بررسی روزنامه‌های صبح سه شنبه تهران ‫- ۲۸ آبان

روزنامه‌های امروز صبح تهران یک روز مانده به دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای پنج به اضافه یک در تحلیل‌ها ومقالات خود از گروه‌های مخالفان و کسانی که شعارهای مخالف می‌دهند خواسته‌اند فرصت دهند دیپلماسی کار خود را پیش برد و کشور را از وضعیت وخیمی که بدان گرفتار است نجات بخشد‫.

گرفتاری‌های سعید مرتضوی که با افشای قراردادهای با امضای وی بین سازمان تامین اجتماعی و بابک زنجانی به موضوع روزنامه‌های مختلف تبدیل شده، امروز با گفته‌های افشاگرانه فرمانده نیروی انتظامی شکل تازه‌ای گرفته است‫. بسیاری از روزنامه‌ها در گزارش اصلی خود خبر داده‌اند که به گفته فرمانده ناجا در ماجرای مرگ‌آور زندانی کردن دانشجویان معترض در کهریزک با وجود مخالفت پلیس سعید مرتضوی دادستان وقت تصمیم گرفته است‫.

فرانسه امروز و دیروز

سیناخسروی در سرمقاله مردم سالاری و در اشاره به مخالفت‌های فرانسه با توافق‌های ایران و کشورهای پنج به اضافه یک به شصت سال پیش اشاره کرده که در جریان کنفرانس لندن برای تشکیل کنسرسیومی که باید عامل تولید و صادرات نفت ایران می‌شد هفت غول نفتی با دادن شش در صد سهم به شرکت نفت فرانسه، آن کشور را با تفاهم‌هایشان موافق کردند و دهان پاریس را بستند.

نویسنده اظهار نظر کرده که حالا در مذاکرات اخیر ژنو، دستان فرانسوی‌ها، این بار نه به سمت ایران و آمریکا و انگلستان، که به سوی اسرائیل دراز بوده و این به معنای فقدان اشتراکات لازم، میان منافع این کشور با سایر اعضای «پنج به علاوه یک» است که می‌تواند دستی هم‌آستین اسرائیل، علیه جریان مذاکرات ایجاد نموده و قدرت بخشد.

Image caption کارتون محمد رضا میرشاه ولد، قانون

سرمقاله مردم سالاری اضافه کرده: بی‌تعارف باید پذیرفت همه این دست‌ها، توان تاثیرگذاری بر روند مذاکرات و برهم زدن جریان بازی را دارا بوده و این مهم قطعا بایستی مورد توجه تیم مذاکره کننده ما قرار گیرد. اینکه جرزنی‌ها و عداوت‌های بعضی از بازیکنان این میدان، در ادامه، روند مذاکرات را متوقف سازد، و برد و باختی برای هیچکدام از طرفین مذاکره رقم نزند، تاسف‌بار است، اما زیاد دور از ذهن نیست.

مذاکرات هسته‌ای و شعارها

محمدعلی سبحانی در مقاله‌ای در آرمان نوشته: وضعیت کنونی کشور در سیاست خارجی که میراث دولت‌های گذشته برای دولت یازدهم محسوب می‌شود در وضعیتی قرار گرفته که باید مسئولان دستگاه دیپلماسی کشور با دقت بیشتری مسائل را دنبال و تصمیماتی بگیرند که منافع ملی حفظ شود. برای آنکه ایران بتواند بر چالش‌های پیش‌رو غلبه کند، نیاز به استفاده از توان ملی کشور است.

به نظر این دیپلمات پیشین: اکنون فرصتی فراهم شده است که ایران و ۵+۱ بتوانند به مذاکرات موضوعی و فنی‌تر از گذشته نگاه کنند. این فرصتی است که در صورت بهره‌برداری مثبت از آن، دولت می‌تواند با کاهش اثرات تحریم‌ها قدم‌های مهمی را برای حل مشکلات داخلی بردارد.

