پس از 'پیشرفت' در مذاکرات، ژنو امروز هم میزبان ایران و غرب است

حق نشر عکس b
Image caption عکس از توییتر ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا

سومین روز از مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ متشکل از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان امروز، شنبه ۱۸ آبان (۹ نوامبر) انجام می‌شود.

وزیران خارجه تمامی اعضای گروه ۱+۵ به جز چین در محل مذاکرات حضور دارند. پیشتر گفته شده بود که یک دیپلمات ارشد چینی در مذاکرات شرکت می کند اما اکنون اعلام شده که ونگ یی، وزیر امور خارجه این کشور نیز به همتایان خود می پیوندد.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا با اشاره به این که مذاکرات با پیشرفت های بسیار خوبی همراه بوده گفته است اما هنوز مسائل بسیار مهمی وجود دارد که باید مورد بررسی قرار گیرد. آقای هیگ همچنین افزوده هنوز نمی توان با اطمینان گفت که بتوان تا پایان امروز به توافقی دست یافت.

وزیر خارجه بریتانیا همچنین گفت که در جریان مذاکرات پنج ساعته شب گذشته جان کری، وزیر خارجه آمریکا با جواد ظریف، وزیر خارجه ایران پیشرفت هایی حاصل شده است.

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه گفته است مذاکره کنندگان دچار اختلاف نظر هستند. وی گفت که ایران در مقابل تقاضای غربی‌ها برای تعلیق فعالیت یک راکتور تولید پلوتونیوم و کاهش ذخایر اورانیوم غنی شده به سطحی که نتوان سریع از آن بمب هسته‌ای ساخت، مقاومت می‌کند.

روز جمعه هیات ایرانی و نمایندگان گروه ۱+۵، مذاکرات فشرده‌ای داشتند. پس از آن، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیشب به مدت پنج ساعت با هم دیدار و گفت‌وگو کردند. کاترین اشتون، رییس هیات مذاکره‌کننده گروه ۱+۵ نیز در این دیدار حضور داشت.

مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون، عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران و یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا این گفت‌وگو را مثبت خواندند و گفتند با پیشرفت همراه بوده است.

اما آنها در عین حال گفته‌اند که همچنان کارهای زیادی هست که باید انجام شود.

تازه ترین گزارش ها از ورود سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه به ژنو حکایت دارد.

دیروز جان کری، ویلیام هیگ، لوران فابیوس و گیدو وستروله، وزیران امور خارجه آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان با تغییر برنامه های خود وارد ژنو شدند.

طرفین در باره توافق نهایی در این مذاکرات ابراز خوشبینی کرده‌اند.

تعلیق غنی سازی اورانیوم و تخفیف در تحریم ها از محورهای مذاکرات است. ایران می‌خواهد اجازه داشته باشد برای تولید انرژی به غنی‌سازی اورانیوم ادامه دهد اما کشورهای غربی نگران تولید سلاح هسته ای توسط ایران هستند و می‌خواهند که ایران غنی سازی اورانیوم را متوقف کند.

ایران گفته است که در گام نخست لغو تحریم ها باید مورد توجه باشد.

وزیر امور خارجه ایران گفته است حسن نیت دو طرف ضمانت اجرای هر گونه توافقنامه‌ای است. وی در صفحه فیس‌بوک خود از مردم ایران خواسته است که برای موفقیت مذاکرات دعا کنند.

این دومین دور از مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای غربی از زمان روی کار آمدن حسن روحانی است. دور اول این مذاکرات روزهای ۲۳ و ۲۴ مهر (۱۵ و ۱۶ اکتبر) در ژنو انجام شد.

دور دوم مذاکرات از روز پنج‌شنبه آغاز شد و ابتدا قرار بود دو روزه باشد و تا جمعه ادامه پیدا کند.