انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران در برزخ

انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران
Image caption انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران

از وعده بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران بیش از ۵ ماه گذشته، اما کلید دولت آقای روحانی روزنه ای برای ورود به این قفل پیدا نکرده است.

برخلاف خانه سینما که به دلیل هجوم بی وقفه اهالی سینما در همان روزهای نخست روی کار آمدن دولت بازگشایی شد، در انجمن صنفی همچنان بسته مانده است. حتی روی کار آمدن معاون تازه مطبوعاتی که یکی از سیاست های اصلی اش را بیرون سپاری امور و فعال کردن نهادهای صنفی این حوزه قرار داده بود، سبب نشد تا در انجمن گشوده شود.

دفتر انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران ساعت ۹ شب ۱۴ مرداد ماه ۱۳۸۸ با دستور سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران پلمب شد.

در ماه های اول شروع به کار دولت روحانی، اعضای هیئت مدیره این نهاد صنفی سعی کردند با رایزنی و گفت وگو و رسانه ای نکردن ماجرا، به سمت حل مشکل و بازگشایی دفتر اصلی انجمن حرکت کنند، اما رایزنی ها نتیجه نداد و در نهایت انجمن در نامه ای سرگشاده از از آقای روحانی خواست تا تدبیری برای بازگشایی این نهاد صنفی بیندیشد.

تلاش های هیئت مدیره برای ملاقات با وزیر کار که خود از اعضای انجمن صنفی به شمار می رود نیز نتیجه ای نیکو نبخشید.

بدرالسادات مفیدی، دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران اواخر شهریور ماه در گفت وگویی که در مطبوعات ایران انعکاسی مطلوب داشت، ضمن انتقاد به بی اعتنایی وزرای دولت روحانی به نامه ارسالی انجمن گفت: "به آقای علی ربیعی، وزیر کار درخواست کتبی فرستادیم و آقای شمس‌الواعظین، جانشین رئیس هیئت مدیره انجمن نیز با واسطه از آقای علوی، وزیر اطلاعات درخواست ملاقات کرد. نامه‌ای نیز به علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی فرستادیم تا بتوانیم دغدغه‌ها، شرایط و مشکلات فعلی روزنامه‌نگاران را با او مطرح و مطالبات روزنامه‌نگاران را از او درخواست کنیم."

نامه یاد شده اوایل شهریور ارسال شد اما اکنون که ماه آبان هم تقریبا به پایان رسیده است، پاسخی قانع کننده از طرف دولت به اعضای هیئت مدیره انجمن داده نشده است.

بی پاسخ ماندن این نامه، اعتراض مجدد دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران را به دنبال داشت. او در نشست پنجم آبان ماه به همراه چند عضو دیگر هیئت مدیره در دفتر خبرگزاری ایسنا به انتقاد علنی از رویکرد وزارت کار به انجمن صنفی روزنامه نگاران پرداخت و با اشاره به دو دیدار انجمن با وزیر دولت محمود احمدی نژاد گفت: "تاکنون هیچ پاسخی به نامه‌های ما داده نشده است و به نوعی با کم‌لطفی آقای وزیر مواجه شده‌ایم. در حالی که در دوره ریاست‌جمهوری قبلی، وقتی آقای جهرمی وزیر بود ما دوبار پیرامون وضعیت انجمن با او دیدار کردیم. اما وزیر کنونی گویا چندان اهمیتی برای درخواست‌های ما قایل نیست."

روز بعد، ششم آبان ماه، غلامحسین محسنی اژه ای در گفت وگوی هفتگی خود با رسانه ها با تاکید بر ممنوع بودن فعالیت انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران گفت: "در موضوع انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تصمیم همان تصمیم قبلی است و آنها حق فعالیت ندارند و اگر فعالیتی کنند دادستان با آنها برخورد می‌کند."

