بررسی روزنامه های صبح دوشنبه تهران - ۲۰ آبان

روزنامه های امروز صبح در تیترهای اصلی خود به انعکاس رای عدم اعتماد مجلس به سومین وزیر ورزش و جوانان پیشنهادی دولت و در عین حال در مقالاتی از فرانسه به عنوان عامل برهم زننده امکان توافق یاد کرده و به گمانه زنی درباره علت مخالفت فرانسه با تفاهم ایران و کشورهای پنج به اضافه یک شده اند.

Image caption کارتون علیرضا پاکدل، اعتماد

مذاکرات هسته‌ای سه روزه ژنو با حضور غیرمترقبه وزرای شش کشور مذاکره‌کننده با ایران، بیش از گذشته دو طرف را به توافقی بزرگ نزدیک کرده است.

روزنامه دولت به عنوان مستند مدعای خود با اشاره به نیمه تمام ماندن سفر جان کری در خاورمیانه نوشته آلن ایر، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده که وزیر خارجه امریکا را در این سفر همراهی می‌کرد ضمن تکرار امیدواری‌های وزیرخارجه امریکا، عنوان کرد مذاکرات ژنو گام بزرگی برای رسیدن به توافق نهایی بود.

سوال های منطقی

حسین شریعتمداری در یادداشت روز کیهان بعد از اصرار بر درست بودن پیش بینی هایش دو سؤال مطرح کرده و آن ها را سوالاتی منطقی و حقوقی از کشورهای غربی خوانده:

اول؛ این که اگر هدف نهایی مذاکرات را در نقطه «غنی‌سازی صفر» و دست‌کشیدن ایران از برنامه هسته‌ای خود تعریف نکرده‌اید چرا حاضر به تضمین غنی‌سازی ۵ درصدی در خاک ایران و به صورت صنعتی نیستید؟

دوم؛ آن که اگر تحریم‌ها آنگونه که ادعا می‌کنید به خاطر فعالیت هسته‌ای ایران اعمال شده و فعالیت هسته‌ای بهانه تحریم‌ها نیست، چرا کمترین تغییر در سامانه و رژیم تحریم‌ها را نمی‌پذیرید؟مگر نه این که یک دوره به قول خودتان موقت ۶ ماهه پیشنهاد کرده‌اید؟ بنابراین چنانچه تحریم‌ها برای اطمینان از صلح‌آمیز بودن فعالیت هسته‌ای ایران است، بر پایه کدام دلیل و منطق حقوقی و فنی- بر فرض پذیرش پیشنهادات ۵+۱ از سوی ایران- نیز، حاضر به لغو آن نمی‌شوید؟ آیا این حرکت حاکی از آن نیست که تحریم‌ها را برای باج‌خواهی بعد از پایان دوره شش ماهه نگاه داشته‌اند؟

به نظر نماینده ولی فقیه در روزنامه کیهان: این همان ترفندی است که در سال ۲۰۰۵ و در اجلاس لندن به کار گرفته و اعلام کردید تنها تضمین مورد قبول توقف کامل و همیشگی برنامه هسته‌ای ایران است و هنگامی که مقاومت ایران در مقابل این باج‌خواهی را مشاهده کردید، پرونده هسته‌ای کشورمان را به شورای امنیت بردید.

غرب راهی به جز بازگشت ندارد

جوان در تیتر اصلی خود با عنوان «غرب راهی جز بازگشت به میزمذاکره ندارد» نظر چهار نفر از نمایندگان مجلس را مطرح کرده که از اعضای کمیسیون امنیت ملی هستند، از جمله محمدرضا محسنی ثانی نماینده سبزوار که به خبرنگار این روزنامه گفته: ما در این مذاکرات توانستیم روی اصول خود بایستیم و طرف‌های مقابل را نسبت به زیاده خواهی‌هایشان توجیه کنیم.

بر اساس گزارش این روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران آن چه موجب به عقب افتادن توافق ها شد "مداخلاتی بود که انجام گرفت و گاهی امریکا و گاهی انگلیس در مذاکرات سنگ‌اندازی کردند، این بار نوبت فرانسه رسید تا بر‌اساس یک برنامه‌ریزی خلاف مسیر مذاکرات حرکت کند و کاملاً پیداست که این اقدامات در راستای عقب نشاندن ایران از مواضع خود ساخته و پرداخته شده است که با توکل به خدا و هوشمندی تیم مذاکره‌کننده ایران چنین هدفی محقق نخواهد شد."

فرانسه چرا؟

هادی وکیلی در سرمقاله ابتکار به بررسی علت مخالفت فرانسه پرداخته و چند احتمال را پیش کشیده

سناریوی اول: اینکه تقسیم کار بین قدرتهای غربی صورت پذیرفته است. آمریکا خود را از رهبری مخالفت خارج کرده و نقش وکالتی را به فرانسه سپرده است.

