اعدام پنج زندانی در جیرفت پس از فرار ناکام

Image caption عکس آرشیوی است

رئیس دادگستری جیرفت به خبرگزاری فارس گفته است که پنج زندانی اعدامی که با کندن تونلی قصد فرار داشتند پیش از تمام کردن تونل فرار لو رفتند و اعدام شدند.

به گفته احمدعلی انجمروز آنها ظرف ۵ روز ۱۵ متر تونل کنده بودند و تنها ۳ متر دیگر تا رسیدن به خارج از زندان فاصله داشتند.

آقای انجمروز گفته این زندانی‌ها، که به جرم قاچاق هروئین به اعدام محکوم شده بودند، پس از قطعی شدن و ابلاغ حکم، اعلام کردند که تصمیم دارند قرآن را حفظ کنند و به این ترتیب سالنی در زندان در اختیار آنها قرار گرفت.

او گفته: "این زندانیان طی مدت پنج روز، ۱۵ متر کانال حفر کرده و خاک آن را در جدار چوبی دیوار یا پلاستیک زباله ریخته و در جاهای مختلف پنهان می‌کردند "اما نقشه آنها لو رفت و صبح دیروز اعدام شدند."

اجرای احکام اعدام در ایران در روزهای اخیر به طور چشمگیری شدت گرفته است، به ترتیبی که تنها در دو هفته اخیر بیش از ۵۰ نفر در زندان‌های مختلف ایران اعدام شده‌اند.

دو هفته پیش و به دنبال حمله به پاسگاه مرزبانی ایران در استان سیستان و بلوچستان و قتل ۱۴ سرباز ایرانی توسط گروه اسلامگرای جیش العدل، ۱۶ نفر در استان سیستان و بلوچستان اعدام شدند. مقام‌های قضایی اعلام کردند که آنها پیشتر به اعدام محکوم شده بودند و اجرای حکمشان ربطی به حمله گروه جیش العدل نداشته است.

برخی فعالان حقوق بشر می‌گویند احکام اعدام در مواردی بدون رعایت تشریفات قضایی و برای ارعاب انجام می‌گیرند.

ایران بالاترین سرانه اجرای احکام اعدام در جهان را دارد.

مطالب مرتبط