نویسنده مقاله آرمان به گروه‌های افراطی داخل کشور اشاره کرده که به مصلحت کشور توجه نمی‌کنند. البته هیچ اشکالی در انتقاد کردن و بیان دیدگاه‌های مختلف در مورد مذاکرات نیست اما نباید این فرصت را به رقبا و دشمنان داد تا پروسه اعتمادسازی ایران و ۱+۵ را با مشکل روبرو کنند؛ پروسه‌ای که با آغاز دولت یازدهم حرکت خود را آغاز کرده و امید می‌رود که سرانجام به نقطه مثبتی برسد.

کیهان که در راس رسانه‌هایی است که از نخستین روز مذاکرات به هیات مذاکره کننده اتهاماتی مانند سازشکار و باج‌ده داده است، امروز در سرمقاله اش نوشته: دور سوم - و به یک اعتبار پنجم - مذاکرات ژنو فردا با حضور نمایندگان ایران و شش کشور برگزار می‌شود. هر چند ۱۰ روز پیش خبرها از نزدیک شدن به توافق حکایت می‌کرد و اکنون نیز خبرها دلالت بر این موضوع دارد اما به نظر می‌رسد یک جای اصلی کار می‌لنگد و صرف‌نظر از توافق ظاهری یا عدم توافق در مذاکرات پیش‌رو، خشت‌های ناموزون این بنا تاب ماندگاری ندارد.

کیهان پیش بینی کرده: سوءتفاهم بزرگی پیش آمده که احتمالا به زودی حباب متورم آن خواهد ترکید و واقعیت رخ خواهد نمود. در حقیقت با دوگانه‌ای متناقض از حقیقت و مجاز، و واقعیت و خیال مواجهیم که به سمت نفی یکی از نقیضین پیش‌ می‌رود.

تحلیل روزنامه تندرو صبح تهران همچنان این است که: طرف‌های غربی با جنگ زرگری و بازار گرمی، مایلند بندهای دام بزرگ را به پای طرف ایرانی سفت کنند و با کشاندن حریف به گوشه رینگ، قدرت مانور و تحرک را از او بگیرند.

معضلات تازه مرتضوی

Image caption تیتر و عکس صفحه اول آرمان

فاطمه جمال‌پور در گزارشی در شرق خبر داده که: بابک زنجانی چک ۳/۵ میلیاردیورویی سازمان تامین‌اجتماعی را که در ازای ضمانت تفاهمنامه‌ای که اجرا نشد در اختیار داشت، در ازای بدهی‌اش به وزارت نفت واگذار کرد. تفاهمنامه واگذاری شرکت‌های کم‌بازده تامین‌اجتماعی به بابک زنجانی در نیمه دوم سال ۹۱ و در زمان مدیریت مرتضوی منعقد شد.

به نوشته این گزارش: هیات مدیره در خرداد از مرتضوی گزارش عملکرد می‌خواهد و مرتضوی اعلام می‌کند اتفاقی نیفتاده است. در مرداد، هیات مدیره معامله سازمان تامین‌اجتماعی را با شرکت سورینت قشم فسخ می‌کند اما چک‌های سازمان تامین اجتماعی در اختیار بابک زنجانی باقی می‌ماند و حال، تکلیف اموال سازمان تامین‌اجتماعی که متعلق به بیمه‌شدگان این سازمان است و اغلب آنها را حداقل‌بگیران و کارگران تشکیل می‌دهند، مشخص نیست.

در اوایل دی‌ماه سال گذشته بود که مرتضوی از ذخیره یک‌سال مستمری و حقوق جامعه تحت‌پوشش سازمان تامین‌اجتماعی خبر داد. آن هم در سازمانی که مدت‌هاست به نقطه سربه‌سری رسیده است و مصارفش بر منابعش پیشی گرفته و هرماه برای پرداخت حقوق و مستمری با مشکلات زیادی دست به گریبان بود.

از سوی دیگر چند روزنامه با چاپ عکس‌هایی از فرمانده نیروی انتظامی از قول وی نوشته‌اند "مرتضوی اصرار داشت متهمان را به کهریزک ببرد"

به نوشته قانون: ماجراها و حواشی سعید مرتضوی تمامی ندارد. فرمانده نیروی انتظامی در مورد فجایع کهریزک توضیحاتی ارائه کرده است که در آن به نقش موثر سعید مرتضوی اشاره شده است. به گفته سردار احمدی مقدم در حادثه کهریزک من مخالفتم را به صراحت اعلام کردم و گفتم آنجا مکان خطرناکی است. اما مرتضوی اصرار داشت که این افراد دستگیر شده چاقو، قمه و زنجیر دارند و اراذل و اوباش محسوب می‌شوند اما، مخالفت ناجا ثبت شد.

