بررسی روزنامه های صبح تهران - دوشنبه ۲۷ آبان

روزنامه های امروز صبح تهران از خداحافظی نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهور از ریاست اتاق بازرگانی خبر داده و بازگشت وضعیت دانشجویان و استادان را به وضعیت پیش از تصمیم گیری های تند دولت پیشین با اهمیت دیده اند.

در مقالات روزنامه های امروز همچنان مسایل مربوط به مذاکرات هسته ای اکثریت دارد و خبر رای اعتماد مجلس به وزیر جدید ورزش و جوان تکمیل شدن کابینه روحانی نیز در صدر اخبار آمده است.

Image caption تیتر و عکس صفحه اول قانون

امتیازاتی که به آمریکا داده ایم یا نداده ایم

حسین شریعتمداری با طرح نمونه پلیس بد و پلیس خوب که آن را ترفندی فریبکارانه خوانده از هیات مذاکره کننده هسته ای ایران پرسیده: آیا بر این باورید که آمریکا برای جلب نظر ایران اسلامی، پیوندهای ارگانیک خود با اسرائیل را نادیده گرفته و وا می‌نهد؟ بدیهی است پاسخ مثبت به این پرسش تنها می‌تواند برخاسته از ساده‌اندیشی باشد! بنابراین برخی از آقایان چرا و با کدام توضیح منطقی، مخالفت‌های آمیخته به لحن عصبانی اسراییل با توافق میان ایران و ۵+۱ را «واقعی»! تلقی می‌کنند؟! و توجه ندارند که این ترفند برای کسب امتیاز بیشتر در مذاکرات پیش روی است؟

مدیر روزنامه خطاب به مذاکره کنندگان ایرانی نوشته: در پرواز بازگشت از سفر نیویورک بودید که وزارت خارجه آمریکا با صدور یک بیانیه رسمی اعلام کرد «دست به هیچ اقدامی نمی‌زند که برای اسرائیل نگران‌کننده باشد»! «سوزان رایس» مشاور امنیت ملی آمریکا تصریح می‌کند که «فرانسه کاملا با ما موافق است».

یادداشت روز کیهان بدان جا رسیده که: امتیازاتی که اخیرا با توقف بخش قابل توجهی از فعالیت هسته‌ای کشورمان به حریف داده‌ایم و در گزارش آمانو به آن تصریح شده است، فقط با واژه «باج دادن» قابل توضیح است و این نگرانی جدی را دامن می‌زند که تیم مذاکره‌کننده بی‌آن که بخواهند یا متوجه باشند به اقدامی خسارت‌آفرین و غیرقابل توجیه دست زده اند.

ایران روزنامه دولت پیشاپیش از زبان عراقچی، نفر دوم هیات مذاکره کننده هسته ای ایران پاسخ سوال ها را داده است. خبرنگار پرسیده: ایران هدف خود را لغو تحریم‌ها و حفظ اصل غنی‌سازی اعلام کرده اما برخی از منتقدین می‌گویند که ایران امتیازات زیادی واگذار می‌کند، نفر دوم هیات مذاکره کننده ایرانی توضیح داده:

طرف مقابل، از ما انتظار برخی از اقدامات اعتمادساز را دارد ما هم متقابلا می‌گوییم باید اقدامات اعتمادساز از سوی آن‌ها صورت گیرد. و هدف مشترک این است به نقطه‌ای برسیم که ایران از حقوق کامل خود بهره‌مند شود. و طرف مقابل هم به خواسته خود که اطمینان از صلح‌آمیز بودن است برسد. این هدف مشترکی است که فکر می‌کنیم هر دو می‌توانیم به آن برسیم.

معاون وزارت خارجه در پاسخ این سوال روزنامه ایران که منتقدین داخلی می‌گویند تیم مذاکره‌کننده آن طور که لازم است انقلابی و مبتنی بر اصول سیاست خارجی کشور مذاکره نمی‌کند، یادآور شده من به عنوان کسی که در حداقل سه تیم مذاکره‌کننده حضور داشتم می‌توانم این ادعا را داشته باشم که هیچ تفاوتی بین نیت و انگیزه و تعهد همه اعضای این تیم‌ها در احقاق حقوق مردم ندیدم.

