نماینده پیشین ایران در سازمان ملل، درگذشت

سعید رجایی خراسانی، نماینده پیشین جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، درگذشت.

آقای رجایی خراسانی در بیمارستانی در زادگاهش کرمان و در سن ۷۷ سالگی درگذشت.

او در دوره ریاست جمهوری آیت الله علی خامنه ای، رهبر کنونی ایران، به مدت هفت سال نماینده ایران در سازمان ملل بود.

در اوایل دوره رهبری آیت الله خامنه ای، سعید رجایی خراسانی، طی نامه ای به رهبر جدید ایران نوشته بود "آمریکا تنها ابر قدرت جهان است و ایران توان برخورد با دولت آمریکا را ندارد، بهتر است که با آمریکا کنار آمده و جایگاه خود را در سلسله مراتبی که آمریکا آن را تعریف می‌کند، پیدا نماید."

آیت الله خامنه ای در آن زمان در یک سخنرانی عمومی به شدت از پیشنهاد آقای رجایی خراسانی انتقاد کرد.

سعید رجایی خراسانی به جز نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل، مدتی معاون اداره کل امور بین الملل دانشگاه تبریز، معاون دانشگاه تبریز، ریاست دانشگاه کرمان و مدیر رادیو کشور هم بوده است. او یکی از بنیانگذاران دانشگاه علوم پزشکی کرمان است.

او در دوره های سوم و چهارم هم نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بود.

آقای رجایی خراسانی در یکی از آخرین مصاحبه هایش با بخش فارسی بی بی سی درباره تفاوت های ریاست جمهوری قبل و بعد از درگذشت آیت الله روح الله خمینی، موسس جمهوری اسلامی صحبت کرده بود.

او در اردیبهشت سال ۱۳۸۸ به بی بی سی گفته بود "شکل اداره کشور در این دوران نسبت به امروز تفاوت های عمده داشت." به گفته آقای رجایی خراسانی، نقش ریاست جمهوری در این دوره بیشتر یک نقش تشریفاتی و صوری بود اما گاهی وظایف رئیس جمهوری و نخست وزیر به شکلی به یکدیگر گره می خورد که اداره کشور را با مشکلاتی رو به رو می کرد.