این سخنان در حالی گفته شد که به گفته مدیران انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران تا کنون دادگاهی بابت حکم پلمب دادستانی تشکیل نشده است و حکمی هم بابت شکایت وزارت اطلاعات از انجمن صنفی به این نهاد داده نشده است و حتی ماشاء الله شمس الواعظین، جانشین رئیس انجمن صنفی روزنامه نگاران نیز در نشست با ایسنا تاکید کرد "تنها مانع بازگشایی انجمن روزنامه‌نگاران، شکایت وزارت اطلاعات است، اگر این وزارتخانه شکایت خود را پس بگیرد هیچ مانعی برای بازشدن انجمن وجود ندارد."

بر چنین بنیادی مشخص نیست که سخنان سخنگوی قوه قضاییه ناظر به چه شکایتی است و او از جانب چه مرجعی فعالیت انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران را غیرقانونی و مشمول برخورد قضایی می داند.

بسته بودن در انجمن پای نهادهای بین المللی را نیز به این موضوع باز کرد. فدراسیون جهانی رونامه نگاران (IFJ) در نامه پنجم نوامبر خود، ضمن استقبال از وعده های حسن روحانی سخن او درباره نهادهای صنفی را خاطرنشان کرد و نوشت: "شما گفتید که نهادهای مدنی و انجمن ها بهترین وسیله برای اداره امور اجتماعی اند. برپایه این سخن امیدواریم که دفتر انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران (AoIJ) بتواند بازگشایی شود."

پیش از این و در سال ۸۵، بعد از غیرقانونی دانستن نوبت سوم انتخابات انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران توسط وزارت کار دولت آقای احمدی نژاد، این انجمن به دیوان عدالت اداری شکایت برد که یک و نیم سال بعد رای دیوان عدالت اداری نظر وزارت کار را مبنی بر اصلاح اساسنامه و سپس برگزاری انتخابات تایید کرد. همین امر سبب شد تا وزارت کار در اطلاعیه ای انجمن را واجد شرایط انحلال اعلام کند، اما مسئولان انجمن بلافاصله با وزارت کار مکاتبه کردند و مجمع عمومی تازه ای را در سال ۸۷ برگزار کردند که در نوبت دوم به نصاب لازم و مورد نظر در اساسنامه رسید و به این ترتیب، به گفته مسئولان انجمن، ایراد وزارت کار به شکل قانونی برطرف شد.

برگزاری انتخابات مجدد سبب شد تا انجمن صنفی دو دیدار با محمد جهرمی وزیر کار وقت داشته باشد و قرار هم شده بود توافق ها در کمیته حقوقی دو طرف به بحث گذاشته شود که حوادث بعد از انتخابات سال ۸۸ پای دادستانی و وزارت اطلاعات را به ماجرای انجمن باز کرد و آنها دستور پلمب دفتر انجمن را ابلاغ کردند و آن را بستند؛ اقدامی که شمس الواعظین درباره آن، در نشست ۵ آبان امسال با خبرگزاری ایسنا، گفت: "روزی که انجمن توسط وزارت اطلاعات پلمب شد به ما گفتند این اقدام در راستای تدابیر پیشگیرانه انجام می‌گیرد."

تازه ترین رخداد در زمینه فعالیت انجمن صنفی انتصاب معاونت روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که اوخر آبان از سوی وزیر کار انجام شد. از جمله وظایف این معاونت که در جلسه رای اعتماد مجلس به وزیر اعلام شد، رسیدگی به امور نهادهای صنفی حوزه کارگری و تقویت سه جانبه گرایی است.

باید منتظر ماند و دید که معاون روابط کار این وزارتخانه که در دوره ای نماینده ایران در سازمان بین المللی کار بوده و از میزان نفوذ و فعالیت های انجمن صنفی روزنامه نگاران در نهادهای بین المللی با خبر، گره پرکلاف انجمن صنفی را باز خواهد کرد یا نه؟

مطالب مرتبط