Image caption تیتر و عکس گزارش اصلی ایران

تفاهم روس و آمریکا بر سر ایران و سوریه؟

علی ودایع در سرمقاله مردم سالاری نوشته آمریکایی‌ها دست به یک عقب نشینی موقت از خاورمیانه زده‌اند؛ شکل‌گیری مبهم پازل جدید این منطقه، ناخودآگاه خاطره انقلاب‌های مخملین آمریکا را زنده می کند در حیاط خلوت کرملین که به خروج غرب از کشورهای آسیای میانه و در نهایت بازگشت امپراتوری روسیه منتهی شد.

بنا به گمانه زنی مردم سالاری: کرملین باز دست به معامله با کاخ سفید زده. آنچه که ظرف یک هفته گذشته میان قاهره و مسکو روی داده است نشان از عقب نشینی یا به نوعی تغییر تاکتیک واشنگتن در این منطقه دارد. روس‌ها در قبال این پیشروی به آمریکایی‌ها چه حقی را اعطا کرده اند موضوعی است که تنها گذشت زمان آن را مشخص می‌کند؛ البته می‌شود حدس زد که نام ایران و سوریه در میان باشد.

قانون روز و هزار انتظار

مسعود کاظمی در مقاله ای در قانون نوشته: بالاخره ۱۰۰ روزی که همه منتظرش بودند، سر آمد. دو گروه منتظر پایان این زمان و حساب و کتاب کشیدن از دولت یازدهم بودند؛ نخست آنان که انتظار داشتند در پایان این مدت، دولت کار خارق‌العاده‌ای انجام دهد و گشایشی در وضعیت کشور ایجاد کند. دسته دوم کسانی بودند که منتظر اعتمادسازی از سوی دولت در پایان این مدت و ارائه گزارشی از وضعیت حقیقی کشور بودند.

به نظر نویسنده این مقاله: همه هر روز می‌گویند که محمدجواد ظریف ژنرال دولت بوده و دستگاه دیپلماسی نمره قبولی خود را در همین ۱۰۰ روز دریافت کرده است. اگر کمی انصاف به خرج دهیم، می‌توانیم بگوییم همین که وزارت امور خارجه توانسته‌است نگاه افراطی و رادیکالیزه شده علیه ایران را تغییر دهد، کار بزرگی انجام داده است.

مقاله قانون تاکید کرده: اما در بخش اقتصاد سیاست کلی دولت هنوز مشخص نیست. یک‌روز از حذف یارانه پردرآمدها می‌گویند و روز بعد آن‌را اصلاح یا تکذیب می‌کنند. داستان مسکن مهر و قیمت ارز هم در همین وضعیت به سر می‌برد. البته نباید از خالی‌بودن خزانه دولت غافل شد. دولت پولی در اختیار ندارد و از ثروت بادآورده نفت که چند سالی در اختیار دولت احمدی‌نژاد قرار گرفت هم خبری نیست. درآمد افسانه‌ای نفتی که در پایان آن دولت هنوز هم مشخص نیست کجا و به چه نحوی هزینه شدکه اکنون نه زیرساختی وجود دارد و نه خزانه‌ای مملو از ارز. دولت فعلی هم نمی‌تواند مانند دولت قبلی از پوپولیسم اقتصادی بهره ببرد.

در تدارک مجلس خبرگان

آرمان در گزارشی درباره انتخابات مجلس خبرگان که مطهره شــفیعی آن را تهیه کرده نوشته: شاید انتخابات مجلس خبــرگان ســال ۸۵ بــه خاطر بسیاری نیایــد. در آن زمان بخشی از اصولگرایان سرمست از نشاندن محمود احمدی نژاد بر کرسی ریاست جمهوری درصدد قدرت نمایی بودند و هدفشــان این بود که القا کنند هشت سال دوری از پاستور و چهار ســال اکثریت مجلس نبودن تنها یک اتفــاق بود، برای نشــان دادن این ادعا به اصلاح طلبان که در آن سال مشــغول زدودن خستگی بودند، هجوم بردنــد.

