ایران و بریتانیا کاردارهای غیرمقیم خود را معرفی کردند

Image caption روابط ایران و بریتانیا از حدود دو سال پیش به پایین ترین سطح کاهش یافته است

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که محمدحسن حبیب‌الله زاده به عنوان کاردار غیرمقیم ایران در بریتانیا تعیین شده است. آقای حبیب زاده پیشتر معاون سفیر ایران در وین پایتخت اتریش بوده است.

همزمان وزارت خارجه بریتانیا آجی شارما، را به عنوان کاردار غیرمقیم بریتانیا در ایران معرفی کرده است.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه گفته است: "قرار است در آینده نزدیک آقای حبیب الله زاده به منظور بررسی وضعیت اموال و اماکن جمهوری اسلامی ایران در انگلستان و همچنین بهینه سازی فعالیت جاری بخش کنسولی سفارت ایران در لندن عازم این کشور شود."

کاردار غیرمقیم بریتانیا در تهران کیست؟

وزارت خارجه بریتانیا با اشاره به سوابق و تجارب آقای شارما در امور ایران گفته است که انتخاب او به این سمت می تواند زمینه مناسبی را برای انجام گفتگو و مذاکره با ایران در مورد موضوعات مختلف از جمله شرایطی که در نهایت به بازگشایی سفارت بریتانیا در آن کشور منجر شود، فراهم کند.

آجی شارما از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸ میلادی به عنوان معاون سفیر بریتانیا در سفارتخانه آن کشور در تهران فعالیت داشت. او همچنین از اکتبر سال ۲۰۱۲ میلادی تاکنون به عنوان رئیس بخش ایران در وزارت خارجه بریتانیا مشغول به کار است.

Image caption آجی شارما از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸ میلادی به عنوان معاون سفیر بریتانیا در سفارتخانه آن کشور در تهران فعالیت داشت. او همچنین از اکتبر سال ۲۰۱۲ میلادی تاکنون به عنوان رئیس بخش ایران در وزارت خارجه بریتانیا مشغول به کار است

موضوع تبادل کاردار غیرمقیم اولین بار به دنبال دیدار وزرای امور خارجه ایران و بریتانیا در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در مهرماه سال جاری (۱۳۹۲) مطرح شد. پس از آن دو کشور در حاشیه مذاکرات اتمی ژنو اعلام کردند که ظرف دو هفته کاردارهای غیرمقیم خود را معرفی می کنند.

تصمیم دو طرف روز چهارشنبه ۲۴ مهر (۱۶ اکتبر) و پس از دیدار مجید تخت روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه و سایمون گس، مدیرکل سیاسی وزارت خارجه و سرپرست هیات بریتانیایی اعزام شده به اجلاس ژنو اعلام شد.

روابط ایران و بریتانیا از حدود دو سال پیش و در پی حمله معترضان به سیاست های بریتانیا به ساختمان های دیپلماتیک و اقامتگاه کارکنان سفارت بریتانیا در تهران، به پایین ترین سطح کاهش یافت.

در پی حمله مذکور، بریتانیا سفیر و دیپلمات های خود را از ایران خارج کرد و سفارتخانه خود را بست. این کشور همچنین دیپلمات های ایرانی را از لندن اخراج کرد و سفارت ایران در این شهر هم تعطیل شد.

به گفته معاون وزیر امور خارجه ایران، مبادله کاردار غیرمقیم عملا به معنای بازگشایی سفارت‌خانه های دو کشور است و این کاردارها هر بار به مدت یک یا دو هفته در محل سفارت‌خانه خود در کشور مقابل مستقر خواهند شد.

مطالب مرتبط