بررسی روزنامه های صبح یکشنبه تهران - ۲۶ آبان

روزنامه های امروز صبح تهران به مقالات و گمانه زنی هایی درباره مذاکرات هسته ای اینده ادامه داده اند و در عین حال به مناسبت نزدیک شدن به صدمین روز دولت روحانی از دولتمردان خواسته اند همزمان با پیشبرد مذاکرات هسته ای در صدد جلب نظر مردم و کاستن زا فشارها به آنان برآیند و به شکایت از گذشته ها اکتفا نکنند.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول شرق

شرق در خبر اول خود نوشته‫: جایزه امسال «حلقه لایب‌نیتس» به دکتر مجید سمیعی جراح برجسته ایرانی اهدا شد. باشگاه خبرنگاران هانوفر این جایزه را به دلیل تلاش‌هایشردکتر «سمیعی» برای آموزش یکصد پزشک آفریقایی به او اهدا کرد. دکتر سمیعی قصد دارد صد جراح جوان آفریقایی را با هزینه شخصی خودش به آلمان آورده و آموزش دهد تا آنها پزشکان دیگری را برای نجات بیماران قاره آفریقا آموزش دهند.

داخل مهم تر از خارج

مهدی مالمیر در سرمقاله مردم سالاری نوشته اگرچه دولت جدید در حوزه سیاست خارجی موفقیت‌های انکارناشدنی به کف آورده، اما در پهنه داخلی چندان آیتی از «تدبیر» دولت و برانگیختن «امید» شهروندان به چشم نمی‌خورد. بی‌اعتنایی به مشکلات جوانان به ویژه غیبت پرسش‌برانگیز نسل آموخته‌ای که هر ساله هزاران هزار از دانشگاه‌های کشور فارغ‌التحصیل می‌شوند

به نوشته این مقاله امروز هیچ تصمیمی در حوزه سیاست خارجی بی‌پشتیبانی روحیه عمومی در داخل کشورها، حیثیت، کارایی و اثرگذاری لازم را در درازمدت پیدا نمی‌کند. تاکید بیش از اندازه بر یک حوزه به بهای نادیده انگاشتن حوزه‌های دیگر، البته پدیده تازه‌ای در زیر آسمان سیاست ایران نیست و زخم کهنه سیاست در بیش از دو دهه اخیر بوده است.

در همین زمان سعید معیدفر جامعه شناس نیز در قانون نوشته:امروز این دولت برای اعتمادسازی در عرصه بین‌المللی و داخلی گام‌هایی برداشته است و می‌خواهد به وعده‌هایش عمل کند. جناحی که هشت سال کشور را در بن‌بست کامل قرار داد، می‌داند که اهرم‌های فشار در بیرون کشور تقریبا قوی و نیرومند هستند و جای هیچگونه تردید در مورد آن نیست. اگر دولت اعتمادسازی نکند مملکت کاملا فلج می‌شود.

قانون در نهایت نوشته: آیا مردم خودمان را دست کم گرفته ایم و اجنبی را مهم فرض کرده ایم؟ چرا فکر می‌کنیم که بدون مردم می‌شود مشکلات را حل کرد. اعتماد اولیه که سرآغاز گفت‌وگوهای جدی میان نمایندگان ۵ + ۱و ایران شده است از کجا نشات گرفته و اگر این اعتماد مردم به دولت از دست برود سرنوشت مذاکرات مزبور به کجا خواهد انجامید؟

صد روز گذشت، مشکل یارانه‌ها

Image caption تیتر و عکس صفحه آرمان

علی دینی ترکمانی در سرمقاله جهان صنعت نوشته: به نظر می‌رسد که با اصلاح مشکلات پیشین مرتبط با پرونده مذاکرات هسته‌ای، سیاست و اقتصاد تا حدی در مسیر صحیحی قرار گرفته است از همین‌رو آرامش به بازارهای ارز و طلا طی ماه چند ماه گذشته بازگشته است. داده‌های مرتبط با تورم نقطه‌ای نشان می‌دهد که میزان تورم در ماه‌های اخیر در مقایسه با ماه‌های مشابه سال پیش کاهش یافته و انتظار می‌رود که میانگین تورم سال‌جاری در مقایسه با میانگین تورم سال پیش دست‌کم ۱۰ درصدی کمتر باشد.

به نوشته این مقاله در یکصد روز گذشته تلاش‌هایی هم برای اصلاح کسری بودجه ناشی از پرداخت یارانه نقدی به عمل آمد. اما این امر نیاز به زمان مناسب‌تری دارد. شناسایی افراد غیرمستحق برای دریافت یارانه نقدی حتی اگر در گروه‌های درآمدی بالا باشد و چندان موجب بروز خطاهای نوع اول و دوم نشود، نیاز به اطلاعات قوی‌تری دارد.

