آمانو در تهران؛ احتمال توافق تهران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

Image caption آقای آمانو با حسن روحانی رییس جمهور و محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران دیدار خواهد کرد

یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وارد تهران شد تا با رئیس جمهور، وزیر خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار کند. در این سفر هیأت مذاکره‌کننده فنی و کارشناسی آژانس، آقای آمانو را همراهی می‌کند.

آقای آمانو پیش از ترک وین به مقصد تهران به خبرنگاران گفت :"ما به مرحله بسیار مهمی رسیده ایم و من تصمیم گرفتم دعوت آقای صالحی را قبول کنم."

"ایران ماه پیش پیشنهاد تازه‌ای به آژانس داد که حاوی اقداماتی عملی برای تقویت همکاری و گفتگو بود و ما می‌خواهیم آن را پیش ببریم."

"امیدوارم دیدار پیشِ رو نتایج عینی داشته باشد؛ درباره اینکه چگونه رو به جلو حرکت کنیم و تمام مسائل باقیمانده را حل کنیم و این اطمینان ایجاد شود که برنامه هسته‌ای ایران صرفا برای مقاصد صلح‌آمیز است."

منابع نزدیک به هیأت مذاکره‌کننده ایران معتقدند به طور قطع در مذاکرات امروز (دوشنبه ۲۰ آبان) توافقنامه همکاری جدیدی امضا خواهد شد.

بر اساس گزارش‌ها، در مذاکرات قبلی، ایران و آژانس بر روی "چارچوب همکاری" به تفاهم رسیده‌اند و در مذاکرات امروز متن این توافق‌نامه نهایی شده و به امضای آقای آمانو و علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران خواهد رسید.

یک دیپلمات غربی در این باره به خبرگزاری فرانسه گفته است "تنها دلیلی که باعث سفر آقای آمانو به تهران شده این است که او اطمینان دارد توافقی حاصل خواهد شد."

Image caption تصویر ماهواره‌ای از سایت نظامی پارچین، یکی از موارد اختلاف ایران با آژانس

آقای آمانو اول خرداد ماه، پیش از مذاکرات ایران و ۱+۵ در بغداد، به تهران سفر کرده بود اما آن سفر حاصلی در بر نداشت.

از آن زمان با انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری و "پیشرفتهایی" که در دو دور مذاکره ایران و ۱+۵ ایجاد شده احتمال اینکه که ایران و آژانس به توافق تازه‌ای برسند افزایش پیدا کرده؛ هر چند مدیرکل ژاپنی آژانس این سفر را مستقل از گفتگوهای ایران و ۱+۵ توصیف کرده است.

با اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بطور مرتب از تاسیسات هسته‌ای ایران بازید می‌کند اما این سازمان از تهران می‌خواهد به اتهام‌هایی مبنی بر اینکه ایران پیش از سال ۲۰۰۳ و حتی بعد از آن به دنبال ساخت بمب اتمی بوده پاسخ دهد.

ایران این اتهام‌ها را همواره رد کرده و گفته فقط به دنبال استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای است.

مقامات ایرانی بارها تاکید کرده‌اند بازرسان آژانس تاکنون هیچ مدرکی پیدا نکرده‌اند که ایران به دنبال ساخت بمب اتمی است و اتهام‌ها بیشتر بر پایه آنچه که سیا و موساد، سازمان‌های اطلاعات آمریکا و اسرائیل می‌گویند بنا شده است.

آژانس از ایران می‌خواهد به تاسیساتی که در باره آن‌ها سوال دارد دسترسی داشته باشد از جمله سایت نظامی پارچین که گفته می‌شود در آن انفجارهای آزمایشی انجام گرفته که می‌تواند "نشانه‌های قوی از ساخت احتمالی سلاح هسته‌ای " باشد.

Image caption آقای آمانو شهریور ماه امسال در وین با علی اکبر صالحی ملاقات کرده بود

سفر آقای آمانو در پایان سه روز مذاکرات فشرده ایران و ۱+۵ انجام می‌شود که با وجود پیشرفت‌ها و خوش‌بینی‌ها بدون نتیجه به پایان رسید؛ در حالیکه وزرای خارجه آمریکا، فرانسه، بریتانیا، آلمان و روسیه برنامه‌های خود را برای شرکت در گفتگوها تغییر داده بودند.

به نظر می‌رسید ایران با پذیرش تعلیق موقت غنی‌سازی ۲۰ درصدی یا محدود کردن غنی‌سازی با قدرت‌های جهانی به توافق می‌رسد و در عوض تحریم‌های اقتصادی علیه ایران سبکتر می‌شود؛ اما اصرار فرانسه بر محدود شدن فعالیت نیروگاه آب سنگین اراک سبب شد مذاکرات با وجود تلاش‌ها به نتیجه نرسد.

با وجود اینکه گفتگوهای ایران و ۱+۵ بی نتیجه خاتمه یافت اما دور بعدی گفتگوها نه روز دیگر (۲۹ آبان ماه) در ژنو انجام خواهد شد و توافق ایران با آژانس می تواند روند آن را تسهیل کند.

مطالب مرتبط