گزارش آرمان سپس از زبان یک عضو جبهه پایداری از لیست۵۰ نفره هاشمی برای مجلس خبرگان بعدی خبر داده و نوشته کریمی قدوسی با اشاره به نفوذ و نقش خانواده هاشمی در انتصاب افراد گفت: در همین مدت، حدود ۳۰ تا ۴۰ مورد تذکر در مورد نفوذ خانواده آقای هاشــمی و نقش آنها در مورد انتصابات دادم.

Image caption کارتون محمدرضا میرشاه ولد، قانون

به گفته این عضو جبهه پایداری: گروه نزدیک به هاشمی با همدستی آقای خاتمی به دنبال فتح مجلس آینده و خبرگان رهبری است و لیســت ۵۰ نفرهای را برای در اختیار گرفتن خبــرگان رهبری تهیه کرده که با دانش و بصیرت مردم وتوانایی نظام این اتفاق نمی افتد.

فلاکت دو برابر شد

فرزانه طهرانی در گزارش اصلی شرق نوشته : بررسی اعداد نرخ تورم و بیکاری در هشت سال گذشته نشان می‌دهد، شاخص فلاکت در نیمه‌نخست سال ۹۲ نسبت به سال ۸۴، دوبرابر شده است. شاخص فلاکت ترکیبی از نرخ تورم و بیکاری است. طبق تعاریف جهانی هر زمان این دو شاخص با هم رشد پیدا می‌کند، به معنی وقوع رکود تورمی شاخص فلاکت است. همان پدیده‌ای که به اعتقاد کارشناسان، اقتصاد ایران طی دو سال گذشته با آن درگیر شده است.

به نوشته این گزارش: وقتی در ایران ترکیب تورم و بیکاری به عدد ۵۰ درصد رسیده به مفهوم فاصله ۵۰۰ درصدی شاخص فلاکت ایران با استاندارد کشورهای توسعه‌یافته است. این عدد در همان زمان دوبرابر «نرم جهانی» بوده است. حال رسیدن این شاخص به عدد ۵۰ درصد بیانگر انحراف شدید این شاخص از استانداردها بوده و به معنی افت سطح رفاه خانوار است. متوسط هزینه سالانه خانوار برای بهداشت طی سال‌های ۸۴ تا ۹۲ نیز بر اساس آمار بانک مرکزی ۱۱۵ درصد افزایش یافته است.

به نوشته این گزارش: حسین راغفر کارشناس اقتصادی را به این نتیجه رسانده که نرخ واقعی تورم ایران در سال سه رقمی و بیش از صد‌درصد است. هادی حق‌شناس، دیگر کارشناس اقتصادی هم معتقد است: «در دو سال گذشته تنها شاخصی که اصلاح شده، «ضریب جینی» یعنی توزیع یکنواخت درآمد بوده که تنها ۰۳.۰ درصد بهتر شده و به توزیع عادلانه‌تر درآمد نزدیک‌تر شده است.

انتقال پایتخت، پاک کردن صورت مساله

کمال اطهاری در مقاله ای در اعتماد با اشاره به طرح ساماندهی و انتقال پایتخت که کمیسیون شوراهای مجلس به تصویب رسانده نوشته: این شبیه طرح مسکن مهر است که تنها عده‌یی پیمانکار ساختمانی از آن سود می‌برند بدون اینکه منفعتی برای ساماندهی آمایشی ایران داشته باشد. ایجاد یک پایتخت جدید با ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار نفر جمعیت حداقل ۳۰۰ میلیارد دلار هزینه دارد که این مبلغ تماما خرج ساختمان‌سازی خواهد شد. در صورتی‌که ساماندهی آمایشی کشور نیاز به قطب‌های جدید صنعتی دارد و این قطب‌های جدید با ساماندهی و جذب جمعیت، اشتغال کافی به‌ویژه در مناطق محروم ایجاد می‌کنند.

نویسنده کارشناس مسایل اقتصادی نوشته: هر مکان جدیدی که به وجود می‌آید همان مشکلاتی را ایجاد می‌کند که همواره برای رفع آن کوشش شده است، یعنی شرایط محیط زیست، مشکلات از دست دادن زمین‌های کشاورزی و هزینه‌های گزافی که برای تجهیزات این انتقال صورت می‌گیرد. انتقال پایتخت سیاسی در واقع حذف سرمایه‌های اجتماعی موجود در شهر تهران از تصمیم‌گیری‌های سیاسی است. در واقع از دوران مشروطه سرمایه اجتماعی اداره جامعه در تهران به وجود آمد.

