مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ چهارشنبه ۲۹ آبان

روزنامه‌های امروز صبح تهران همچنان از انتظارها برای اجلاس امروز ژنو خبر داده و به گمانه‌زنی درباره آن پرداخته‌اند. اکثر روزنامه‌ها به نتیجه این دور از گفت‌وگوها امید بسته‌اند و روزنامه کیهان در تیتر اصلی خود نوشته ایران امتیاز دیگری ندهد، نوبت پنج به اضافه یک است.

Image caption صفحه اول روزنامه ایران

گزارش‌هایی درباره رییس جمهور پیشین که بنا به خبرها محاکمه‌اش به‌زودی آغاز می‌شود، گرچه غیرعلنی خواهد بود و بر اساس حکم تخلیه دادگستری ساختمانی که در اختیار داشت نیز از وی گرفته شده، و گمانه‌زنی‌هایی درباره دانشگاه ایرانیان که بدون مجوز قصد گسترش آن را در خارج از کشور دارد، یاد محمود احمدی‌نژاد را در روزنامه‌ها زنده کرده است.

صفحات اول این روزنامه‌ها به گزارش‌ها و عکس‌هایی از انفجار بیروت اختصاص یافته است‫.‬

سنگ بزرگ سر راه ظریف

شهروند در گزارش اصلی خود نوشته: روز گذشته و پس از پایان جلسه علنی مجلس، خبری منتشر شد مبنی بر این‌که در آستانه آغاز دور جدید مذاکرات ایران و ۳+۳، تعدادی از نمایندگان مجلس با امضای طرحی سه‌‌فوریتی، در تلاش هستند تا قانونی را به تصویب برسانند که اگرچه نامش حمایت از دیپلماسی و الزام دولت به حفظ حقوق هسته‌ای است، اما به موجب آن، تیم مذاکره‌کننده ایرانی با محدودیت‌هایی در جریان مذاکرات مواجه خواهد شد.

این طرح درصورت تصویب در مجلس، می‌تواند مقدمه‌ای برای به بن‌بست رسیدن مذاکرات ایران و ۳+۳ تلقی شود چراکه درصورت تصویب این طرح، تیم مذاکره‌کننده که همواره بر رعایت خطوط قرمز نظام‌تاکید داشته، باید پاسخگوی انتظارات مجلس هم باشد.

شهروند بر خبر خود افزوده: جالب آن‌که برخلاف نظر اکثر نمایندگان که تاکنون تصریح می‌کردند‌اصل غنی‌سازی قابل مذاکره نیست اما درباره سطح آن می‌توانیم مذاکره کنیم. در این طرح تاکید شده که غنی‌سازی ۲۰ درصدی هم باید ادامه پیدا کند.

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته بسیاری از کسانی که این طرح را در مجلس امضا کرده بودند با توجه به محدودیت‌های آن امضای خود را پس گرفته‌اند.

ایران امتیاز داده یا ایران مقاومت کرده

کیهان در سرمقاله خود با تکرار آن چه در روزهای گذشته نوشته بود تاکید کرده: مطابق گزارش هفته گذشته آژانس، برخی از پیشنهادات ۱+۵ در نشست ژنو ۲ را پیشاپیش و از سه ماه قبل به اجرا درآورده است و بسیاری از فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان را متوقف کرده و یا در سطح نزدیک به توقف نگاه داشته که این از جمله مواردی بود که حریف در مذاکرات ژنو ۲ انجام آن را به ایران پیشنهاد کرده بود. از این روی باید گفت که ایران بخش قابل‌توجهی از امتیازات مورد نظر ۱+۵ را پیشاپیش به نفع حریف تامین کرده است و اکنون نوبت ۱+۵ است تا در مقابل امتیازاتی که از کشورمان گرفته است، امتیاز بدهد.

در این گزارش اشاره می‌شود که از جمله ایران در مدت یاد شده تنها چهار سانتریفیوژ جدید در نطنز به کار گرفته است و سانتریفیوژ جدیدی در فردو نصب نشده است. همچنین حجم ذخایر اورانیوم ایران افزایش بسیار ناچیزی یافته و توسعه فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم ایران در این مدت عملا متوقف شده است.

مهدی سنایی در سرمقاله ایران اشاره کرده فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی و مذاکرات آن در یک پروسه ۱۰ ساله قابل ارزیابی است. آنچه در ایران پروسه تسلسل دارد، عدم عقب‌نشینی جمهوری اسلامی ایران از حقوق هسته‌ای خود، تأکید بر دستیابی به حقوق هسته‌ای و حفظ دستاوردهای هسته‌ای است. اما گاهی تعامل و گفت‌وگو به صورت جدی برقرار بود اما در برخی برهه‌ها بی‌اعتمادی بیشتری وجود داشت و طرح‌های مختلفی برای گفت‌وگو از جمله طرح مدالیته و گام به گام ارائه شده است که تاکنون هیچ کدام به سرانجام نرسیده است.

