پایان مذاکرات فشرده ظریف، کری و اشتون

Image caption ظریف و کری برای بار دوم دیدار می کنند

با سفر وزیران امور خارجه پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان به ژنو، مذاکرات هسته ای گروه ۱+۵ با ایران به روز شنبه کشیده شده است.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا به رغم انتقادهای مطرح شده از سوی اسرائیل و بعضی از اعضای کنگره جمعه به ژنو رفت تا به همراه کاترین اشتون، مذاکره کننده ارشد گروه ۱+۵ با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیدار کند.

این دیدار که شامگاه جمعه برگزار شد، پس از پنج ساعت مذاکرات فشرده به پایان رسید.

به گفته مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون، گفت و گوهای خوبی در این دیدار صورت گرفته است.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران نیز این دیدار را سازنده خوانده است.

آقای عراقچی به خبرنگاران گفت: "(ملاقات) سازنده بود ولی همچنان کارهای زیادی هست که باید انجام شود."

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا هم از پیشرفت در مذاکرات خبر داده است.

این مقام که خواسته نامش فاش نشود گفته است هنوز کارهای زیادی باقی است که باید انجام شود.

این در حالی است که وزرای امور خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان نیز جمعه به ژنو رفتند و قرار است همتای روس آنها و قائم مقام وزارت امور خارجه چین نیز تا شنبه به آنها بپیوندند.

دور تازه مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ که پیش تر قرار بود به مدت دو روز برگزار شود، از پنجشنبه ۷ نوامبر آغاز شده است.

آقای کری پیش از دیدار با همتای ایرانی خود به خبرنگاران گفت هنوز توافقی به دست نیامده و اختلافات مهمی همچنان باقی است.

گزارش های منتشر شده بیانگر مذاکره بین دو طرف برای تعلیق گسترش برنامه اتمی ایران در ازای کاهش محدود و بازگشت پذیر تحریم های اعمال شده علیه این کشور با هدف اعتمادسازی جهت ادامه گفت و گوهاست.

Image caption جان کری با تغییر برنامه‌های خود به ژنو سفر کرد تا به پیشبرد مذاکرات کمک کند

همزمان، باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده در تماس تلفنی با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با او درباره تلاش های صورت گرفته برای حل صلح آمیز مناقشه اتمی با ایران صحبت کرده است.

بر اساس بیانیه صادر شده از سوی کاخ سفید، آقای اوباما بر تعهد خود بر پیشگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی تاکید کرده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل پیش تر اعلام کرده بود که با دستاورد مذاکرات ژنو مخالف است و کشورش را موظف به اجرای آن نمی داند.

در حالی که جزئیات توافق احتمالی هنوز اعلام نشده است، آقای نتانیاهو گفته است در حالی فشار تحریم ها از روی ایران برداشته می شود که از ظرفیت غنی سازی اتمی این کشور کاسته نمی شود.

جاش ارنست، از سخنگویان کاخ سفید انتقاد از دستاورد مذاکرات در ژنو را زودهنگام خوانده است.

آقای ارنست گفت: "هنوز توافقی به دست نیامده است اما فرصت برای دستیابی به یک توافق دیپلماتیک احتمالی وجود دارد و این همان چیزی است که آقای اوباما در پی دستیابی به آن است."

همزمان، فشار کنگره بر آقای اوباما برای کاهش ندادن تحریم های ایران ادامه دارد.

هاوارد مک‌کیون، نماینده جمهوری‌خواه و رئیس کمیسیون نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه ای گفته است که کاهش تحریم‌ها علیه ایران بدون دریافت تضمین ازاین کشور برای توقف برنامه هسته‌ای خود، "احمقانه" است.

اد رویس، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان که جمهوریخواه است، در بیانیه ای ضمن انتقاد از توافق احتمالی در ژنو گفت دولت اوباما به جای تشدید تحریم های ایران به اقدام های موقتی و بازگشت پذیر بسنده کرده است.

الیوت انگل، عضو ارشد دموکرات کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیز که از حامیان تحریم‌هاست، ابراز نگرانی کرده که توافق هسته‌ای در ژنو، به توقف غنی سازی هسته ای در ایران منجر نشود.

مطالب مرتبط