دور اول مذاکرات هسته‌ای ژنو پایان یافت

اجلاس ژنو
Image caption مذاکرات ژنو دومین نشست بر سر پرونده هسته‌ای ایران طی یک ماه است

دور اول از نخستین روز اجلاس هسته‌ای ژنو با ابراز امیدواری وزیر امور خارجه ایران به پیشرفت در این مذاکرات پایان یافته است.

به گفته کسری ناجی، خبرنگار بی بی سی فارسی، دو طرف مذاکره توافق کرده اند که طرح پیشنهادی ایران که در اجلاس قبلی ژنو در سه هفته پیش ارائه شد، مبنای مذاکرات باشد.

روز پنجشنبه، ۱۶ آبان (۷ نوامبر)، حدود ساعت ۱۱ و بیست دقیقه به وقت ژنو، نشست دو روزه نمایندگان ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ با حضور کاترین اشتون، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست امنیتی اتحادیه اروپا، و محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی در مقر اروپایی سازمان ملل کار خود را آغاز کرد.

پس از افتتاح جلسه، مذاکرات نمایندگان ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه و فرانسه (اعضای دایم شورای امنیت) و آلمان در سطح معاونان و مقامات ارشد وزارت خارجه این کشورها تا ساعتی پس از ظهر ادامه یافت.

ادامه گفتگوها به جلسه بعد از ظهر روز پنجشنبه موکول شده است.

در پایان جلسه صبح پنجشنبه، وزیر خارجه ایران گفت که گفتگوها به خوبی برگزار شده و افزود: "در جلسه بعد از ظهر، بررسی جزئیات بیشتری را آغاز خواهیم کرد."

وی گفت که در این مذاکرات "پیشرفت هایی به دست آمده، اما راه سختی در پیش است."

همچنین، مایکل مان، سخنگوی خانم اشتون گفت که مذاکره "به خوبی آغاز شده" اما از طرح جزئیات بیشتری در این زمینه خودداری ورزید. آقای مان اظهار داشت که تمامی طرف‌ها توافق کرده‌اند از افشای جزئیات مذاکرات خودداری ورزند.

در ایران، خبرگزاری فارس به نقل از عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه و سرپرست مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی، نوشته است که در جریان مذاکرات صبح پنجشنبه، طرف مقابل "چارچوب پیشنهادی ایران را قبول داشت و هدف طرفین، امضای توافقنامه است."

تغییر نگرش ایران؟

اجلاس دو روزه ژنو دومین دور از مذاکره ایران و گروه ۱+۵ طی کمتر از یک ماه است. در جلسه قبلی در ماه اکتبر، وزیر امور خارجه ایران پیشنهادهایی را به طرف مقابل ارائه داد که محتوای آن نیز هنوز فاش نشده است.

Image caption دو طرف مذاکره نسبت به پیشرفت مذاکرات ابراز امیدواری کرده‌اند

دور جدید مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ تنها چند ماه پس از آغاز به کار دولت حسن روحانی، رئیس جمهوری جدید ایران برگزار شد.

پیش از آن، چندین نشست بین نمایندگان ایران و گروه ۱+۵ صورت گرفته اما به نتیجه ای نرسیده بود، در حالیکه کشورهای غربی، جمهوری اسلامی را به جدی نگرفتن این مذاکرات و تلاش برای بهره برداری از آنها برای "وقت‌کشی" متهم می‌کردند.

در مذاکرات قبلی، ظاهرا کشورهای ۱+۵ بر تمرکز گفتگوها بر پرونده هسته‌ای ایران تاکید داشتند در حالیکه نمایندگان جمهوری اسلامی صرفا برای مذاکره در مورد مسایل عمومی بین المللی و مشارکت در حل و فصل آنها ابراز آمادگی می‌کردند.

به گفته برخی ناظران، در جریان دور جدید مذاکرات، به نظر می‌رسد که برای نخستین بار طی چند سال اخیر، نشانه‌هایی از گرایش نمایندگان ایران به مذاکره در مورد جزئیات برنامه هسته‌ای کشورشان دیده می‌شود.

قرار بود وزیر امور خارجه ایران پس از شرکت در جلسه افتتاحیه نشست ژنو، برای دیداری کوتاه به رم، پایتخت ایتالیا، سفر کند و شامگاه پنجشنبه به ژنو باز گردد.

ساعاتی پیش لغو این سفر اعلام شد اما دلیلی برای این تصمیم ارائه نشده و مشخص نیست که آیا لغو سفر آقای ظریف به رم با تحولات در مذاکرات ژنو ارتباطی دارد یا نه.

مطالب مرتبط