بررسی روزنامه های صبح یکشنبه تهران - ۱۹ ابان

روزنامه های امروز صبح تهران که ساعت‌ها بعد از زمان مقرر خود آماده و منتشر شدند تا بلکه اخبار و گزارش های مربوط به اجلاس ژنو را انعکاس دهند، با چاپ عکس هایی از جلسات طولانی این اجلاس در صفحات اولشان، از فرانسه به علت اظهارنظرهای وزیر خارجه این کشور درباره فعالیت های هسته ای ایران انتقاد کرده اند.

از جمله مشخصات روزنامه های امروز خالی شدن آن ها از انتقاد از هیات مذاکره گر ایران است. روزنامه های هوادار دولت اما به پاسخگویی به تندروان پرداخته و آن ها را به دلیل همصدایی با تندروان اسراییلی سرزنش کرده اند.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول روزنامه ایران

جلسه پرتحرک ژنو

حجت کاظمی در سرمقاله روزنامه تهران امروز نوشته: مذاکرات سه روزه ژنو از چنان تحرک و پویایی‌ای برخوردار بوده که باعث جلب توجه همگان درخصوص ابعاد و نتایج این نشست احتمالا تاریخی شده است.

به نوشته این مقاله: از اخبار چنین بر می‌آید که محور اصلی نشست حول حرکت به سوی تنظیم توافقنامه‌ای بود که قرار است علاوه بر ترسیم چارچوب کلی گام‌های مورد نیاز برای حل نهایی مسئله هسته‌ای ایران؛در مهم‌ترین بخش خود حاوی بندهایی درخصوص بده بستان‌های میان طرفین به عنوان گام اول اعتمادساز باشد. بنابراین مسئله آن است که دو طرف مذاکره چه گام‌هایی را برای برآوردن درخواست‌های طرف مقابل بردارند.

تهران امروز نوشته: در خواست‌های اصلی ایران مشخص است. به رسمیت شناخته شدن حق غنی‌سازی و لغو حداکثری تحریم‌های یکجانبه‌و چندجانبه.درخواست‌های غرب نیز طیف متنوعی را شامل می‌شود.مطابق تحلیل موسسه معتبر علوم و امنیت بین‌الملل؛تقاضای غرب به صورت کلی محدود ساختن روند فزاینده سرعت و سطح غنی‌سازی به‌ویژه غنی‌سازی ۲۰ درصدی،کنترل، محدود‌سازی تعداد سانتریفیوژهای نصب شده و نیز موضوع افزایش نظارت بین‌المللی بر فرایند غنی‌سازی است.

منتقدان سر در گم

ناصر پیران در سرمقاله روزنامه کیهان با اشاره به رویداد تاریخی در ژنو نوشته: دیروز در حالی که تیتر و تصاویر اغلب روزنامه‌های ایران از خرسندی محافل ایرانی نسبت به اتفاقات ژنو حکایت داشت.، آنچه مایه حیرت شهروندان ایرانی شد، عبارات طعنه‌آلودی بود که بر پیشانی معدودی از جراید علیه مذاکرات و مذاکره‌کنندگان نقش بست.

روزنامه دولت بدون نام بردن از روزنامه کیهان نوشته: اغلب مخاطبان ایرانی رویکرد تخریبی این جراید را در ترازوی اندیشه رهبری نظام به ارزیابی نشستند، زیرا بعد از سخنرانی هفته گذشته رهبر و حمایت ایشان از تیم مذاکره‌کننده انتظار می‌رفت اجلاس ژنو، جایگاهی شایسته در رسانه‌های وطنی پیدا کند.

سرمقاله ایران اشاره کرده: درج مطالبی مغایر با این سیاست متقن مرجع عالی نظام اکنون باعث شده حتی دیپلمات‌های کشور در صفحات اینترنتی خود، مخالفان را به تمکین در برابر مواضع مسئولان ارشد نظام فرا بخوانند. از این‌رو قریب به اتفاق مکتوبات دیپلمات‌ها و صاحبنظران دیپلماسی، لحن هشدار و انذار را پیدا کرده است.

