آهنگساز 'دیو چو بیرون رود فرشته در آید' درگذشت

Image caption محمد علی ابرآویز آهنگساز و شاعر ۱۸ سرود انقلابی بود

محمد علی ابرآویز، آهنگساز و شاعر تعدادی از معروفترین سرودهای موسوم به انقلابی در ایران درگذشت.

آقای ابرآویز سازنده آهنگ، شاعر و تنظیم‌کننده سرودهایی معروفی مثل "بوی گل و سوسن و یاسمن آمد"، "دیو چو بیرون رود فرشته در آید"، "الله الله" و سمفونی شهدا بود.

بدن بیجان آقای ابرآویز امروز (پنج‌شنبه ۲۳ آبان) در محل سکونتش پیدا و به بیمارستان منتقل شد؛ اما آقای ابرآویز پیش از انتقال درگذشته بود.

آقای ابرآویز مهرماه سال گذشته به دلیل بیماری ریوی مدتی بستری شده بود.

او در آن زمان به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته بود: "پزشکان می‌گویند بیماری من از تنهایی است. سه چهار سالی می‌شود که دچار بیماری هستم، بیماری که با تنگی نفس بروز پیدا می‌کند. ظاهرا این بیماری تمامی ندارد و دچار بیماری‌های متعدد دیگری هم شده‌ام."

"پزشکان اصرار می‌کنند من را از بیمارستان مرخص کنند، اما یادم افتاد که اگر به خانه بروم، دوباره به تنهایی باز می‌گردم و این تنهایی دارد مرا خفه می‌کند، وقتی یادم می‌افتد که باید به خانه و تنهایی برگردم، غمگین می‌شوم."

آقای ابرآویز درباره سمفونی ۱۲ دقیقه‌ای میدان شهدا به خبرگزاری فارس گفته بود: "با وجود اینکه ۲۶ سال بیشتر سن نداشتم و تازه هم ازدواج کرده بودم، توانستم با سختی فراوان در جمعه سیاه یا همان ۱۷ شهریور ۱۳۵۷ با استفاده از دو ضبط صوت نسبتاً سنگین شعارها و صداهای واقعی اعتراضات مردمی را ضبط کنم که هم‌اکنون در آرشیو سازمان رادیویی کشور موجود است."

از دیگر آثار آقای ابرآویز می‌توان به معمار طرح حرم، الله اکبر، آمدن موعود و خمینی ای امام اشاره کرد. او آهنگساز و شاعر ۱۸ سرود انقلابی بود.

مطالب مرتبط