مدیرکل آژانس: ایران به غنی سازی ۲۰ درصدی ادامه داده است

Image caption آقای آمانو به تازگی به تهران سفر کرده بود

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته است که برنامه اتمی ایران از زمان روی کار آمدن حسن روحانی، رئیس جمهور جدید ایران، تغییر عمده ای نکرده است.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه ۲۲ آبان( ۱۳نوامبر) به خبرگزاری رویترز گفته است که ایران همچنان به غنی سازی اورانیوم با خلوص بیست درصدی ادامه می‌دهد.

آقای آمانو در عین حال گفته است که ایران برای تکمیل رآکتور تحقیقاتی اراک راهی طولانی در پیش دارد.

اظهار نظر مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از تازه ترین سفر او به تهران و دیدار با مقام های ایرانی صورت گرفته است.

در هفته های اخیر گزارش هایی به نقل از برخی از مقام های ایرانی منتشر شده بود که طی آنها از احتمال تعلیق غنی سازی اورانیوم سخن گفته شده بود اما این اظهارات از سوی منابع رسمی ایران تکذیب شد.

در جریان سفر اخیر آقای آمانو به ایران، دو طرف برای بازدید از معدن گچین در بندرعباس و تاسیسات آب سنگین ایران در اراک به توافق رسیدند.

آقای آمانو گفته است که این توافق گام ابتدایی مهمی برای روشن شدن موارد اختلاف باقی مانده بین ایران و آژانس است.

این توافق به فاصله کمی از مذاکرات سه روزه ایران و گروه پنج به علاوه یک در ژنو به دست آمد که گفته می شود طی آن فرانسه از خود سرسختی نشان داد و فعلا امضای توافق نهایی آن به تاخیر افتاده است.

گفته می شود یکی از موضوعات مورد نگرانی فرانسه که مانع به دست آمدن توافق در مذاکرات اخیر ژنو شد، برنامه ساخت کارخانه آب سنگین اراک است.

آقای آمانو در تازه ترین اظهاراتش گفته است: ما نمی‌دانیم این راکتور تحقیقاتی چه زمانی تکمیل خواهد شد.

مطالب مرتبط