انتهای مقاله ایران چنین است: هشدار خطاب به کسانی که با چشمان بسته و بی‌اعتنا به واقعیات صحنه مذاکره پیشاپیش ساز مخالفت کوک کرده‌اند. آن هم بعد از هشت سال تیم دیپلماسی ایران ابتکار عمل در مذاکرات را به دست گرفته و بی‌قید و شرط رؤسای دیپلماسی قدرت‌های عضو شورای امنیت را به پای مذاکره برابر کشانده است.

Image caption کارتون حمید صوفی، جام جم

روس ها به دنبال منافع خود

الهه کولایی در مقاله ای در فرهیختگان روسیه را غیر قابل اعتماد خوانده و نوشته: در مورد مواضع روسیه در مورد مذاکرات هسته‌ای با ایران و برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی باید گفت که روس‌ها همواره و از همان آغاز برنامه‌های هسته‌ای ایران بر غیرنظامی بودن این برنامه‌ها تاکید داشتند و در این زمینه موضع آنها با آمریکا و غرب هیچ تفاوتی ندارد.

به نوشته سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ششم: روسیه نیز به موازات غرب و به‌ویژه آمریکا بر اهمیت پایبندی بر جنبه‌های غیرنظامی برنامه‌های هسته‌ای ایران پافشاری دارند.

نویسنده معتقد است: باید گفت که بین مواضع آمریکا و روسیه در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران هیچ‌گاه دوری وجود نداشته است که اکنون بخواهد به نزدیکی تبدیل شود. در نتیجه روس‌ها همواره به دنبال منافع خود هستند و در مذاکرات جاری نیز همین منافع را مد نظر دارند. بر همین اساس به نظر می رسد که دیپلمات های ایرانی باید با رصد خاستگاه های مسکو راهکارهای مشخصی را برای ادامه روابط با روسیه انتخاب کنند.

سرمایه خارجی خود خواهد آمد

پویا جبل‌عاملی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته: تنش در روابط بین‌الملل، بدون شک می‌تواند آثار مثبت اقتصادی داشته باشد؛ اما این امر اگرچه شرط لازم، اما ناکافی برای حل مشکلات اقتصادی و توسعه یافتگی است کاهش تنش می‌تواند این قلب را زنده‌تر از گذشته کند، اما برای زندگی تنها قلب کافی نیست. متغیر‌های بسیاری هستند که اقتصاد ایران را در دام عدم‌توسعه یافتگی قرار داده‌اند که وابستگی مستقیمی با تحولات دیپلماتیک ندارد.

نویسنده اقتصاددان سپس به نوسانات تورمی و سیاست پولی پرداخته و نوشته : آمار نشان می‌دهد که در دو دهه گذشته نه تنها سطح تورم اقتصاد ایران بیشتر از میانگین تورم جهانی بوده، بلکه نوسانات تورمی نیز بیش از متوسط نوسانات جهانی بوده است. این امر نشان می‌دهد که سیاست‌های پولی ایران در مقایسه با دیگر کشور‌ها در رسیدن به اهداف تورمی موفق نبوده است؛ زیرا نه تنها اقتصاد ایران تورم‌های بالایی را تجربه کرده، بلکه سیاست‌های تثبیتی نیز موفق نبوده است.

در ادامه سرمقاله دنیای اقتصاد با اشاره به یارانه و کسری بودجه ابراز عقیده شده که اگر دولت به انحصار‌های خود خواسته، کسری بودجه و بی‌نظمی مالی پایان دهد، فضا را برای افزون ساختن سرمایه مهیا کند و به اقتصاد بازار از طریق تضمین مالکیت و حقوق فردی امکان حرکت دهد، رشد اقتصادی خود نمود می‌یابد، سرمایه‌گذار خارجی خود می‌آید و نیاز به آن نیست تا دست مرئی دولت برای افزایش رشد و اشتغال مداخله کند.

