کری: در مذاکره با ایران کور یا احمق نیستیم

Image caption وزیر خارجه آمریکا تاکید کرده که "هیچ مغایرتی" میان اقدامات دولت باراک اوباما و تعهدات این کشور به اسرائیل وجود ندارد

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در پاسخ به اظهار نگرانی نخست وزیر اسرائیل در مورد توافق احتمالی غرب با ایران، گفته است که ایالات متحده در مذاکرات هسته‌ای با ایران "کور" یا "احمق" نیست.

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرده که "هیچ مغایرتی" میان اقدامات دولت باراک اوباما و تعهدات این کشور به اسرائیل وجود ندارد.

آقای کری این سخنان را در گفتگو با شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی آمریکا و پس از مذاکرات سه روزه گروه ۱+۵ با ایران در ژنو بیان کرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل ضمن ابراز نارضایتی از نشست ژنو گفته بود که از هر تلاشی برای جلوگیری از دستیابی به" توافقی بد" میان ایران و قدرت های جهان استفاده خواهد کرد.

او توافق هسته‌ای احتمالی میان ایران و قدرت‌های جهانی را "اشتباهی تاریخی" توصیف کرده و گفته بود که ایران به "معامله قرن" دست یافته است.

اما آقای کری گفته است که آقای نتانیاهو دقیقا از شرایط توافق با ایران آگاه نیست "چون ما هنوز به این توافق دست نیافته ایم".

وزیر امور خارجه آمریکا به ان بی سی گفت: "برخی از توانمندترین کارشناسان در دولت آمریکا که سالهای زیادی درگیر مسائل ایران و تسلیحات هسته ای بوده اند در این مذاکرات دخیل هستند."

او تاکید کرد که "ما کور نیستیم و فکر نمی کنم که احمق هم باشیم."

نشست سه روزه گروه ۱+۵ و ایران روز گذشته پس از چندین دور گفتگوهای فشرده بدون دستیابی به نتیجه قطعی پایان یافت.

قرار است دور بعدی این مذاکرات در ۲۰ نوامبر برگزار شود.

آقای کری با اشاره به این که آمریکا به دستیابی بر "توافقی خوب" تاکید دارد، گفت که در غیر این صورت توافقی در کار نخواهد بود.

به گفته وزیر امور خارجه آمریکا به همین دلیل است که مذاکرات چند روز گذشته به توافق منجر نشد.

به نظر می رسد که این سخنان آقای کری در پاسخ به ابراز نگرانی مقامات اسرائیل بیان شده باشد.

مطالب مرتبط