روحانی: غنی‌سازی در خاک ایران خط قرمز ماست

حسن روحانی حق نشر عکس FARS
Image caption آقای روحانی گفت: فقط ملت ایران نیست که از تحریم‌ها ضرر می‌کند، تحریم‌کنندگان نیز ضرر می‌کنند

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران گفت که دولت او در مذاکرات هسته‌ای با قدرتهای جهانی بر حفظ "حقوق هسته‌ای در چارچوب مقررات بین‌المللی و غنی‌سازی در خاک ایران" پافشاری می‌کند و در برابر فشار تسلیم نخواهد شد.

آقای روحانی امروز یکشنبه ۱۹ آبان (۱۰ نوامبر) در جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان در صحن علنی مجلس ایران گفت: "قدرت های بزرگ چارچوب طرح ایران را پذیرفته اند. البته این طرح سه بخش دارد که مقدمه آن اهداف را بیان می کند، قسمت پایانی شرایط ایران را در این دوره گذار تبیین می کند و دوره وسط هم چند مرحله خواهد داشت که فعلا بحث بر سر مرحله اول و اجرای آن است".

او تأکید کرد که به طرف های مذاکره گفته شده است که ایران به "تهدید، تحریم، تحقیر و تبعیض" جواب نخواهد داد و در مقابل هیچ قدرتی "سر تعظیم فرود نمی آورد".

رئیس جمهور ایران گفت که آن کشور با "عقلانیت و منطق" مذاکره می کند و در جریان مذاکرات به حمایت مجلس و رهبر ایران نیازمند است.

وزیر امور خارجه ایران دیشب و پس از سه روز مذاکره فشرده با تعدادی از همتایان خود از گروه ۱+۵ در ژنو، گفت که دور بعدی مذاکرات حدود ده روز دیگر برگزار می شود و به نتیجه آن امیدوار است.

وزیران امور خارجه آمریکا و بریتانیا هم با اشاره به "پیشرفت خوب" مذاکرات با ایران، بر باقی بودن اختلافات میان دو طرف تأکید کردند.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا گفت که رسیدن به راه حل را دست یافتنی می داند.

این در حالی است که مقامات اسرائیلی به شدت به چشم انداز توافق میان ایران و قدرت های جهانی واکنش نشان داده اند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفت که اگر شنیده هایش درست باشد، ایران در آستانه دست یافتن به "توافق قرن" است. او گفت که جامعه بین المللی معامله بدی کرده است و اسرائیل به این توافق احتمالی پایبند نخواهد ماند.

آقای روحانی بدون اشاره مستقیم به اظهارات آقای نتانیاهو، گفت که "اشغالگران به تب و تاب افتاده اند و جنگ طلبان از سیر تعامل در جهان هراسیده اند".

وزیر اقتصاد اسرائیل امروز گفته است که کشورش برای جلوگیری از دست یافتن ایران و غرب در مذاکرات آینده، با نمایندگان کنگره آمریکا لابی خواهد کرد.