به نوشته مقاله اعتماد: انتقال پایتخت سیاسی به نوعی پادگانی کردن سیاست و جدا کردن سیاستمداران از اندیشمندان و روشنفکران و وجوهی که به آنها می‌تواند به صورت دانش مستقیم طرز اداره جامعه را بیاموزد، است. به بهانه آلودگی هوا در حقیقت پاک کردن صورت مساله است.

ریشه مشکلات اقتصادی کجاست

ضیاء مصباح در سرمقاله جهان صنعت با اشاره به صدمین روز دولت روحانی نوشته: مشکلات اقتصادی و به تبع آن ناهنجاری‌های اجتماعی، رفتاری و فرهنگی سیاسی امروز، پیوندی غیرقابل انکار با عملکرد گروه‌های سیاسی و نهادهای قدرت دارد که خود را تحت پوشش دولت نمی‌دانند.

به نوشته این مقاله: اطلاعات وسیع آنان که خود را مسوول و پاسخگو نمی‌دانند و روابط سیاسی و محفلی این افراد و گروه‌ها و چگونگی استیلای آنها بر ثروت‌های ملی، مماشات قوه‌قضاییه به با آن ها و عملکرد قوه‌مقننه در این رابطه و تصویب آنچه را که به او در این‌گونه موارد توصیه کرده‌اند و می‌کنند، بخش هایی از عملکرد نیروهای خاص است.

دبیر کانون علوم اداری در سرمقاله جهان صنعت تصریح کرده: دخالت نیروهای خاص در مدیریت و خلاصه حال و هوایی که مخصوصا در هشت سال گذشته شاهد بودیم، و نحوه تفکر آنان در رابطه با رفتار دون با ملت ایران حتی عوام‌الناس و توزیع پول تحت عنوان یارانه یا هدفمندی و افت کامل ارزش‌ها، بینش‌ها، روش، منش‌ها و خلاصه همه چیز، آشکار است.

علی جنتی در فیس بوک

ایمان پیربرناش در صفحه طنزانه قانون نوشته: در بازگشت از سفر، خسته و کوفته از ترافیک و وضعیت جاده‌های نیمه تمام و هشت سال مانده، مسافری به چشمم خورد که آشنا به‌نظر می‌رسید. ترمز زدم و گفت: آقا آشنا می‌زنی.

گفت: بله، اتفاقا آشنا می‌زنم، با غریبه‌ها کاری ندارم.

گفتم: شما؟

گفت: جنتی هستم.

گفتم: ااااااه، چقدر با تلویزیون فرق داری... یعنی این تلویزیون شماها رو هم اونجوری که هستین نشون نمی‌ده؟!

گفت: علی جنتی هستم البته

گفتم: آخ آخ، علی علی علی ... می‌دونی چقدر دنبالت می‌گشتم؟

گفت: دنبال من؟ خب بنده که پیج فیس‌بوک دارم، از همان جا حرفتان را می‌زدید.

گفتم: ای آقا، من به هجده زبان زنده دنیا شما رو سرچ کردم، هیچ اثری از شما نبود. ما‌رو سر کار گذاشتی؟ همون مرز معروف بین اصولگرایی و اصلاح‌طلبیه؟ نکنه قضیه اره‌ست؟

گفت: مرز چیه؟ قضیه اره کدومه؟چی سرچ می‌کردی اصلا؟

گفتم: علی جنتی | ali jannati | ALI JANNATI ORGINAL PAGE

با طمانینه پاسخ داد: نه عزیز من، اون پیج رو بستم، برو تو پیج «عکس دخترها و پسرهای زیبای ایرونی قبل از ممیزی»! فکر می‌کنم هر آدم عاقلی می‌فهمه این پیج مال منه، دیگه نیازی نبود جار و جنجال درست کنم و اسم خودمو بذارم رو پیج. حالا می‌شه تا یه مسیری باهاتون بیام؟

Image caption کارتون نازنین جمشیدی، شرق

مطالب مرتبط