امیدواری آمریکا به مذاکرات هفته آینده با ایران

یک مقام ارشد در دولت آمریکا درباره رسیدن به یک توافق هسته‌ای با ایران در دور بعدی مذاکرات ابراز امیدواری کرده است. با وجود ادامه تلاش‌ها در کنگره برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران، برخی از سناتورهای صاحب‌نفوذ آمریکایی با آن مخالفت کرده‌اند.

این مقام آمریکایی که خواسته است نامش ذکر نشود، روز جمعه ۱۵ نوامبر در گفت‌وگو با خبرنگاران در عین حال تاکید کرد مسائل دشواری در بین است که برای رسیدن به این توافق باید حل شوند.

قرار است در روزهای آینده دور بعدی مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ در ژنو سوئیس برگزار شود.

دور قبلی گفت‌وگوهای مذاکره‌کنندگان ایران و گروه ١+۵، هفته پیش در روز ٨ نوامبر در ژنو آغاز شد و با حضور وزیران خارجه ایران و کشورهای عضو این گروه، به استثنای چین، تا روز ١٠ نوامبر ادامه یافت.

با این حال این نشست به امضای توافق منجر نشد و برای دور بعدی مذاکرات، قرار گذاشته شد.

'بخشی کوچک' از دارایی‌های خارجی

در روزهای گذشته طرف ایرانی نیز درباره امکان موفقیت در مذاکرات پیش رو ابراز خوش‌بینی کرده است.

در حالی که مقامات دولتی در آمریکا رسما جزئیاتی از توافق احتمالی بین ایران و کشورهای ۱+۵ ارائه نداده‌اند، اما این‌طور گفته شده که قرار است به ایران حق دسترسی به "بخشی کوچک" از سپرده‌های بانکی در کشورهای دیگر داده شود.

به گفته یک مقام ارشد آمریکایی، حدود ۱۰۰ میلیارد دلار از درآمد نفت و گاز ایران در حساب‌های بانکی کشورهای دیگر مسدود شده که دولت ایران در حال حاضر به آنها دسترسی ندارد یا دسترسی خیلی محدودی دارد.

این مقام آمریکایی گفته است در اثر تحریم‌ها، ایران ماهانه ۵ میلیارد دلار درآمدش را از دست می‌دهد. او افزوده است که این تحریم‌ها تاکنون ۱۲۰ میلیارد دلار برای ایران هزینه داشته است.

آمریکا پیش‌تر اعلام کرده بود که در صورت "همکاری" ایران در متوقف‌کردن پیشرفت فعالیت‌های هسته‌ای، تخفیف‌هایی به تحریم ایران می‌دهد که "موردی، محدود و هدفمند" هستند و اگر بعد از شش ماه یک توافق نهایی حاصل نشود، این تحریم‌ها دوباره باز می‌گردند.

مخالفت و موافقت در کنگره

در همین حال بحث‌ها در ایالات متحده درباره تحریم‌ها علیه ایران همچنان در جریان است.

شماری از منتقدان سیاست فعلی دولت، در کنگره آمریکا در پی وضع تحریم‌های بیشتر بوده‌اند اما دو تن از سناتورهای صاحب‌نفوذ آمریکایی، گفته‌اند با آن مخالف هستند.

دایان فاینستاین، سناتور دموکرات و رئیس کمیته اطلاعاتی سنا، به‌شدت با تلاش برای تشدید تحریم ها علیه ایران مخالفت کرده و در بیانیه‌ای گفته است: "هدف تحریم‌ها این بود که ایران را پای مذاکرات آورد و در این باره موفق بوده است."

خانم فاینستاین با تلاش‌ها برای ضمیمه‌کردن تحریم‌ها به لایحه بودجه دفاعی آمریکا هم مخالفت کرده و گفته است این اقدام، به حصول توافق کمکی نمی‌کند.

در همین حال جان مک‌کین، سناتور جمهوری‌خواه که تاکنون حامی وضع تحریم‌های قبلی علیه ایران بوده، ضمن ابراز تردید درباره اثربخشی سیاست فعلی باراک اوباما در قبال ایران، گفته است با ارائه فرصت دو ماهه برای پیش‌برد مذاکرات موافق است.

در روزهای گذشته دولت آمریکا بارها از کنگره ایالات متحده خواسته است تحریم تازه‌ای علیه ایران وضع نکند تا فرصت شود در این باره از مسیر دیپلماتیک عمل شود.

کاخ سفید در این باره هشدار داده است که تشدید تحریم‌ها در مقطع فعلی، گزینه‌های پیش رو را به حمله نظامی محدود می‌کند.

در سوی دیگر گروه‌های حامی اسرائیل، پیگیر وضع تحریم‌های بیشتر علیه ایران بوده‌اند.

برخی از هم‌حزبی‌های باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا از حزب دموکرات نیز حامی این تحریم‌های جدید هستند.

طرح تشدید تحریم‌ها علیه ایران که در ماه ژوئیه سال جاری از مجلس نمایندگان آمریکا رای گرفت، اکنون منتظر تصویب در سنای آمریکاست.

در پی درخواست‌های دولت آمریکا، کمیته امور بانکی سنا تاکنون بررسی طرح تشدید تحریم‌ها علیه ایران را به تعویق انداخته است.

شماری از جمهوری‌خواهان در کنگره آمریکا گفته‌اند در حال بررسی افزودن یک متمم به لایحه بودجه دفاعی هستند که شامل تشدید تحریم‌ها علیه ایران است.

انتظار می‌رود که این لایحه در روزهای آینده در سنا به رای گذاشته شود؛ تقریبا هم‌زمان با دور بعدی مذاکرات هسته‌ای ایران در ژنو که قرار است روز چهارشنبه آغاز شود.

مطالب مرتبط