سناریوی دوم: فرانسه خواسته است با این ساز مخالف، قامت خود را به رخ بکشاند و استقلال خود را نسبت به آمریکا به نمایش بگذارد.

سناریوی سوم: اینکه فرانسه این مخالفت را به نمایندگی از رژیم صهیونیستی ایفا کرده و می‌خواهد جلب حمایتهای صهیونیستی، ترمزی بر سیر نزولی محبوبیت آقای اولان باشد.

سناریوی چهارم: فرانسه به نمایندگی از آلمان وارد چنین فازی شده است. دلیل این احتمال این است که آلمان نقش رهبری معنوی اروپا را بر عهده دارد و در مسئله شنود مکالمات صدر اعظم از دست دولت آمریکا عصبانی است

سناریوی پنجم: عربستان سعودی با امتیازات بی شمار توانسته است دولت فرانسه را بخرد و خواست نامشروع خویش را از طریق این دولت اعمال نماید. این گمان با علائم و قرائن موجود مورد تأیید وبه واقعیت نزدیکتر است.

خلاصه هر کدام از سناریوهای ذکر شده که دلیل بر خطای راهبردی تیم مذاکره کننده ایران نیست. بلکه راهبرد کنونی دولت باعث شده تا توپ در زمین ۱+ ۵ باشد و دنیا متوجه حسن نیت ایران و آمادگی و جدیت کشور برای پایان بخشیدن به بحران پرونده ی هسته ای شده است.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول کیهان

واکنش کیهان

کیهان که در تیتر یک خود ادعا کرده که پیش بینی هایش درست از آب در آمده و آمریکا حتی حاضر به دادن وعده نسیه هم نشده است در خبری نوشته: شبکه تلویزیونی BBC که از شامگاه شنبه برنامه‌های عادی خود را برای پخش زنده آخرین تحولات مربوط به مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران با گروه ۱+۵ قطع کرده بود، در ۳ نوبت پیاپی به رصد وضعیت انتشار روزنامه کیهان پرداخت.

کیهان نوشته در حالی که مذاکرات هسته‌ای و ادامه جلسه ایران و ۱+۵ به صبح یکشنبه (دیروز) کشید، ساعت یک بامداد مجری تلویزیون BBC فارسی گفت که «بسیاری از فعالان سیاسی نگران تیتر یک روزنامه کیهان هستند و کاربران بسیاری در توئیتر منتظر انتشار نسخه اینترنتی کیهان روی وب‌سایت این روزنامه می‌باشند. همه منتظرند که ببینند آیا سرمقاله روزنامه را حسین شریعتمداری نوشته است یا نه؟ و پیش‌بینی کیهان از مذاکرات جاری چیست؟»

هزینه رفتار حذفی

احمد شیرزاد فعال سیاسی و استاد دانشگاه در مقاله ای در شرق اظهار نظر کرده: جریانی بعد از شوک خرداد ۹۲ و انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم، امروز قوای خود را جمع کرده چراکه به این حقیقت واقف شده که با شرایط ویژه‌ای مواجه است. اگرچه در عرصه سیاست یک جریان از بین نمی‌رود و تضعیف می‌شود اما شرایط کنونی، آنان را به‌شدت نگران کرده است. نگاه منفی ملت به آنان اما از همه اینها مهم‌تر است.

با این حال به نظر نویسنده این مقاله: این جریان از دوران اصلاحات این درس را آموخته که تحت هر شرایطی باید از تمام نیروها و داشته‌های خود نهایت استفاده را ببرد و هیچ بخشی را نادیده نگیرد؛ از امکان استفاده از کارمندان جزء گرفته تا گروه‌هایی در سطح جامعه.

در ادامه مقاله شرق آمده: با توجه به ابراز نارضایتی مردم در جریان پخش جلسات رای‌اعتماد نسبت به بهانه‌گیری‌های آزار‌دهنده برخی افراد در مجلس، به نظر می‌رسد برخی نگران آن هستند که مجلسی همسو با دولت و خواسته‌های مردم شکل بگیرد که امکان قابل‌قبولی است مگر اینکه آنها بتوانند شرایط دلخواه را همچنان حفظ کنند. لازمه چنین فضایی، تداوم کوبیدن بر طبل اتهام‌زنی‌ها و استفاده از همه اهرم‌های تبلیغاتی است.

