بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ شنبه ۲۵ آبان

روزنامه های اول هفته تهران بعد از سه روز تعطیل در مقالات خود مسایل پیرامون مذاکرات هسته ای، تحریم ها و اختلاف بین دولت و مجلس آمریکا را با اهمیت دیده و درباره آن به گمانه زنی پرداخته اند‫. این روزنامه ها در عین حال از انتخاب کتابی از محمود دولت آبادی برای کسب یک جایزه معتبر ادبی خبر داده اند

Image caption تیتر و عکس صفحه اول شرق

چند روزنامه امروز خبر و گزارش تخصیص جایزه میخالسکی به رمان کلنل نوشته محمود دولت آبادی را خبر مهم امروز خود دیده اند و جواد مجابی شاعر و نویسنده در مقاله ای در شرق نوشته نامزدشدن این کتاب برای جوایز مختلف- از جمله جایزه «بوکر» - نشان از آن دارد که فضا و مضمون «کلنل» برای صاحبنظران فرهنگی دیگر هم اهمیت و اعتبار داشته است. در واقع، فقط ما آثار محمود را نمی‌پسندیم دنیا هم می‌پسندد.

نویسنده افزوده: نمی‌دانم می‌توانم تبریک بگویم به کسانی که به این کتاب مجوز نداده‌اند؟ چراکه متوجه اهمیت و ارزش فرهنگی کتاب بوده‌اند و می‌دانستند سال‌ها حمایت بی‌فایده و هدردادن پول جهت هنرمندتراشی کارآمد نبوده است.

به نوشته مقاله شرق: رمان «کلنل» شده است نماد صدها کتاب شعر و رمان ایرانی معاصر، که مجال ظهور در بازار داد و ستد اندیشه‌ها نیافتند و ارتباط عاطفی- اندیشگی خالقان آن آثار با ملت فهیم ایران و مخاطبان جهانی، قطع شده است. این سد و بند به سود هیچ‌کس نیست. چراغ جز روشنی هیچ انگیزه‌ای ندارد.

پیچیدگی های پرونده هسته ای

محمدعلي وکيلي در سرمقاله ابتکار نوشته: اتفاقات اجلاس دوم ژنو نشان داد که پرونده هسته اي ايران پيچيده تر از آن است که در گمانه‌ها بود. در حالي که هر کدام از دو طرف همديگر را مقصر بي نتيجه ماندن مذاکرات بر مي‌شمارند، حال تند روهاي کنگره و اعضاء سنا در آمريکا طرح تشديد تحريم‌ها را روي ميز قرار داده اند.

به نوشته این مقاله: بيم سنگ اندازي و مانع تراشي براي اجلاس آينده دور از ذهن نيست. به هر روي هيچگاه شرايط کنوني براي دست يابي به يک توافق در تاريخ گذشته فراهم نبوده است و جالب است که به رغم تلاش تندرو‌هاي غربي براي ناکام گذاشتن مذاکرات، بر خورد تندروهاي داخلي با تيم مذاکره کننده هسته اي ايران مثبت و همراه با عقلانيت بود.

داود هرميداس باوند در مقاله ای در اعتماد به تلاش ها برای لغو تحریم ها اشاره کرده و آن را امری پیچیده خوانده چرا که به نوشته این روزنامه: دارايي‌هاي نفتي بلوكه شده در كشورهاي چين، هند، ژاپن و كره جنوبي، آزادي تجارت توليدات پتروشيمي ايراني، آزادي نقل و انتقال طلا و آزادي ورود يدكي‌هاي هواپيماهاي مسافرتي از جمله اقدامات اوليه‌يي است كه امريكا در نظر دارد انجام بگيرد.

به نوشته این مقاله: به موازات اين نوع تحريم‌ها، تحريم‌هاي ديگري نيز وجود دارد كه در چارچوب اختيارات شخص رييس‌جمهور است كه مي‌تواند اين نوع از تحريم‌ها را يا به حال تعليق دربياورد يا به طور كلي بردارد.اينها نويدهايي است كه از سوي دولتمردان امريكايي داده شده است و از طرفي ديگر گروه‌ ۵ +۱ در مذاكرات پيش رو را به نوعي تفاهم و توافق نهايي ترغيب مي‌كند.

