ولایتی با حکم هاشمی رفسنجانی جانشین روحانی در مرکز تحقیقات شد

Image caption آقای ولایتی ۶۸ ساله مشاور بین الملل آیت‌الله خامنه‌ای هم است

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران، علی اکبر ولایتی را به ریاست مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع منصوب کرده است.

آقای ولایتی ۶۸ ساله جانشین حسن روحانی می شود که در خرداد سال جاری خورشیدی با پیروزی در انتخابات، هفتمین رئیس جمهور ایران شد.

یاسر هاشمی رئیس دفتر آقای هاشمی رفسنجانی گفته که آقای ولایتی همزمان به عنوان مشاور بین‌الملل آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران هم فعالیت خواهد کرد.

در حکم آقای هاشمی رفسنجانی برای علی اکبر ولایتی آمده "رجاء واثق دارم مرکز تحقیقات را در چارچوب سیاست‌های کلی نظام و با رعایت اساسنامه مصوب و فعال نمودن ارکان مرکز و با استفاده از اختیارات تفویضی اینجانب، به عنوان بازوی تحقیقاتی نظام جمهوری اسلامی و به ویژه مجمع تشخیص مصلحت نظام راهبری خواهید کرد."

مرکز تحقیقات استراتژیک در سال ۱۳۶۸ با هدف تدوین و تنظیم استراتژی برای جمهوری اسلامی ایران تشکیل شد.

بر اساس اساسنامه، وظیفه این مرکز انجام مطالعات استراتژیک در زمینه‌های مختلف بین‌المللی، سیاسی، اقتصادی، حقوقی، فرهنگی و اجتماعی است.

این مرکز تا سال ۱۳۷۶ و پایان دوران ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی، زیر مجموعه نهاد ریاست‌جمهوری بود، اما در این سال براساس مصوبه شورای عالی اداری از ریاست جمهوری جدا شد و به عنوان بخش تحقیقاتی مجمع تشخیص مصلحت نظام به آن پیوست و بخشی از مجموعه تحت مدیریت اکبر هاشمی رفسنجانی باقی ماند.