پاسخ ظریف به کری: بازی با کلمات نمی تواند اتفاقات ژنو را تغییر دهد

ظریف - کری
Image caption وزیر امور خارجه ایران بدون نام بردن مستقیم، فرانسه را متهم کرده که با نیمی از پیش‌نویس پیشنهادی آمریکا مخالفت کرده و در این باره با خبرنگاران گفت‌وگو کرده است

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، در واکنش به اظهارات اخیر جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در مورد دلیل به توافق نرسیدن طرفین در مذاکرات اخیر ژنو گفت: «بازی با کلمات نمی‌تواند [واقعیت] اتفاقات بین پنجشنبه ساعت ۶ بعدازظهر تا شنبه ساعت ۵: ۴۵ بعدازظهر را تغییر دهد.»

جان کری وزیر خارجه آمریکا، ساعاتی پیش از واکنش آقای ظریف، در امارات متحده عربی به خبرنگاران گفته بود این ایران بوده که از پذیرفتن توافقنامه پیشنهادی گروه ۵+۱ در جریان مذاکرات هسته‌ای ژنو خودداری کرده است.

وزیر امور خارجه ایران در یک پیام توییتری دیگر بدون نام بردن مستقیم، فرانسه را متهم کرده که پنجشنبه‌ شب با نیمی از پیش‌نویس پیشنهادی آمریکا مخالفت کرده و جمعه صبح هم در این باره با خبرنگاران گفت‌وگو کرده است.

محمد جواد ظریف نوشته است: «آقای وزیر، آیا این ایران بود که پنجشنبه شب، نصف پیش‌نویس آمریکا را زیر و رو کرد و جمعه صبح، علنا علیه آن صحبت کرد؟»

آقای ظریف همچنین در مصاحبه‌ای به شبکه دو تلویزیون ایران گفته است که بخش عمده مذاکرات سه روز ژنو بین کشورهای غربی بوده است تا اختلافات داخلی خود در مورد موضع ایران را برطرف کنند.

او گفت که از بعد از ظهر پنجشنبه تا حدود غروب شنبه، دیدارهایش با کا‌ترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و جان کری برای ارائه نظرات گروه غربی به او و شنیدن واکنش ایران بوده است.

وزیر امور خارجه ایران در عین حال گفت که در ظرف سه روز گفتگو‌ها پیشرفت قابل توجهی درباره جزئیات و چارچوب‌ها حاصل شد.

آقای ظریف همچنین این نظر که ایران تلاش می‌کند از طریق این گفتگو‌ها بین آمریکا و متحدان منطقه ای واشنگتن اختلاف بیاندازد را رد کرد و افزود: «موضوع، موضوع ارتباط ایران و آمریکا نیست، در این مذاکرات. موضوع این مذاکرات حل بحث هسته‌ای است.»

«تعامل از جایگاه برابر»

لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه، جمعه پیش و در حالی که هنوز دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۵+۱ در ژنو به پایان نرسیده بود، در مصاحبه‌ای گفت که کشورش از پیش‌نویس موافقتنامه با ایران راضی نیست.

آقای ظریف در پیامی جداگانه بر روی صفحه توییتر خود، با تاکید بر اینکه ایران متعهد به مذاکرات سازنده بر سر برنامه هسته‌ای است، «تعامل از جایگاه برابر» را «کلید دسترسی به اهداف مشترک» دانسته است.

وزیر امور خارجه آمریکا امروز گفت این کشور برای رسیدن به توافق با ایران عجله ندارد، اما امیدوار است در ماه‌های آینده توافقی به دست بیاید که «با معیارهای همه طرف‌ها سازگار باشد».

همزمان لورن فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه هم در مورد دستیابی به توافق با ایران ابراز امیدواری کرد و رسیدن به چنین توافقی را دور از دسترس ندانست.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، نسبت به چشم انداز توافق میان ایران و قدرت‌های جهانی به شدت ابراز نگرانی کرده و توافق احتمالی بر اساس پیشنهادهای ایران را «اشتباه تاریخی» خوانده است.

آقای کری در اظهارات امروز خود تأکید کرده توافقی که گروه ۵+۱ در پی آن است، می‌تواند در حفاظت از اسرائیل موثر‌تر از اقدامات دیگر باشد.

او گفته آمریکا از همپیمانان خود در منطقه در مقابل تهدیدهای خارجی قاطعانه حمایت خواهد کرد.

مطالب مرتبط