احمد شیرزاد در مقاله ای در اعتماد نوشته: شاید پیچیده‌ترین سوالی که این‌روزها ذهن تصمیم‌گیرندگان کشورمان را درگیر کرده، آن است که اگر طرف مقابل، یا بهتر بگوییم طرف‌های متنوع مقابل، بنای ناسازگاری گذاشتند و شرط‌های غیرقابل‌قبولی که به‌نوعی با تحقیر دولت و ملت ایران همراه است را پیش کشیدند، تکلیف چیست؟

این نماینده اصلاح طلب مجلس ششم و استاد دانشگاه در رشته فیزیک پیشنهاد کرده که در آن صورت هیات ایرانی زیر بار هرگونه فشار و تحمیل جدید نرود و قاطعانه اعلام کند که در چنین وضعیتی، صحنه مذاکرات را ترک خواهید کرد. کاری که بسیار مخاطره‌آمیز، دیپلمات باید صبور باشد، مذاکرات فرآیندی یک‌شبه نیست و در فرآیند توافق‌های مهم تاریخی گاهی کار به مویی می‌رسد و بریده نمی‌شود.

مقاله اعتماد نظر داده که اما واقعیت آن است که دولت روحانی ظرف این صدروز منطقی‌ترین و معتدل‌ترین رویه‌ها را در پرونده هسته‌ای در پیش گرفته است و همه ناظران جهانی معترفند که دولت ایران در مسیر صلح‌طلبی و حل مناقشه هسته‌ای، جدی است. هر اقدامی که از این تاریخ به‌بعد در مسیر تشدید تحریم‌ها و فشارها بر مردم ایران گام بردارد، معنایی جز باج‌گیری و زورگویی نخواهد داشت

Image caption کارتون احسان گنجی، شرق

تعلیق یواشکی

کیهان بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای که روزنامه های هوادار دولت آن را مثبت ترین گزارش های این آژانس درباره فعالیت های هسته ای ایران خوانده اند، نوشته در گزارش اخیر خود اعلام کرد ایران از زمان روی کار آمدن دولت جدید افزایش ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم را که پیش از آن سریعا درحال گسترش بود متوقف کرده است.

روزنامه تندرو صبح تهران از قول محافل رسانه‌ای که نامی از آن ها نبرده این تصمیم ایران را به عنوان تعلیق بی‌صدا! ارزیابی کرده و نوشته این در حالی است که اولا اطلاع‌رسانی در این زمینه نسبت به افکارعمومی صورت نگرفته و ثانیا بانیان این کار آن قدر عجله داشته‌اند که حتی صبر نکرده‌اند مذاکرات با گروه 1+5 یا آژانس برقرار شود و چنین تعلیق چشمگیری دست کم در ازای دریافت امتیازاتی باشد که دولت و وزارت خارجه در پی آن هستند.

به نظر کیهان بخشی از تعلیق‌هایی که تصور می‌شد قرار است پس از توافق‌ها و مذاکرات و دریافت امتیاز متقابل اتفاق بیفتد و برگ برنده ایران در مذاکرات باشد، پیشاپیش صورت گرفته و طرف غربی را به جای منت‌دار کردن گستاخ‌تر کرده است. این رویکرد ناشیانه برخلاف ادعای محافلی است که خود را خیلی دیپلمات‌ و کارکشته این امور معرفی می‌کنند.

