سعید مرتضوی: اظهارات احمدی مقدم درباره حادثه کهریزک صحت ندارد

مرتضوی
Image caption مرتضوی: گزارش نیروی انتظامی را قرائت کردم و در صحنه نبودم که ببینم آنها چکار می‌کنند

سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران، مسئولیت اعزام بازداشت شدگان تظاهرات پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ١٣٨٨ را متوجه خود ندانسته است.

روز دوشنبه این هفته، اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، گفت که در جریان تظاهرات اعتراضی به نتیجه انتخابات دوره قبلی ریاست جمهوری، با اصرار سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران، تعدادی از تظاهرکنندگان به بازداشتگاه کهریزک و میان "اراذل و اوباش" اعزام شدند.

آقای احمدی‌مقدم گفت که پلیس تاکید داشت که "کهریزک مکان خطرناکی است" اما دادستان وقت تهران از نظر خود عدول نکرد.

به گزارش ایرنا، آقای مرتضوی در واکنش به این سخنان گفته است که "اظهارات احمدی مقدم درباره حادثه بازداشتگاه کهریزک صحت ندارد."

وی گفته است که قطعا به این اظهارات پاسخ کامل خواهد داد و افزوده است که "در موضوع حادثه بازداشتگاه کهریزک واقعیت را می گویم و کاری به بحث های خاص ندارم."

دادستان سابق تهران متقابلا نیروی انتظامی را مسئول برخورد تند با تظاهرکنندگان قلمداد کرده و گفته است که "گزارش نیروی انتظامی را قرائت کردم و در صحنه نبودم که ببینم آنها چکار می کنند."

همزمان روزنامه شرق، چاپ تهران، نظر پدران دو نفر از جان‌باختگان کهریزک را درباره گفته‌های جدید فرمانده نیروی انتظامی پرسیده است.

پدر محمد کامرانی، یکی از قربانیان بازداشتگاه کهریزک، به روزنامه شرق گفته است که کاش فرمانده نیروی انتظامی، این اظهارات را قبل از برگزاری جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده آقای مرتضوی مطرح کرده بود.

همچنین، پدر امیر جوادی فر، یکی دیگر از قربانیان کهریزک نیز در واکنش به اظهارات فرمانده نیروی انتظامی به روزنامه شرق گفته است: "از ایشان بپرسید چرا چهار سال پیش این حرف‌ها را نزدند."

سرتیپ احمدی مقدم در مصاحبه با خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - شرایط بازداشتگاه کهریزک را نامناسب توصیف کرده و گفته بود که این محل برای نگهداری "آدم های شرور و خطرناک" در نظر گرفته شده بود.

در پی انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ و تظاهرات اعتراضی به نتیجه اعلام شده این انتخابات، شماری از معترضان به بازداشتگاه کهریزک اعزام شدند و دست کم سه نفر در این محل جان خود را از دست دادند. یکی از بازداشت شدگان نیز کوتاه مدتی پس از آزادی، جان داد.

مخالفان حکومت، ماموران دولتی را به شکنجه و قتل و حتی تجاوز جنسی به بازداشت شدگان کهریزک متهم کردند که از سوی مقامات دولتی تکذیب شد هر چند آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز شرایط کهریزک را "غیراستاندارد" توصیف کرد.

بعدها سعید مرتضوی و دو تن از قضات در ارتباط با حوادث کهریزک محاکمه شدند و دادگاه آقای مرتضوی را به پنج سال انفصال از خدمات دولتی و پرداخت دویست هزار تومان (حدود هفتاد دلار) جریمه نقدی محکوم کرد.

مطالب مرتبط