بررسی روزنامه‌های صبح تهران ‫-‬ سه شنبه۲۱ آبان

توافق های ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی مهم ترین موضوع روزنامه های امروز صبح است که با چاپ عکس هایی از آمانو، مدیرکل آژانس و علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران به انعکاس خبر توافق های هسته ای برآمده اند‫. همزمان تحلیل ها درباره مذاکرات ژنو و نقش فرانسه در به تاخیر انداختن توافق ها همچنان ادامه دارد‫. از میان مسایل داخلی، آلودگی هوا و تضیع حقوق کودکانی که از مدرسه بازمی مانند از جمله مهم ترین هاست‫.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول دنیای اقتصاد

مذاکرات هسته ای تا کجا و با چه مقصدی

علی بیگدلی در مقاله ای در شرق درباره مذاکرات ژنو نوشته: کار به این سادگی نبود که در نقطه حساس، وزرای خارجه آمریکا و فرانسه به ژنو دعوت شوند و «کری»، سفر خود را نیمه‌کاره بگذارد تا فضای تفاهم را تحت‌الشعاع قرار دهند. اما باید دانست که توقف مذاکرات، ارتباطی به محتویات پرونده و مساله فنی و سیاسی هسته‌ای ایران ندارد.

نویسنده مقاله اظاهر نظر کرده که: حضور آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی هسته‌ای که در دولت گذشته، مواضع تندی بر ضد ایران داشت، نشان از درک آنها از تغییر شرایط به سود ایران با روی‌کارآمدن دولت روحانی دارد، اما نمی‌تواند، به ‌تنهایی، مذاکرات ایران و شش‌کشور را وارد مرحله تازه‌ای کند.

به نظر نویسنده مقاله شرق: پرونده هسته‌ای ایران، موضوعی درونی و قابل حل است. موضع‌گیری وزیر خارجه آلمان که از شوکه‌ شدن پیرامون به نتیجه‌نرسیدن مذاکرات ژنو بیان شد، نشان داد سه کشور غربی عضو شورای امنیت به ویژه فرانسه و ایالات متحده، به سبب پیوندهای عربی و ارتباط با لابی یهود، نگاه متفاوتی به توافق با تهران داشته و علاقه‌مندند، پرونده هسته‌ای ایران را وجه‌المصالحه ستیز برخی کشورهای عربی با ایران قرار دهند.

کیهان که امروز آرام تر از روزهای پیش در مورد مذاکرات هسته ای نوشته، در یادداشتی چند سوال از سازمان آژانس بین المللی انرژی هسته ای پرسیده: جمهوری اسلامی ایران پیش از این ضمن اجازه بازرسی‌های گسترده‌ بارها به ابهامات و سؤالات آژانس پاسخ داده. اکنون با توجه به اینکه مدالیته و چهارچوب جدیدی تدوین نشده، چشم‌اندازی برای پایان این پرونده نیز نمی‌تواند متصور باشد و دور از ذهن نیست که پس از رفع ابهامات و اتهامات بی‌پایه و سند، ادعاهای جدیدی پیش کشیده و به بهانه آنها اعلام شود .

دومین سوال با اشاره به داوطلبانه بودن توافق های تازه در این باره است که: هر نقشه راهی می‌گوید که مقصد کجاست و نهایتا به کجا منتهی می‌شود. آیا اولا بیانیه صادره به این معنا نقشه راه است و ثانیا پذیرش اقدام داوطلبانه در ازای کدام تعهد و امتیاز متقابل؟

کیهان در عین حال تاکید کرده: توافق جدید در حالی انجام می‌شود که مدیر آژانس گزارش‌های جامع درباره همکاری ایران ارائه نمی‌دهد و از جمله نمی‌گوید ایران در ۱۰ سال گذشته مثلا ۹۰ درصد ابهامات با فلان مشخصات و جزئیات را برطرف کرده و این فهرست ۱۰ درصدی باقی مانده است بلکه با کتمان و به حاشیه انداختن تمام آن اعتمادسازی‌ها که معلوم کرده نوع ادعاها واهی و دروغ بوده- اتهامات فاقد سند جدید را مطرح و برجسته می‌کند.

