شورای ملی مقاومت: ایران یک مرکز زیرزمینی هسته‌ای جدید می‌سازد

Image caption شورای ملی مقاومت گفته است که اطلاعات خود را از "منابعی در داخل ایران" کسب کرده است

شورای ملی مقاومت ایران، از گروه‌های مخالف حکومت جمهوری اسلامی از "ساخت یک مرکز هسته ای زیرزمینی در ایران" خبر داده است.

شورای ملی مقاومت گفته است که اطلاعات خود در این مورد را از "منابعی در داخل ایران" کسب کرده است.

مهدی ابریشمچی، از مقامات این شورا به خبرنگاران گفته است: "این محل جدید که تحت حفاظت شدید امنیتی قرار دارد در مجتمع نظامی هفت تیر در حدود ۱۰ کیلومتری شهر مبارکه در استان اصفهان واقع است."

به گفته آقای ابریشمچی کار بر روی این پروژه در سال ۲۰۰۵ میلادی آغاز و ساخت تونل های این محل در سال ۲۰۰۹ کامل شده و کار بر روی تجهیزات این محل تقریبا رو به اتمام است.

آقای ابریشمچی همچنین گفته است که اداره این مرکز هسته ای به عهده یک نهاد سری است که مسئولیت بخش تسلیحاتی برنامه هسته ای ایران را به عهده دارد و مدیریت آن به عهده محسن فخری زاده، از دانشمندان ارشد هسته ای ایران است.

آقای ابریشمچی همچنین گفته است که این اطلاعات را در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار داده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد هفت سال پیش در قطعنامه شماره ۱۷۳۷ از تأسیساتی با همین اسم (۷ تیر) نام برده و گفته بود این تأسیسات به سازمان صنایع دفاع ایران وابسته است و مستقیماً مربوط به برنامه هسته ای شناخته می شود.

بعداً آمریکا و اتحادیه اروپا هم آن را در فهرست تحریم‌های خود قرار دادند.

مؤسسه علوم و امنیت بین المللی که در آمریکا مستقر است و درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران گزارش‌های زیادی ارائه کرده در وبسایتش می گوید شرکت "۷ تیر" در نزدیکی اصفهان عمدتاً در زمینه تولید موشک فعالیت می کند و قبلاً قطعات حساس سانتریفیوژ برای غنی سازی اورانیوم می ساخته است و شاید هنوز هم این قطعات را آنجا بسازد هرچند بر اساس گزارش‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی نمی توان با قطعیت گفت که ساخت این قطعات در آنجا ادامه دارد.

شورای ملی مقاومت، که مقرش در پاریس قرار دارد، از گروه‌های نزدیک به سازمان مجاهدین خلق است که سابقه درگیری مسلحانه با حکومت ایران دارد.

این گروه پیشتر در سال ۲۰۰۲ از فعالیت‌های مخفیانه ایران برای غنی‌سازی اورانیوم در نطنز پرده برداشته بود.

این اطلاعات در حالی از سوی شورای ملی مقاومت ارائه شده که قرار است دور دیگری از مذاکرات ایران و کشورهای گروه ۱+۵ روز چهارشنبه (۲۰ نوامبر) در ژنو انجام شود.

مطالب مرتبط