علی عالی در مقاله ای در اعتماد نوشته: ورزش ایران را دیگر می‌توان «بازیچه سیاست» دانست. در کشوری که معمولا همه‌چیز بر مدار «مصلحت» حل‌وفصل می‌شود، مشخص نیست چه مصلحتی باعث شده که تکلیف ورزش ایران روشن نشود. چه مصلحتی بالاتر از اینکه «منافع ملی» در خطر است و وضعیت ورزش و بخش جوانان هر روز بغرنج‌تر می‌شود. معضلات اجتماعی و مشکلات اقتصادی روی چه بخشی تاثیر مستقیم گذاشته است و چه بخشی از جامعه قرار است آینده کشور را بسازد؟

نویسنده پرسیده: آیا می‌توان این پرسش را مطرح کرد که برخی جریان‌های سیاسی مخالف دولت، درصدد هستند بخش جوانان را که بیشترین تاثیر را در انتخاب حسن روحانی داشتند و رییس‌جمهور بارها از این نقش در جامعه و فضای مجازی تقدیر کرده بود زیر فشار قرار دهند و در مرحله اول با عدم رای اعتماد به سه وزارتخانه مرتبط با این بخش و در مرحله دوم، به درازا کشاندن انتخاب وزیر ورزش و جوانان، وضعیتی بغرنج بسازند.

احتمال دیگر مقاله اعتماد این که: تقصیر را به گردن دولتی انداخت که شعار «تدبیر و امید» داده است ولی انتخاب‌هایش نه حکایت از تدبیر دارد و نه امیدی به آن است؟

Image caption تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

اقتصاد کشور از سقوط آزاد نجات پیدا کرد

هادی حق‌شناس در مقاله ای در قانون نوشته: اتفاقی که در روزهای اول کار دولت تدبیر و امید افتاد، اگر مثبت نبود، حداقل منفی هم نبود. در سال ۹۲ و در صد روز گذشته، شدت رشد بسیاری از شاخص‌های کلان اقتصادی کمتر شد و این شاخص‌ها رشدی مثبت با شدتی کاهنده پیدا کردند.

به نوشته این نماینده مجلس: درست است که شاخص تورم در پایه ۴۰ درصد است، اما شدت رشد تورم، کاهنده بوده است. یکی دیگر از شاخص‌هایی که در ماه‌های اخیر سیری کاهنده به خود گرفته، رشد نقدینگی است. رشد نقدینگی نیز روندی کاهنده را در پیش گرفته است.

در انتهای مقاله قانون آمده: سال ۹۱ در سال‌های پس از جنگ، به لحاظ رشد اقتصادی، بدترین سال برای اقتصاد ایران بود.. دولت جدید با تصمیماتی که اتخاذ کرد، جلوی بی‌انضباطی مالی را گرفت و شواهد و قراین نشان می‌دهد که رشد اقتصادی امسال نزدیک به صفر خواهد بود.

قهوه فرانسوی و جین

پوریا عالمی در شرق نوشته: آدم فکری می‌شود اگر جای سیاستمداران با مردم عوض شود مشکل حل می‌شود که حل هم شد. یعنی هشت‌سال تجربه کردیم که جای سیاستمدارها با آدم‌های عادی عوض شود، و دیدیم که واقعا مشکل حل شد. حالا مشکل ما و منطقه نه، اما مشکل آن آدم‌ها حل شد و این خودش دستاورد بزرگی است

طنزنویس این روزنامه با اشاره به مخالفت های عمومی با فرانسه افزوده: تا پیش از این، مساله ما مساله شلوارجین بود، از دیروز به فرنچ‌کیس تغییر کرده. مثلا همین کافه‌قنادی فرانسه در خیابان انقلاب قرار است اسمش را بگذارد کافه‌قنادی ظریف (فرانسه سابق). یا توی فیلم‌های خارجی قرار شده هر جا فرنچ‌کیس وجود داشت، دوبله کنند فرچه رو بده دستش زمین رو بسابه لعنتی خیر ندیده.

یا توی فهرست کافه‌ها قرار است به جای قهوه فرانسوی بنویسند قهوه [...] که کسی هم جرات نکند سفارش بدهد.

در ادامه ستون طنز شرق آمده: با توجه به این تغییر موضع الان همه بلاتکلیف هستند شلوار جین را دربیاورند یا می‌توانند به‌صورت موازی در دو جبهه حرکت کنند و استراتژی قهوه و شلوارجین را همزمان پیش ببرند.

خب، دعوا سر این است که تاریخ و فرهنگ و هنر ایران چندهزار سال قدمت دارد؟ ما از خودزنی بالا نتیجه می‌گیریم باید بی‌خیال فرهنگ و هنر شد. تاریخ ثابت کرده فرهنگ و هنر ما- فعلا- خیلی حرفی برای گفتن ندارد، خب چطور است جای سرمایه‌گذاری الکی و حیف‌و‌میل پول نفت، برویم سر اصل مطلب و تحلیلگر سیاسی و سیاستمدار به خارج صادر کنیم.

کارتون روز

Image caption کارتون احسان گنجی، ابتکار