Image caption کارتون محمدرضا میرشاه ولد، قانون

سه طرح احمدی نژاد

قانون در گزارشی نوشته: پرداخت نقدی یارانه‌ها، سهام عدالت، مسکن مهر، این‌ها سه طرحی هستند که دولت احمدی‌نژاد به منظور بهبود وضعیت معیشتی و اقتصادی خانوارهای ایرانی به مرحله اجرا درآورد‌. امروز هم مسکن مهر باری است بزرگ بر دوش دولت تازه‌وارد، هم پرداخت نقدی یارانه‌ها گلوی اقتصاد را می‌فشارد و هم سهام عدالت هنوز در حد یک برگه سهام و نه چیز دیگری باقی مانده است‌. قرار بود چه گروه‌هایی از قبل اجرای این طرح منتفع شوند؟

گزارشگر این روزنامه تاکید کرده دو سوم نمایندگان مجلس یارانه می‌گیرند، نام برخی وزرا و مشاوران وزرا در فهرست یارانه بگیران موجود است‌. برخی از مقامات ارشد دولتی سهام عدالت دریافت کرده‌اند.در میان دریافت‌کنندگان سهام عدالت نام یکی از ارشدترین مقامات اجرایی دولت دیده می‌شود‌. ‌؟

قانون یادآوری کرده: خرداد پارسال احمدی نژاد گفت سهام عدالت یکی از طرح‌های موفق دولت نهم و دهم بوده که پول را از جیب بالادست‌ها به جیب اقشار کم‌درآمد سرازیر کرده است اما مسئله بررسی حضور افرادی است که سکان بالاترین مقامات اجرایی کشور را در دست دارند و نه تنها جزو یارانه‌بگیران هستند، بلکه سهام عدالت نیز دریافت کرده‌اند‌.

به نظر گزارشگر قانون اگر دریافت یارانه توسط نمایندگان مجلس و مشاوران وزرا و مدیران کل عجیب نباشد، بدون تردید دریافت سهام عدالت توسط معاون اول رئیس‌جمهور می‌تواند جایی برای تعجب باقی بگذارد. پرویز داوودی معاون اول رئیس‌جمهور در دولت نهم جزو کسانی است که سهام عدالت دریافت کرده است‌. این در حالی است که برخی به دلیل نداشتن هیچ پوشش بیمه‌ای و درآمدی و‌... نتوانستند از این امکان بهره‌ای ببرند‌.

جواد با خارجی‌ها «هم‌افزایی» می‌کند

در ادامه روزنگارهای رییس جمهور که به طنز، به عنوان دفتر آقای روحانی در صفحه طنزانه قانون منتشر می شود احسان ابراهیمی نوشته: جواد برای شرکت در سی و هفتمین اجلاس کنفرانس عمومی‌یونسکو رفته فرانسه. با او اسکایپ کردم. پرسیدم: «صحبت‌هات یه سخنران معمولی‌ست یا ایده خاصی داری؟» گفت: «هه! یعنی شما فکر کردید امکان داره جوادتون بره جایی صحبت کنه و ایده جدید نداشته باشه؟ می‌خوام برای سال ۲۰۱۵، ایده «هم‌افزایی فرهنگی» رو مطرح کنم.» چشمانم برق زد و به فکر فرو رفتم. گفتم: «جواد این ایده هم‌افزایی خیلی خوبه. ولی به نظرت بهتر نیست هم‌افزایی غیرفرهنگی کنیم؟ یا حتی هم‌افزایی غیرانسانی و مبتنی بر خشونت!»

گفت: «آقا من روی ایده‌هام تعصب دارم‌ها. شما بهتره برید یه فکری واسه «پایش و پویش» خودتون بکنید. دو روز نبودم ببین چه اسمی‌انتخاب کردن.» گفتم: «به جان جواد جدی می‌گم. آخه تو که این تندروهای داخلی رو می‌شناسی. اینها می‌خوان هم‌افزایی کنن؟ پای یه دونه از این خارجی‌ها به ایران باز شه، می‌گیرن طرح میان‌کنشی اجتماعی روشون پیاده می‌کنن.»

Image caption کارتون فیروزه مظفری، خبرآن لاین

مطالب مرتبط