رئیس بسیج ایران: بر عهد خود برای محو کردن اسرائیل باقی هستیم

Image caption محمدرضا نقدی: تحریم نفت، ارز و غیره که هیچ، اگر آب را هم ببندند عباس‌وار از حریم ولایت دفاع خواهیم کرد

محمدرضا نقدی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین در مراسم "تجدید میثاق" با آیت‌الله خمینی گفت: "۱۷۵۰ فرمانده گردان بسیج آمده‌اند تا به امام بگویند ما بر عهدی که با تو بسته‌ایم، هستیم. اگر گفتی اسرائیل باید از صفحه روزگار محو شود، ما می‌گوییم که بر این عهد هستیم."

آقای نقدی در این مراسم که امروز (سه‌شنبه ۲۸ آبان) در مزار آیت‌الله خمینی برگزار شد، گفت: "تا زمانی که سرزمین‌های مسلمانان را از اشغالگران پس نگیریم و با ولی امرمان در قدس شریف نماز نگزاریم، از مبارزه با آمریکا و صهیونیسم دست نمی‌کشیم."

رئیس سازمان بسیج مستضعفین همچنین گفت : "ملت ما برای صدور اجازه دفاع از مسلمانان در سرزمین‌های اشغال شده لحظه‌شماری می‌کنند. فرماندهان گردان‌های بسیج از ما درخواست حضور در میدان‌های رزم مقابله با رژیم صهیونیستی را دارند و اگر امروز این اتفاق نمی‌افتد به این دلیل است که شرایط، دست و پای ما را بسته است."

به گفته آقای نقدی "فلسطینیان غزه و حزب‌الله لبنان درس‌های گردان‌های بیت‌المقدس بسیج" را به دشمنان داده‌اند.

ماه پیش احمد خاتمی، امام جمعه تهران در مراسم سالگرد درگذشت آیت الله سید جواد مدرسی گفته بود: "این سخن امام از قبل از پیروزی انقلاب بود که اسرائیل باید از صفحه روزگار محو شود."

در سال‌های بعد از انقلاب استناد به این گفته آیت‌الله خمینی که اسرائیل باید از صفحه روزگار محو شود یکی از ارکان اصلی سیاست خارجی ایران بوده که بارها از زبان مسئولان درجه اول حکومت اسلامی تکرار شده است.

آیت الله خامنه‌ای رهبر ایران هم چندین بار به این گفته آیت‌الله خمینی استناد کرده است.

او از جمله در سال ‌۱۳۶۹ در اولین کنفرانس اسلامى فلسطین گفت: "در مسئله‌ فلسطین، آنچه که هدف است، استنقاذ فلسطین است؛ یعنى محو دولت اسرائیل. فرقى بین سرزمینهاى قبل از سال ۶۷ و بعد از آن نیست. هر یک وجب از خاک فلسطین، یک وجب از خانه‌ مسلمین است. هر حاکمیتى غیر از حاکمیت مردم فلسطین و حاکمیت مسلمین بر کشور فلسطین، حاکمیت غاصب است. حرف، همانى است که امام راحل عظیم الشأن فرمود: اسرائیل بایستى محو بشود."

Image caption آیت‌الله خامنه‌ایدر کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین‌ گفته بود: "امام بزرگوار ما اعلام کردند که یکى از هدفهاى این انقلاب، آزادى سرزمین فلسطین و قطع غده‌ سرطانى اسرائیل است."

اما شاید جنجال برانگیزترین استناد به این گفته آیت‌الله خمینی در سخنرانی معروف محمود احمدی نژاد بود.

او هشت سال پیش و کمی بعد از اینکه به ریاست جمهوری رسید در مراسم موسوم به جهان بدون صهیونیسم گفت: "حضرت امام خمینی درباره رژیم صهیونیستی فرمودند که رژیم اشغالگر قدس باید از صفحه روزگار محو شود و به‌حول و قوه‌الهی بزودی جهان بدون آمریکا و صهیونیسم را تجربه خواهیم کرد."

دولت اسرائیل از جمله با استناد به این سخنان دولت ایران را متهم می کند که قصد ساخت سلاح اتمی و موشک های دوربرد را دارد تا بتواند موجودیت اسرائیل را تهدید کند.

از ابتدای امسال و آغاز رقابت‌های ریاست جمهوری به نظر می‌رسید که این گونه سخنان کمتر در سخنرانی‎های علنی مسئولان ایرانی مطرح می شود تا رابطه با جامعه بین المللی دستخوش تلاطم نشود، از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلت نظام اردیبهشت امسال که صحبت‌هایی درباره نامزد شدن او برای ریاست جمهوری مطرح شد گفته بود: "ما با اسرائیل سر جنگ نداریم."

حسن روحانی هم در جریان انتخابات ریاست جمهوری از از سخنان "حساب نشده" و لفاظی های دولتمردان قبلی انتقاد کرد.

مطالب مرتبط