دولت صد روزه و اقتصاد

اشکان بنکدار جهرمي در سرمقاله مردم سالاری نوشته: گفته‌هاي رئيس‌جمهور و تيم اقتصادي نزديک به وي در مورد احساس تغييرات مثبت در اوضاع معيشت مردم طي صد روز نخست دولت يازدهم اينک به بهانه‌اي براي مخالفان افراطگراي دولت اعتدال تبديل شده است. افرادي که در زمان دولت نهم و دهم از تمامي سوء مديريت‌ها و عملکردهاي نابخردانه آن که اوضاع دهشتناکي را بر مردم تحميل نمود به شدت حمايت مي‌کردند اکنون در قامت منتقد، دولت تدبير و اميد را زير رگبار توقعات بي حساب و تهمت‌هاي بيجا قرار داده‌اند و از روحاني و گروه اقتصاديش مي‌خواهند که ضمن پس دادن حساب بگويد که چرا نتوانسته کوه بي‌تدبيري‌هاي دولت سابق را در چنين مدت کوتاهي از دوش مردم بردارد.

مرتضي گلپور در مقاله ای در قانون نوشته: اكنون تقريبا همگي پذيرفته‌اند كه نبايد از دولت انتظار معجزه يا كارهاي خارق‌العاده داشت. اما اين نداشتن بودجه نمي‌تواند توجيه كننده فقدان راهبرد يا سياست‌هاي كلان باشد. گرچه خزانه خالي است و پولي دست دولت نيست تا به زخم اقتصاد كشور بزند، اما بايد پاسخي به اين پرسش بدهد كه اولويت‌ و رئوس برنامه‌هاي اقتصادي و توسعه‌اي‌اش چيست. زيرا اكنون غير از سياست خارجي و تك اظهارنظرها درباره مسائل كلان اقتصادي اعم از نرخ ارز و مسكن مهر، تقريبا هيچ راهبرد و برنامه ديگري از سوي دولت ارائه نمي‌شود.

به نوشته این مقاله: در هفته‌هايي كه گذشت، مسئولان جز تكه‌ پاره‌هايي از وضعيت فعلي، از طرح‌هاي خود براي آينده خبري نداده اند، يا اينكه اين برنامه‌ها را به بحث‌ و گفت‌وگوي عمومي واگذار نكرده اند. اين درحالي است كه دولت مي‌تواند از فرصت خالي بودن جيب‌هاي خود بهره گرفته و حداقل فكرهاي خود را براي اداره كشور و ترسيم چشم‌انداز آينده آن با مردم و كارشناسان درميان بگذارد.

بازپس‌گيري ساختمان لادن از احمدي‌نژاد

مهشيد ستوده در گزارش اصلی اعتماد نوشته: دعوا بر سر «لادن» است؛ ساختماني در بلوار آفريقاي تهران كه ظاهرا اطرافيان رييس‌جمهور سابق قصد ندارند دست از سر آن بردارند. حالا و در شرايطي كه بيش از چهار ماه از استقرار اطرافيان رييس‌جمهور در اين ساختمان مي‌گذرد خبرها حاكي از نامه‌نگاري‌هاي اداري اطرافيان محمود احمدي‌نژاد جهت گرفتن اجازه‌هاي لازم براي ماندن در اين ساختمان است.

به نوشته این گزارش: حميد بقايي، معاون رييس‌جمهور سابق ماندن این گروه در ساختمان لادن را مساعدت با دانشگاه ايرانيان مي‌داند. دانشگاهي كه جز يك پورتال بي‌سر و صدا، برداشت‌ها از نهاد رياست‌جمهوري جهت راه‌اندازي‌اش و دعوت از اكثر وزراي سابق براي تدريس در آن خبر ديگري به گوش نرسيده است؛ دانشگاهي كه حتي محل مشخصي هم ندارد اما ظاهرا دولت موظف به تامين دفتر مسوولان آن است.

گزارش اعتماد خبر داده:۲۵۳۰ قطعه از هداياي دوران رياست‌جمهوري احمدي‌نژاد از مجموعه سعدآباد به وسيله هشت كاميون به ساختمان لادن منتقل شده که خبرش در میان خبرها گم شد و كسي هم پيگيري آنچناني درباره آن نكرد. با اين حال بعد از مدتي اخطارها به محمود احمدي‌نژاد شروع شد و از دولت درخواست كردند اين ساختمان دولتي را از اطرافيان رييس‌جمهور سابق پس بگيرد و حالا ظاهرا دولت مصمم شده است.