یوسف مولایی حقوقدان در مقاله ای در آرمان نوشته: مذاکرات هسته ای ایران و پنج به اضافه یک بر دو مبنا استواربود. اول دغدغه های پنج به اضافه یک به عنوان دغدغه های حقوقی جامعه جهانی مطرح شده است. یعنی صلح آمیز بودن فعالیت های هسته‌ای وعدم انحراف آن اثبات شود. تا بدین ترتیب اروپا، آمریکا از ره آورد مذاکرات ایران و غرب به فعالیت های ایران اعتماد کنند.

دومین موضوع به نظر نویسنده این بود: ایران حق خود می‌داند که در چهارچوب معاهده NPT به غنی سازی خود ادامه دهد. و این حق نه تنها باید به لحاظ نظری به رسمیت شناخته شود بلکه عملا جامعه جهانی باید به حق ایران احترام بگذارد. ایران هر گونه همکاری فنی را در چهارچوب ماده ۴ معاهده NPT با آژانس انجام داده است. بنابراین این کشور اعتقاد دارد که حق غنی سازی اورانیوم باید برای این کشور به رسمیت شناخته شود.

نویسنده مقاله آرمان نتیجه گرفته: خواسته های دو طرف در جریان مذاکرات با هم هیچ تعارضی ندارد. ایران در جریان مذاکرات اخیر مدعی شد، که می‌تواند جامعه جهانی را متقاعد کند که روند اجرایی فعالیت‌هایش صلح آمیز است و این کشور قادر است تمام سوالات و ابهامات گذشته را برطرف کند.

نقش فرانسه در این میان

Image caption کارتون پیام برومند، اعتماد

محمد‌علی سبحانی، دیپلمات پیشین در مقاله ای در مردم سالاری از بررسی نتیجه مذاکرات ژنو به این جا رسیده که: اختلافی بین کشورهای پنج به اضافه یک وجود دارد‌ و آنها باید پاسخگوی چنین رفتاری باشند. طرف ایرانی پیشنهاد خود را مطرح کرده و این پیشنهاد آنقدر منطقی بوده که اختلاف نظرها در بین آنها هست، البته اینکه فرانسه مخالفت خود را اعلام کرده و توافقی به امضا نرسیده هنوز به معنای آن نیست که مساله پایان پذیرفته است.

نویسنده توجه داده: وقتی با شش کشور بخواهیم توافق کنیم کار بسیار پیچیده‌تر از آن است که با یک کشور به تنهایی گفت‌وگو کنیم، با توجه به شرایط کنونی منافع تک‌تک این کشورها می‌تواند مانع کار یا می‌تواند تسهیل‌کننده امور باشد، در هر صورت کار دشوار و پیچیده‌ای در پیش است و اگر چه خوش‌بینی به این گفت‌وگوها زیاد است .

نتیجه گیری مقاله مردم سالاری این است که: ایران باید همین مسیری را که در مذاکرات آغاز کرده ادامه دهد. ایران تا الان موفقیت بسیار خوبی را کسب کرده و این موفقیت آن است که بالاخره پیشنهاد ایران در شرایطی پذیرفته شده که قبل از آن دولت‌های عضو پنج به اضافه یک حاضر نبودند درباره ابتکارات ایران صحبتی کنند و فقط به پیشنهاداتی که خودشان مطرح کرده بودند و اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت ارجاع می‌دادند.

اما ساسان آقایی در اعتماد نوشته: فرانسه مامور اسرائیل برای ناکام گذاشتن گفت‌وگوها نیست، ماموریت آنها، ایفای نقش «برادر بزرگ» برای گرفتن امتیازهای هر چه بیشتر پای میز مذاکره به سود گروه ۵ + ۱ است، ماموریتی که امریکا و انگلستان همواره بر دوش داشته‌اند اما با توجه به وارد شدن آنها به تونلی ناپایدار از رایزنی و گفت‌وگو با ایران، این‌بار آن‌ را به قلب اروپا پاس داده‌اند تا فرانسه به سود «گروه» امتیازهای بیشتری از ایران بطلبد.