فرمانده ناجا به نوشته قانون: در آن جلسه به یک نفر عنوان کردم که به بچه‌های کهریزک بسپارید اولا حواسشان باشد که این افراد در بند جداگانه و میان اراذل و اوباش فرستاده نشوند و در ثانی بدرفتاری با آنها نکنید. اما همین دهان به دهان گشتن و این به آن بگو، باعث شد که این تاکیدات من به مرحله اجرا نرسد و آمده بودند در هر بند که ظرفیت ۵۰ تن را داشت، ۱۷۰ تن را جا دادند.

احمدی‌مقدم افزود: با مسئول کهریزک برخورد هم شد، چرا که اگر اطلاع می‌داد و حتی عقل داشت کمی پایین‌تر مقر یگان ویژه بود و می‌توانست افراد دستگیر شده را در مسجد این یگان جای دهد یا حتی می‌توانست این افراد را در بازداشتگاه جدید که هر چند آب و برق نداشت، جای دهد تا این مشکلات به وجود نیاید.

خون می‌خواهیم

Image caption تیتر و عکس صفحه اول شهروند

زهرا جعفرزاده در گزارش اصلی دومین شماره شهروند دوره جدید نوشته: این روزها زمزمه کاهش ذخایر خونی در کشور بیش از گذشته به گوش می‌رسد، ماجرایی که حکایت از اختلال در سیستم خون‌رسانی به مراکز درمانی و بیماران نیازمند دارد. هرچند مسئولان سازمان انتقال خون هر‌از چند‌گاهی نسبت به ‌این موضوع هشدار می‌دهند اما در ماه‌های گذشته فواصل این هشدارها کم‌شده و نیاز به اهدای خون از سوی مردم بیش از گذشته احساس می‌شود.

بنا به این گزارش: رئیس سازمان انتقال خون تهران نیز همین چندی‌پیش از کافی‌نبودن ذخایر خونی سخن گفت. زمانی که اعلام ‌کرد این ذخایر در تهران به‌شدت کاهش یافته و حتی پاسخگوی ۶۰ درصد بیمارستان‌ها و مراکز درمانی نیست.

این مقام به گزارشگر شهروند گفته: شمار اهداکنندگان کم نشده، بلکه میزان عمل‌های جراحی از جمله قلب باز، انواع پیوندها و ... در پایتخت بالا رفته‌است، ناهمخوانی در تولید و مصرف مشکل‌زا شده.

در ادامه این گزارش از نگرانی بیماران هموفیلی خبر داده شده چرا که اختلال در سیستم خون‌رسانی به این دسته از بیماران وجود دارد.

راه کمک به زنان سرپرست خانوار

امان‌الله قرایی‌مقدم، جامعه شناس، در مقاله‌ای در تهران امروز نوشته بین طلاق و زنان بی‌سرپرست یک همبستگی مثبت معنی‌دار وجود دارد. هرچه بر میزان طلاق که در کشور هم فراوان است، افزوده شود، میزان زنان بی‌سرپرست هم افزایش پیدا می‌کند که موضوعی مهم است.

نویسنده اضافه کرده که علاوه بر آن همان‌طور که آمار نشان می‌دهد در برخی مناطق کشور تفاوت سنی مردان و زنانی که با یکدیگر ازدواج می‌کنند به حدی زیاد است که به‌عنوان مثال مردان به‌ دلیل پیری زود می‌میرند و دختران نرسیده به سن سی سالگی بی‌سرپرست می‌شوند. در نتیجه بر تعداد زنان بی‌سرپرست کشور، هم به‌لحاظ چنین ازدواج‌هایی و هم اینکه به اندازه هر چهار ازدواج یک طلاق در کشور وجود دارد، افزوده می‌شود.

