'بزرگترین پهپاد ایرانی' رونمایی شد

Image caption پهپاد فطرس علاوه بر ماموریت‌های شناسایی، قابلیت مسلح شدن به موشک‌های هوا به زمین و انواع راکت را هم دارد

وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران می‌گوید یک هواپیمای بدون سرنشین جدید ساخته که بزرگترین پهپادی است که تاکنون در ایران تولید شده است.

حسین دهقان، وزیر دفاع ایران در مراسم معرفی 'پهپاد فطرس' طراحی آن را 'متناسب با نیازهای نیروهای مسلح' ایران خواند و گفت که برد آن حدود ۲۰۰۰ کیلومتر است.

این شعاع عملیاتی بخش بزرگی از منطقه خاورمیانه از جمله اسرائیل را در برمی‌گیرد.

به گفته وزیر دفاع ایران پهپاد فطرس با سقف پروازی ۲۵ هزار پا علاوه بر ماموریت‌های شناسایی و مراقبت، قابلیت مسلح شدن به موشک‌های هوا به زمین و انواع راکت را هم دارد.

مشخصات فنی اعلام‌ شده برای پهپاد جدید نشان از شباهت‌های آن به مدل قدیمی‌تر 'شاهد ۱۲۹' دارد، با این تفاوت که به گفته وزیر دفاع ایران حداکثر زمان پرواز آن به ۳۰ ساعت می‌رسد که ۶ ساعت بیشتر از قبلی است.

"مواظبت از مرزهای دریایی و خشکی، دیده‌بانی از خطوط لوله‌های نفتی، مخابراتی، کنترل ترافیک جاده‌ها، دیده‌بانی مناطق حادثه‌دیده در زلزله، آتش‌سوزی و سیل، محیط بانی برای حفاظت از محیط زیست و ارسال فیلم و عکس‌های دقیق در تمام طول مدت مأموریت" از دیگر قابلیت‌هایی است که برای پهپاد فطرس معرفی شده است.

تحریم و خودکفایی

آقای دهقان گفته است که وزارت دفاع ایران در طراحی و ساخت انواع پهپادهای "آفندی، پدافندی و شناسایی" به خودکفایی رسیده و از تحقیق روی "مدل‌ها و طرح‌های متعددی" در این زمینه خبر داده است.

وزیر دفاع ایران تحریم‌های بین‌المللی را در مسیر "پیشرفت صنایع دفاعی ایران" بی‌اثر دانسته است.

ایران هر از چند گاهی از تجهیزات نظامی جدید مانند هواپیما، تانک، موشک، زیردریایی و پهپاد رونمایی می‌کند که تایید بعضی از این دستاوردها به صورت مستقل امکان‌پذیر نیست.

در پاییز سال ۱۳۹۰ ایران اعلام کرد که یک پهپاد جاسوسی سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) را که از مرز شرقی، وارد ایران شده بود، هدف قرار داده است.

زمستان سال گذشته تلویزیون ایران تصاویری پخش کرد که گفته می‌شد با رمزگشایی این پهپاد آمریکایی به دست آمده است.

به گفته یک فرمانده سپاه پاسداران، این تصاویر پایگاه نظامی آمریکا را در نزدیکی شهر قندهار در افغانستان نشان می‌داد.

ایران گفت که توانسته این هواپیما را که از نوع رادارگریز بود، با اندکی خسارت به زمین بنشاند و یک مقام سپاه پاسداران از "رمز گشایی کامل اطلاعات" آن خبر داد.

هر چند که استفاده از فن آوری ساخت این پهپاد در برنامه توسعه هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی توسط فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران تکذیب شد.

مطالب مرتبط