نماینده مردم زابل: مظنونان به ترور دادستان دستگیر شدند

Image caption خودرو حامل موسی نوری قلعه‌نو، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان زابل چهارشنبه گذشته ۱۵ آبان ماه در برابر بیماستان امیر‌المومنین، واقع در بزرگراه شهید طباطبایی زابل به رگبار بسته شد

باقر حسینی، نماینده مردم زابل امروز یک شنبه ۱۹ آبان ماه در مجلس ایران اعلام کرد که مظنونان به ترور دادستان زابل دستگیر شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آقای حسینی گفت: "افراد دستگیر شده در ارتباط با ترور دادستان زابل از اشرار، قاچاقچیان و سارقین مسلح هستند."

به گفته این نماینده مجلس شناسایی عوامل اصلی ترور دادستان زابل در دستگاه‌های امنیتی و قضایی سیستان و بلوچستان در حال بررسی است.

خودرو حامل موسی نوری قلعه‌نو، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان زابل چهارشنبه گذشته ۱۵ آبان ماه در برابر بیماستان امیر‌المومنین، واقع در بزرگراه شهید طباطبایی زابل به رگبار بسته شد.

ساعاتی پس از این حادثه، گروه جیش العدل در وبلاگی که منسوب به این گروه است مسئولیت این حمله را برعهده گرفت.

پیشتر و به دنبال این حمله مسلحانه، رئیس دادگستری استان سیستان و بلوچستان گفته بود که بین ترور دادستان زابل و حوادث هفته گذشته در استان سیستان و بلوچستان ارتباطی وجود ندارد و افزوده است که "عوامل تروریستی در شمال و جنوب استان ماهیتا با هم تفاوت دارند."

موسی نوری قلعه‌نو در مهرماه سال گذشته به سمت دادستان عمومی و انقلاب شهرستان زابل منصوب شده بود.

به نوشته پایگاه اطلاع رسانی دادگستری استان سیستان و بلوچستان، موسی نوری قلعه‌نو در سال ١٣۵۵ در زاهدان متولد شده و دارای یک فرزند بود.

روز شنبه هفته گذشته گزارش شد که چهارده مرزبان ایرانی در درگیری مسلحانه در مرز ایران و پاکستان در نزدیکی سراوان، واقع در جنوب شرق استان سیستان و بلوچستان جان خود را از دست داده‌اند.

گروه موسوم به "جیش العدل" مسئولیت قتل مرزبانان ایرانی را برعهده گرفت و به گفته برخی منابع، انگیزه آن را اتهام مشارکت نیروهای جمهوری اسلامی در جنگ داخلی سوریه عنوان کرد.

در پی انتشار این خبر، مقامات قضایی جمهوری اسلامی اعلام کردند که در واکنش به کشته شدن این افراد، شانزده تن از "اشرار" را که در همین استان زندانی بودند، اعدام کرده‌اند.

به گفته این منابع، احکام اعدام این افراد، که برخی از آنان از قاچاقچیان مواد مخدر و برخی دیگر از اعضای گروه های مسلح گزارش معرفی شدند، قبلا صادر و تایید شده اما اجرای حکم به دلایلی به تعویق افتاده بود.

مقامات ایران بعدا ارتباط این اعدام ها با حمله به مرزبانان را تکذیب کردند.

مطالب مرتبط