نماز با چتر

Image caption کارتون محمد طحانی، آرمان

روزنامه جمهوری اسلامی خبر داده‫: برگزاري نماز ظهر عاشورا در شهرستان بابل با حاشيه‌هايي همراه بود. چرا که نماز ظهر عاشورا در این شهر كه زير بارش شديد باران به امامت امام جمعه بابل برگزار شد با مورد ضرب و شتم قرار گرفتن يك جوان معترض، حاشيه ساز شد. اين جوان نسبت به استفاده از چتر براي امام جمعه بابل توسط اطرافيان وي درحالي كه ديگر مردم اين شهر زير باران نماز اقامه كردند انتقاد كرد كه اين انتقاد وي با ضرب و شتم اين جوان توسط ديگران همراه شد.

روزنامه جمهوری اسلامی افزوده: چند سالي است كه نماز ظهر عاشورا در خيابان‌ها اقامه مي‌شود درحالي كه اولاً خواندن نماز در مساجد ثواب بيشتري دارد و ثانياً نماز در خيابان‌ها مشكلات زيادي براي مردم ايجاد مي‌كند. بهتر است ترتيبي داده شود كه دستجات عزاداري نماز ظهر عاشورا را در مساجد بخوانند تا ضمن برخورداري از ثواب بيشتر، اين مشكلات نيز پيش نيايد.

سفر بی‌بازگشت به «مریخ» می‌روید؟

عسل عباسیان در گزارشی در شرق با اشاره به خبر آماده شده یک فضانورد برای مسافرگیری برای مریخ، آن هم با یک بلیت یک طرفه، نظر چند تن از هنرمندان و نامداران را پرسیده:

محمدعلی اینانلو مستندساز گفته: حاضر نیستم در هیچ پروژه بدون بازگشتی شرکت کنم. همه سفرهایم خدا را شکر بازگشت داشته است. به اعتقاد من، حتی آخرین سفر انسان هم که مرگ است بازگشت دارد. فانتزی سفر به مریخ را دارم چون بخشی از روحیه ماجراجویی‌ام را ارضا می‌کند. اما احتیاط بر این است که عده‌ای بروند و نتیجه‌اش را ببیند بعد که شرایط بازگشت فراهم شد ما هم برویم.

مهدی نادری کارگردان و فیلمنامه‌نویس به اعتماد گفته: می‌گویند که این کره بکر بسیار به زمین شباهت دارد، امیدوارم آینده‌اش همچون آینده کره زمین نباشد. امیدوارم تهرانش اینگونه آلوده، رانندگانش تا این حد خودخواه نباشند، در کابل و بغدادش جنگ و اشغالی نباشد، نیویورکش امن و لندنش ارزان، توکیواش خلوت‌تر...

سروش صحت بازیگر و فیلمنامه‌نویس اما اظهار داشته: اصلا دلم نمی‌خواهد این سفر را تجربه کنم. بدون بازگشت‌بودن این سفر، یکی از مهم‌ترین دلایل بی‌علاقگی من است. من سفر بدون بازگشت به هیچ شهری را هم دوست ندارم.

بهناز جعفری بازیگر به اعتماد گفته: در این روزها شاید بهترین جا برای پناه‌بردن همین مریخ است. فضایی نو که می‌شود کشفش کرد و می‌شود ساختش و آبادش کرد. فضایی که می‌تواند کمک کند تا از دلمردگی فاصله بگیریم.

این بازیگر ادامه داده: اما اگر قرار باشد من به این سفر بروم حتما باروبنه زیادی خواهم داشت. باید از قبل بدانم که وضعیت تماس و تلفن و اینها چطور است. به‌عنوان کسی که قرار است جایی را برای زندگی‌کردن بسازم، حتما پر از شور و اشتیاق هستم برای چنین سفری. از بی‌بازگشت‌بودن این سفر هم هیچ واهمه‌ای ندارم.

Image caption هفته کتاب؛ کارتون امیرحسین ضرغام، جام جم

مطالب مرتبط