به نوشته مقاله روزنامه دولت: با همه اینها یک خط گفت‌وگوی پیوسته در این زمینه وجود داشته و فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی در حال تقویت و توسعه بوده است. در مذاکرات جدید هم جمهوری اسلامی ایران از موضع قوت وارد شده و به نظر می‌رسد زمینه‌های لازم برای دستیابی به یک توافق بین طرفین حاصل شده است.

Image caption عکسی از وزیر خارجه در راه سفر به ژنو، شهروند

امیر دبیری‌مهر در سرمقاله تهران امروز نوشته در سیاست پیروزی و شکست امری نسبی است. دستاوردها و زمان دو متغیر کلیدی در پیروزی و شکست است. گاهی یک دستاورد در زمانی پیروزی محسوب می‌شود و گاهی نه تنها پیروزی نیست بلکه عین شکست است.

امروز که دور دیگری از مذاکرات ایران و کشورهای ۳+۳ یعنی سه کشور اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه و سه کشور آمریکا، روسیه و چین در ژنو برگزار می‌شود در رسانه‌ها و محافل طرفین درباره این گفت‌وگو و مذاکره حر ف و حدیث‌های متعددی منتشر می‌شود که هر چند برخی از آنها صحیح و دقیق است اما در واقع حاشیه‌هایی هستند که در برابر یک متن مهم و بزرگ کمرنگ هستند و این متن مهم همان حق غنی‌سازی اورانیوم در داخل کشور به‌عنوان کلیدی‌ترین بخش فن‌آوری استفاده صلح‌آمیز هسته‌ای است که بارها از سوی مقامات جمهوری اسلامی به‌عنوان حق مسلم ایران و خط قرمز تهران در مذاکرات هسته‌ای از آن یاد شده است.

کشورهای طرف مذاکره با ایران بعد از حدود ۱۰ سال فشار و ارعاب و تهدید ایران با هدف منصرف کردن ایران از دستیابی به فن‌آوری صلح‌آمیز هسته‌ای، امروز به این نتیجه رسیده‌اند که ملت و دولت ایران از این موضع عقب‌نشینی نمی‌کنند و مسئله هسته‌ای برای ایرانیان وجهه حیثیتی و ناسیونالیستی و عقیدتی یافته است واین موضع بحق ایرانیان اکنون نیازمند مهر تایید خوردن و ثبت شدن در یک سند حقوقی و بین‌المللی است که امیدوار باید بود با تلاش و تدبیر گروه مذاکره‌کننده هسته‌ای که الحق فرزندان انقلاب هستند به نتیجه برسد.

به تاکید این مقاله: مردم و دولت ایران پاداش ۱۰ سال مقاومت در برابر فشارهای خارجی را گرفته و حق دستیابی ایران به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای که از نظر حقوق بین‌المللی امری مسلم است از سوی قدرت‌های سیاسی موثر جهانی به‌عنوان یک واقعیت انکارناپذیر به رسمیت شناخته خواهد شد.

صدمین روز دولت‌

محمدعلی وکیلی در سرمقاله ابتکار نوشته: صدمین روز آغاز به کار دولت یازدهم سر رسید و مطابق وعده، مردم منتظر گزارش آقای رئیس جمهور در صد روز اول می‌باشند اما این گزارش با چند روز تاخیر ارائه خواهد شد. شاید دلیل تأخیر آن مذاکرات هسته ای فردا می‌باشد. دولت بنا دارد نتیجه مذاکرات هسته ای را، در گزارش به عنوان بخش اصلی و برگ برنده صد روز اول لحاظ کند.

به نظر نویسنده این مقاله‌گزارش دولت دربخش انتصابات و استقرار دولت؛ با اعتدال بوده است. در حوزه ی فرهنگ هم‌ حرف‌های خوب و امیدوار کننده‌ای گفته شده اما در حوزه حقوق شهروندی‌ که جزو وعده‌های روحانی بود و مطالبه مهم طبقه متوسط جامعه نیز می‌باشد، ‌هنوز گام اساسی برداشته نشده است.