در مقاله تهران امروز آمده: سرپرست خانواده که دارای فرزند دختر هستند برای جلوگیری از به انحراف کشیده شدن دخترانشان و برای تامین خرج زندگی گاهی به فساد کشیده شده‌اند. بنابراین یک آسیب اجتماعی جدی در کمین این قشر از جامعه است. انواع آسیب اجتماعی به‌دلیل سرپرست خانوار بودن این زنان و نبود شغل در انتظار این زنان است. باید مسئولان کار ایجاد کنند. جاهایی باشد که از این زنان نگهداری کنند.

سانسور و خبرگزاری فارس

فاطمه راکعی در مقاله‌ای در شرق از مواضع تازه معاون فرهنگی وزیر ارشاد نوشته پیداست که برخوردی صحیح و قانونمند بناست جایگزین رفتارهای سلیقه‌مدار شود. همواره انتظار همه اهالی فرهنگ و نشر و قلم هم جز این نبوده که مسئولان، با زبان و ادبیات روشن و صریح و قانونی با آنها صحبت کنند و چیزی فراتر و فروتر از قانون را از مدیران اجرایی انتظار ندارند.

به نوشته این شاعر و نماینده پیشین مجلس‫: گاهی برخی از افراد با برخوردهای سلیقه‌ای، با بی‌تحملی و برنتابیدن نگاه متفاوت، فضا را تنگ می‌کنند و نگاه خودشان را وحی منزل می‌دانند و هر نگاهی جز همان نگاه را تاب نمی‌آورند. در فرازوفرودهای سیاسی در دوران‌های مختلف، معمولا، اگر نویسنده‌ای را نپسندیدند و به‌نحوی او را ممنوع‌القلم خواندند، این نگاه تا ابد تسری یافته و آن نویسنده در هیچ دوره دیگری نتوانسته هیچ اثری منتشر کند.

مقاله شرق بدین جا رسیده که‫: اگر مولفی، زمانی اثری نوشت که برای برخی نوشتنش خوشایند نبود، نباید حق نوشتن از او برای همیشه سلب شود. او می‌تواند بنویسد و اگر نوشته تازه او در چارچوب قانون بود آن اثر باید مجوز و فرصت انتشار یابد. در واقع، تصمیم‌گیری پیرامون هر اثری بایستی برآمده از تطبیق متن آن اثر با قانون باشد و قضاوت سلیقه‌ای و خارج از ملاک‌های قانونی درباره صاحب اثر نباید سرنوشت مجوز اثر را رقم زند‫.

آیدین سیار سریع در صفحه طنزانه قانون نوشته: اطلاع دارید که در دولت دهم نشر چشمه به‌خاطر فرستادن کتاب‌هایی با محتوای بی ادبی به وزارت ارشاد و خدشه‌دار کردن عفت ممیزانی که ذهنشان مثل یک لوح سفید پاک و منزه است لغو مجوز شد ولی عمرا اگر بدانید روز بعدش خبرگزاری فارس محتوای غیراخلاقی کتاب‌های منتشر نشده نشر چشمه را فاش کرد.

کاری که به نظر این طنزنویس باعث شد: تا ما مخالفان لغو مجوز نشر چشمه به همراه خودنشر چشمه، وزیر ارشاد، شبه روشنفکران، لیبرالیست‌ها، امپریالیست‌ها، جیره‌خواران آمریکا، لوران فابیوس، محمد خاتمی ‌و جرج سوروس دیگر از خجالت نتوانیم سرمان را جلوی زن و بچه بلند کنیم!

پیشنهاد طنزنویس قانون این است که: جهت رشد و بالندگی فرهنگ و هنر کشور، همین روند یعنی تنبیه قبل از نشر و سپس رسوا شدن در خبرگزاری فارس در زمینه‌های دیگر هم به اجرا دربیاید، مثلا اگر فیلمی‌ خلاف عفت عمومی‌ برای اخذ مجوز به وزارت ارشاد رفت، خود فیلم توقیف، تهیه کننده نابود، کارگردان دستگیر و نویسنده مورد ضرب و شتم قرار گیرد ولی بعدا لینک مستقیم دانلود فیلم مذکور با کیفیت HD روی خروجی خبرگزاری فارس قرار بگیرد تا دیگر کسی به خودش اجازه ندهد فیلمش را برای گرفتن مجوز به ارشاد بفرستد.

کارتون روز

Image caption کارتون محمد طحانی، آرمان

مطالب مرتبط