محسن خلیلی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته: با توجه به مصوبه اخیر مجلس در به تعویق افتادن موضوع حذف بخش‌هایی از افراد جامعه از دریافت یارانه‌های نقدی تا پایان سال‌جاری، امکان فراخ‌تری برای طرح موضوع و ارائه راهکارهای مطلوب‌تر فراهم شده است. دو راه وجود دارد جامعه محور یا دولت محور.

به نوشته این مقاله در رویکرد "دولت‌محوری" دولت از دو طریق سیستم‌ها و بانک‌های اطلاعاتی و آماری مختلف و براساس برآوردها و تخمین‌ها و کف و سقف گذاشتن‌ها برای دارایی‌ها و درآمدهای مردم بدون مشارکت خود آنان در نهایت اقدام به حذف بخش‌ها یا به تعبیر مصطلح دهک‌هایی از جامعه در گرفتن یارانه‌های نقدی می‌ کند. در راه جامعه‌محور این جامعه است که با صرف‌نظر کردن از دریافت یارانه نقدی، یا با قرض دادن سهم یارانه نقدی خود به دولت به مدد می آید.

نویسنده مقاله اظهار نظر کرده: اگر هزینه‌های مالی و فکری فراوان لازمی که برای کسب و جمع‌آوری و جمع‌بندی اطلاعات و آمار از وضعیت درآمدی و دارایی مردم در قالب اجبارهای دولتی می‌شود به اضافه مخالفت‌ها و نارضایتی‌هایی را که به سبب درصدی از خطاهای عملیاتی، گریزناپذیر است، در نظر بگیریم و فقط بخشی از این هزینه‌ها را صرف ارتباط و اقناع جامعه در ضرورت همراهی با دولت و صرف‌نظر کردن از گرفتن یارانه‌های نقدی یا قرض دادن آن به دولت به مدت مشخص با سود تعیین‌شده کنیم و دست دولت را در قبال هزینه‌کرد این منابع در پروژه‌های اجتماعی و اقتصادی و طرح‌های صنعتی اشتغالزا با چارچوب مشخص در قالب صندوق توسعه اجتماعی، با نظارت و مدیریت افراد قابل‌اعتماد جامعه باز می شود.

آقای جنتی احتیاط کنید

فضل الله یاری در سرمقاله ابتکار با اشاره به انتخاب علی جنتی به عنوان وزیر کابینه روحانی نوشته که در اول کار عده ای با اشاره به نسبت علی جنتی با ایت الله جنتی روی ترش کردند و اخم به پیشانی آوردند ولی وزیر ارشاد نیز با اتخاذ مواضع متفاوت با هشت سال گذشته، تلاش کرد ابهامات پیش آمده در ذهن برخی از هنرمندان و فعالان حوزه‌های فرهنگی و البته مخاطبان این بخش را برطرف کند. و به صراحت گفت تلاش می‌کند «راه خاتمی» را در عرصه فرهنگ ادامه دهد.

با این مقدمه نویسنده سرمقاله این روزنامه به تازه ترین مواضع علی جنتی درباره فیس بوک اشاره کرده که همین اشاره با اعتراض نشریات تندرو و محافظه کار روبرو شده است در حالی که نه سید محمد خاتمی، نه عطاء الله مهاجرانی و نه احمد مسجد جامعی- وزرای ارشاد در دولت‌های پیشین - به صراحت وارد این حریم‌های ممنوعه نشده بودند.

ابتکار تاکید کرده: شنیدن وعده‌های حداکثری و اصلاح طلبانه از زبان وزیر ارشادی که یک پای در اردوگاه قدرتمند اصولگرایی دارد، توقع بسیاری از هنرمندان، اهالی فرهنگ و مخاطبان این حوزه را بالا می‌برد . در حالی که وزیر ارشاد بهتر از هر کسی از فضای سیاسی ایران آگاهی دارد؛ هم از عزم جدی مخالفان دولت برای شکست برنامه‌های آن، پس بهتر است اول برنامه های خود را عملی کند و بعد رسانه ای کند .

آیدین سیار سریع در صفحه طنزانه قانون به نقل از سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس نوشته: انتصاب ها در وزارت علوم در رای عدم اعتماد نمایندگان به وزیر ورزش تاثیر داشت.

به نظر این طنزنوشته بر همین اساس احتمال می رود در روزهای آینده به علت عدم مشاهده نشانه های پیشرفت در تیم ملی سپک تاکرا، وزیر علوم استیضاح شده و به این ترتیب توفیقی و میلی منفرد به سزای اعمالشان برسند و در چند روز اخیر شاهد ترکیدن خط لوله گاز در جاده ماهشهر بودیم که از وزیر بهداشت انتظار می رود در این مورد توضیحات قانع کننده ای داشته باشد، وگرنه استیضاح باید گردد.

در ادامه این ستون آمده با اشاره به تازه ترین اظهار نظر وزیر ارشاد درباره فیسبوک پیشنهاد شده

در اعتراض به این اظهارات با عدم رای اعتماد خود به وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان،وزیر ارشاد را به راه راست هدایت کن.