به نظر سرمقاله ابتکار‌، بخش اقتصاد همچون گذشته پاشنه آشیل دولت‌ بحساب می‌آید و نمره ی تیم اقتصادی زیر ۱۱ است اما در ‌حوزه ی خارجی بی‌تردید نمره دولت عالی است دولت‌ توانسته است سیاست ایران‌هراسی را با سیاست ایران منطقی ناکام بگذارد و توپ اتهام را در پرونده هسته‌ای به زمین ۱+۵ برگرداند. اگر چه ممکن است امشب و فردا نتیجه دلخواه در مذاکرات حاصل نشود.

تجلیل از شاعر

Image caption تیتر و عکس صفحه اول شرق

شرق در صفحه اول خود در زیر عکسی از محمدعلی سپانلو و سیمین بهبهانی و عباس کیارستمی نوشته: نمایش فیلم «قایق‌سواری در تهران» فرصتی شد تا دیشب سپانلو به خانه هنرمندان بیاید.‌جمع شوند و در روز تولدش از او بگویند. از یک شاعر، از مردی که تهران را دوست دارد و در آثارش به آن اشاره می‌کند.

به نوشته این روزنامه مراسمی که با حمایت‌نشر چشمه برگزار شد و کارگردان فیلمش صلاح‌الدین کریم‌زاده زندگی و زمانه سپانلو را از زبان ابراهیم گلستان، بهرام دبیری، حافظ موسوی و عده ای دیگر بیان کرده است.. «احمد مسجدجامعی»، رییس شورای شهر مانند دیگر برنامه‌هایی که به تهران ارتباط دارد به آنجا آمده بود تا باز هم نکته‌هایی را درباره این شهر بگوید و بشنود.

خبرهای احمدی‌نژاد

روزنامه‌های مختلف تهران، امروز در صفحات اول خود از غیرعلنی بودن دادگاه احمدی نژاد خبر داده‌ و در عین حال نوشته اند که ساختمانی که احمدی‌نژاد و نزدیکانش در آن اقامت داشتند با حکم دادگستری تخلیه شده است.

صبا آذرپیک در گزارشی در اعتماد نوشته: آنجا یک دفتر کار گروهی است. خبری از دانشگاه نیست؛ نه کارمند دارد و نه ارباب رجوع؛ پلاک ۲۰ خیابان لادن؛ سرانجام دیروز حکم تخلیه را اجرا کردند؛ وزارت دادگستری آمد و ساختمان را با حکم تخلیه تحویل گرفت و اسباب‌های دفتر احمدی‌نژاد بار یک کامیون شد به آدرسی نامعلوم؛ مبلمان‌ها و میزهایی که یک کامیون شش متری برای بردنش گویا کفایت می‌کرد.

به گزارش این خبرنگار: شش طبقه آجری رنگ با یک طبقه پنت‌هاوس که به گفته نگهبان‌ها دفتر خصوصی محمود احمدی‌نژاد و مشایی است. شاید کسی خبر نداشت که محمود احمدی‌نژاد و اسفندیار رحیم‌مشایی در کنار نزدیکان‌شان مانند داماد پروین احمدی‌نژاد تا محصولی و ثمره‌هاشمی، هر روز ساعاتی را در این ساختمان آجری قرمز رنگ می‌گذرانند. اتاق‌هایی بزرگ که نخستین مشخصه‌اش این بود که کارمند زن نداشت؛ وقتی پرس‌وجو می‌کردید جواب می‌شنیدید که اینجا اصلا کارمند ندارد؛ چرا؟ چون همه روسا هستند.

گزارشگر اعتماد اضافه کرده: ساختمان اصلی دانشگاه کجاست؛ همسایه‌ها سریع جوابت را می‌دهند دفتر احمدی‌نژاد؟‌و توضیح می‌دهند که همین روزها می‌روند و راحت می‌شویم از گرفتاری‌های ناشی از رفت‌وآمد نهادی‌ها. و معنی نهادی‌ها را وقتی می‌فهمی که نگهبانی ساختمان می‌گوید کارمندان مامور به خدمت نهاد ریاست‌جمهوری هستند و وقتی می‌پرسی چرا نهاد ریاست‌جمهوری و این همه دوربین و تدابیر امنیتی؟ جواب این می‌شود که آقای احمدی‌نژاد و مشایی و‌ثمره و برخی از دولتی‌های قبل دفاترشان اینجاست و آنها از نهاد ریاست‌جمهوری مامور به خدمت شدند در این ساختمان.

شرق هم درگزارشی نوشته: محمود احمدی‌نژاد با داشتن دکمه‌ای در دست، سودای دوختن کتی را دارد. او سودای تاسیس دانشگاه ایرانیان را در سر دارد؛ دانشگاهی که هنوز مجوز فعالیت رسمی‌ای برای آن صادر نشده است و مشخص نیست شورایعالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم در دوره جدید اجازه فعالیت به آن را می‌دهد، یا نه.