به نوشته این روزنامه نگار: از دور که نگاه می‌کنیم، بازی فرانسوی ژنو یک روند دیپلماتیک طبیعی است؛ هم ایران می‌خواهد کمترین امتیاز را در برابر گرفتن بیشترین امتیاز ممکن بدهد و هم طرف روبه‌رو در دادن امتیاز به ایران خسیس و در گرفتن امتیاز بیشتر از ایران مصر است. همیشه چنین گفت‌وگوهایی، کارزار دو گروه چیره‌دست از دیپلمات‌ها بر سر امتیازهای داده‌شده و گرفته‌شده است.

مقاله اعتماد بدان رسیده: ایرانی‌هایی که تمام سه روز گذشته را به ژنو چشم دوخته‌اند، البته حق دارند که از کشیده شدن مذاکره به یک دور دیگر، چندان خشنود به نظر نیایند، به‌ویژه که ما پیشینه درازی در «مذاکرات بی‌نتیجه» داشته‌ایم اما باید به نیرنگ‌های طبیعی دیپلماتیک عادت کرد و به جای بالا رفتن مجازی از دیوار سفارت فرانسه یا صفحه اینترنتی وزیر خارجه آن، پشت تیمی ایستاد که می‌خواهد این توافق را امضا کند.

آلودگی در تهران، اهواز و همه جا

همزمان با بالاگرفتن آلودگی هوا و تعطیل مدارس اسماعیل عبدی در مقاله ای در قانون نوشته: در سال‌های اخیر بسیاری از حقوقدان‌ها در رابطه با پیامدهای حقوقی آلودگی هوا و نادیده گرفته شدن حق مردم در این رابطه هشدارداده اند اما تا کنون هیچ مرجع قضایی پیگیر مسئله نبوده است. این روزها اگر برای چند ساعت در سطح شهر تهران بوده باشید حتما هنگام برگشت به منزل از شدت آلودگی هوا، دچار سردرد شده اید.

نویسنده تاکید کرده: ابزارهای پایش هوا نشان می‌دهد که روزانه در تهران و شهرهای بزرگ کشور میزان زیادی آلاینده وارد دستگاه تنفسی شهروندان می‌شود. قربانیان اصلی، کودکان و نوجوانان هستند. زیرا در فرآیند آلودگی کمترین نقش آفرینی را داشته و بیشترین ضربه را دریافت می‌کنند وآلوده کننده‌های طبیعی یا مصنوعی روی بافت‌های مختلف بدن آن‌ها اثر نامطلوب می‌گذارد.

مقاله قانون بعد از تشریح بیماری ها به این جا رسیده که: این ها در حالی است که هیچ اراده محکمی برای رفع ریشه‌ای این مشکل وجود ندارد و دست اندرکاران به اتخاذ راه‌حل‌های سطحی بسنده می‌کنند. اقداماتی نظیر ممنوعیت فروش طرح ترافیک،جلوگیری از حرکت میکسرها و خودروهای حمل‌کننده بتن،کاهش ساعات کاری ادارات ،تعطیلی کارخانجات،تشدید برخورد با صاحبان خودروهای دود زا فقط در زمان اضطرار،اجرای طرح زوج و فرد از در منازل و تدابیری از این دست ،به ویژه تعطیلی مدارس بیشتر به پاک کردن صورت مسئله می‌ماند تا حل آن.