تکمیلی: در پی افزایش توقعات از وزیر ارشاد در پی اظهارات روشنفکرانه اخیرجمعی از مردان و پسران پرشور کشور با تجمع جلوی وزارتخانه مزبور خواستار موضع گیری علی جنتی در مورد ساپورت شدند.

Image caption کارتون علی جهانشاهی، شرق

صد میلیارد دلار کجاست

مردم سالاری در گزارشی نوشته: مقایسه درآمدهای دولت‌های نهم و دهم از محل چهار منبع اصلی درآمدهای دولتی با بودجه عمومی نشان از ۱۵۴ میلیارد دلار مازاد درآمدی دارد. براساس گزارش‌ رسمی طی سالهای ۸۸ تا ۹۱ سرجمع بودجه عمومی کشور رقمی معادل ۸۲۴ میلیارد دلار بوده . یعنی دولت قبلی بالغ بر ۱۵۴.۵ میلیارد دلار مازاد درآمد داشته‌اند.

گزارش مردم سالاری سپس پرسیده ، اکنون آن مازاد درآمد کجاست؟ و افزوده: بخشی از این مازاد درآمد باید براساس قانون به صندوق توسعه ملی وازیر شده باشد، که رقمی بین ۳۰ تا ۵۰ میلیارد دلار است، با احتساب این رقم بازهم چیزی بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار می ماند.

مردم سالاری در نهایت نوشته: براساس اظهار نظرهای تائید نشده ۵۰ میلیارد دلار از درآمد حاصل از فروش نفت ایران طی دو سال اخیر در کشورهایی مانند چین و حتی برخی بانکهای اروپایی مسدود شده و عده ای هم در این سالها با تکیه بر همین نیاز کشور توانسته‌اند به عنوان دلال ارز و نفت به درآمدهای سرشاری دست پیدا کنند ولی بسیاری از این افراد نیز در این سال‌ها برای انتقال درآمدهای ارزی کشور با مشکلاتی مواجه شده و از سوی تحریم کنندگان شناسایی و در نهایت و به دلایل متعدد منابع ارزی که در اختیار ایشان قرار داشته به کشور بازنگشته است.

مه غلیظ سیاه بر فراز خوزستان

روزنامه جمهوری اسلامی در خبری نوشته : در پی بروز بحران آلودگی هوا و بارش باران و مه اسیدی در اهواز و چند شهر خوزستان که منجر به بروز تنگی نفس و آسم و آلرژی در بین حدود ۱۲۰۰۰ نفر از شهروندان این مناطق شد، کارشناسان در جمع‌بندی نهایی، علت این بحران را شرایط سکون هوا توأم با پدیده وارونگی حرارتی جو، وجود مراکز صنعتی آلاینده و شعله‌های چاههای نفتی مناطق نفت خیز جنوب در محدوده شهر اهواز توأم با تولید آلاینده‌های هوا که منجر به تجمع آلاینده‌ها می‌گردد

به نوشته این روزنامه ولی سؤال اصلی مردم خوزستان که ثروت کشور را تأمین می‌کنند این است که آیا این آخرین بحران در خوزستان است و یا همچنان این مردم باید منتظر بحران‌های دیگری همچون انتقال آب نیز باشند؟ و می‌پرسند: "آیا کسی هست ما را یاری دهد؟"

بعد از بزغاله، گاو در خیابان

پوریا عالمی در ستون طنز شرق به نقل از خبرگزارزی ها نوشته: هفت، هشت‌روز پیش گزارش داد«یک گاو» به خیابان آمده و شاهدان با دیدن یک گاو خشمگین سراسیمه با سامانه ۱۲۵ تماس گرفتند. این گاو که به‌شدت متوحش شده بود، به مردم حمله کرد....

طنزنویس شرق در تحلیل این خبر نوشته: ببینید داریم به کجا می‌رسیم که گاوی که همیشه نماد آرامش و بی‌خیالی است و سرش به چرا و نشخوارکردن گرم است و اصلا عین خیالش نیست در دنیا و مافیها کی دارد سر کی را کلاه می‌گذارد و الان قیمت دلار چند شده و تورم چنددرصد است و کی الان رفته بغل سلین‌دیون همسایه‌شان شده و انحرافی چقدر پول تخورپخور کرد و نتیجه مذاکرات چی می‌شود، سراسیمه و خشمگین شده.

واقعا داریم به کجا می‌رسیم؟ گاو که به اینجا رسیده، پس حق بدهید که نون چارکی سه‌عباسی، پنیر سیری دوعباسی، آدم مفلس‌رو چو من وامی‌داره به رقاصی. از مسوولان خیلی ممنونم که فضا را برای واکنش ما باز می‌کنند.

کارتون روز

Image caption کارتون محمد رضا میرشاه ولد، قانون

مطالب مرتبط