اما این اما و اگر‌ها، در ظاهر محلی از اعراب برای محمود احمدی‌نژاد ندارد. چراکه او کماکان سیاست‌های خود را برای تاسیس دانشگاه ایرانیان پیش می‌راند و در جدید‌ترین اقدام روز گذشته با صدور حکمی، ابومحمد عسگرخانی را به سمت معاون امور بین‌الملل دانشگاه جامع بین‌المللی ایرانیان منصوب کرد.

بی اطلاعی احمدی مقدم رافع مسئولیت او نیست

پیمان حاج محمود عطار در مقاله‌ای در قانون‌ با اشاره به گفته‌های سردار احمدی مقدم، فرمانده‌نیروی انتظامی مبنی بر اینکه اطلاعی از وضعیت بازداشتگاه کهریزک نداشته، نوشته:‌ بی‌اطلاعی ایشان نمی‌تواند نفی‌کننده مسئولیت شخص وی و سایر مسئولان نیروی انتظامی از جهت انطباق این بازداشتگاه با استانداردهای قانونی سازمان زندان‌ها باشد.

به نوشته این حقوقدان: اتفاقاتی نظیر همین کهریزک و ده‌ها اتفاق دیگر می‌افتد واین‌ها نیازمند بازرسی دقیق‌نیروی انتظامی و مراکز نظارتی این نیرو است که حقوق متهمان به عنوان بخشی از جامعه رعایت شود تا‌به لحاظ مجرم بودن این افراد حقوقشان پایمال نشود و شاهد چنین وقایع تلخی نباشیم.

نویسنده مقاله قانون درباره گفته های فرمانده نیروی انتظامی مبنی بر اینکه بازداشتگاه کهریزک برای نگهداری اراذل واوباش ایجاد شده بود نوشته:‌ در قانون مجازات اسلامی ایران تعریفی از ‌اراذل و اوباش نیست و جرم و مجازاتی برای آن پیش بینی نشده، پس چگونه افرادی را درقالب عنوان‌اتهامی اراذل و اوباش دستگیر شده و به زعم احمدی مقدم در بازداشتگاه کهریزک نگهداری می‌کردند؟

فلاکت تلخ ۸۰ درصد بهتر است یا...

شهرام شهیدی در ستون طنز اعتماد نوشته‫:‬ دو برابر شدن شاخص فلاکت آن‌طور که رسانه‌ها به آن می‌پردازند به خودی خود چیز بدی نیست. در واقع فلاکتی که ماحصل زندگی ماشینی شهری و وفور نعمت و استفاده از تکنولوژی باشد فلاکت تلخی نیست و حداقل اگر تلخ هم باشد مثل شکلات‌های تلخ بالای ۸۰ درصد تلخی تو دل برویی دارد!

نویسنده فرض کرده‫:‬ دو نفر از فرزندان شما دانشجوی دانشگاه آزاد یا دانشگاه غیر انتفاعی باشند و یک خانه اجاره‌یی و یک دستگاه پراید دارید. اینها نشان می‌دهد شما از یک سطح زندگی متوسطی برخوردارید که به آن رفاه کمینه می‌گویند. اما همین عوامل تشکیل‌دهنده رفاه کمینه شما خود عامل بروز فلاکت است. کلی باید پول خرج فرزندان دانشجویتان بکنید که آخر سر یک عالمه قرض بگذارند در دامن‌تان (تا گشت ارشاد نیامده واژه ضد ارزشی دامن را با شلوار عوض کنید. من چشمم را می‌بندم) بعد هم که فارغ‌التحصیل شدند بیکار و بی‌عار بنشینند خانه آیینه دق‌تان شوند. اجاره‌بهای خانه‌تان هم که همین‌طور می‌رود بالا و به قول ریاضیدان‌ها حدش به سمت فلاکت میل می‌کند.

خلاصه می‌بینید که بهره‌مند بودن از امکانات شهروندی بیشتر باعث بروز فلاکت می‌شود و اگر شاخص فلاکت بالا رفته معنی‌اش این است که دولت در ارائه امکانات به مردم تلاش روز افزون داشته. این تحمیل امکانات به مردم به جایی رسیده که قبرها نیز آپشن‌دار شده و قرار است قبر تهرانی‌ها چهار طبقه شود. با این حساب قبری که در پنت‌هاوس قرار بگیرد گران‌تر است و‌به قول وزیر کار فقرا ضعیف‌تر و قشر متوسط ضعیف شده‌اند.

کارتون روز

Image caption فیروزه مظفری، شرق

مطالب مرتبط