل شرایط و درک مسائل، یک اولویت مهم است.

نرخ بیکاری ۱۲ درصد برای جامعه و ۲۶ درصد برای جوانان می‌تواند هشداری برای کشور باشد. در کنار ارقام مذکور، تورم ۴۰ درصد و رشد اقتصادی منفی ۴ و نیم درصد نیز به گفته نویسنده باید مورد توجه قرار گیرد.

این در شرایطی است که طی هشت سال گذشته، بالاترین درآمدهای نفتی عاید کشور شده است؛ بنابراین ولو با فرض حل مسئله تحریم، به این نکته استراتژیک باید توجه کنیم که بدون تجزیه و تحلیل درست مسائل و مشکلات و صرفا به دنبال منابع گشتن چاره‌ساز نیست.

مطالب مرتبط