Image caption کارتون آروین، شرق

آرتمیس ورزنده هنرپیشه سینما و تلویزیون در مقاله ای در اعتماد نوشته: بارش باران در هر کجا رحمت الهی محسوب می‌شود اما در اســتـان خوزستان و بلاخص در شهر اهواز، پاقدم این پدیده مشکلاتی را برای شهروندان این منطقه به وجود آورد. ماجرا این است که به دلیل آلودگی بیش از حد مجاز هوا در این خطه بارش باران باعث تولید باران اسیدی شد و باریدن این آلاینده‌های سمی بر سر مردم ناهنجاری‌هایی را از جمله مشکلات تنفسی برای سالمندان و خردسالان به همراه داشت که به نقل از مسوولان تنها در روز نخست این حادثه نزدیک به سه هزار نفر از مردم این استان به مراکز پزشکی مراجعه کردند.

لازم به ذکر است پیش از این چند مرکز آمار‌گیری جهانی از جمله مجله تایم نسبت به آلودگی استان خوزستان و اینکه اهواز آلوده‌ترین شهر دنیا ست هشدار داده بودند اما چرا مسوولان به این آمارگیری‌ها واکنش قابل توجهی نشان ندادند تا مانع از به وقوع پیوستن اتفاقاتی چون بارش باران اسیدی بر سر مردم این منطقه شوند؟

مقاله اعتماد به این جا می رسد که: چرا رسانه ملی بعد از وقوع حادثه نسبت به پخش گزارشی درباره پاک بودن آب و هوای شهر اهواز از مردم این منطقه و در کل از افکار عمومی عذرخواهی نکرد؟ آیا پخش چنین گزارش‌هایی و روی دادن عکس آن در چند روز بعد موجبات بی‌اعتمادی مردم را نسبت به این رسانه پدید نمی‌آورد؟

ورزش از یادها رفته یا ؟

ابتکار در سرمقاله خود نوشته دولت یازدهم اما این روزها آنقدر سرگرم دیپلماسی و مذاکره برای حل و فصل معضلات دپو شده کشور در عرصه سیاست خارجی و پرونده هسته‌ای شده است که یادش رفته و یا شاید باور ندارد که مخالفان و منتقدان چِغر و سخت گیر اما معتقد به مذاکره‌ای! هم در داخل کشور دارد. واقعیت طنزآلود همین صد روز گذشته و سرسختی‌های برخی مجلس‌نشینان نشان می‌دهد که گروهی بر این باورند همانقدر که دولت برای مذاکره با طرف‌های خارجی و نزدیک کردن دیدگاهها وقت و انرژی می‌گذارد، باید برای مفاهمه با آنها هم وقت بگذارد و از در مذاکره و چانه زنی و بده بستان وارد شود.

نویسنده با این مقدمه به ماجرای وزارت ورزش پرداخته که سومین وزیر پیشنهادیش هم در مجلس رای اعتماد نگرفت. اتفاقی که جدید و بی سابقه‌ای نیست. اگرچه دولت‌های دهم و یازدهم تقریبا هیچ شباهتی به جز ساختمان پاستور با هم ندارند ولی به نظر می‌رسد نوع برخورد نمایندگان مجلس و احتمالا رئیس جمهور با مساله وزارت ورزش به سمتی رفته است که شاید طی هفته‌های آینده بتوانیم یک شباهت کوچک بین روحانی و احمدی نژاد بیابیم و آن به سرآمدن مهلت سه ماهه و قانونی رئیس جمهور و تعیین تکلیف نشدن وزیر ورزش و جوانان است.

ابتکار به یاد آورده: جدال یکی دو سال پیش احمدی نژاد و نمایندگان بر سر معرفی به موقع وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان سرانجام به عنوان یکی از قصورهای او مبنی بر عدول از قانون اساسی ثبت شد و کار رئیس جمهور سابق را به دادگاه کشید حالا باید منتظر بمانیم و ببینیم آیا هفته آینده دولت از این بن بست خارج می‌شود یا ماجرای مجلس و وزارت ورزش سرنوشت رئیس جمهور دولت یازدهم را به جاهای دیگری می‌کشاند

رییس در دادگاه

آرمان با چاپ این عکس محمود احمدی نژاد که کار حجت الله سپهوند است به گفته های دادستان کل اشاره کرده اند که از احتمال محاکمه رییس جمهوری سابق نوشته است‫.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول آرمان

مطالب مرتبط