مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ پنج‌شنبه ۳۰ آبان

روزنامه‌های امروز صبح چاپ تهران عمدتا به مذاکرات هسته‌ای ایران و شش قدرت جهان در شهر ژنو سوئیس توجه نشان داده‌اند و هر یک از زوایایی به تحلیل در این باره پرداخته‌اند، البته وجه مشترک اغلب این روزنامه‎ها هم خوش‌بینی در باره نتایج مثبت این مذاکرات است.

پیش‌نویس اصلاح‌شده روی میز

زینب اسماعیلی، خبرنگار اعزامی روزنامه شرق به ژنو در گزارش خود نوشته که مذاکرات اگرچه باید پرخبرترین موضوع روز باشد، اما تقریبا به بی‌خبری می‌گذرد. مذاکره‌کنندگان پشت درهای بسته مذاکره می‌کنند و نصیب خبرنگاران تنها، خبر رفت و آمد مذاکره‌کنندگان به اتاق مذاکره است.

به گزارش خبرنگار شرق اگر چه تا ساعات اولیه شب خبر دندان‌گیری نصیب خبرنگاران نشد اما برخی شواهد نشان می‌داد که همان پیش‌نویس توافق که در مذاکره قبلی مطرح شده بود این بار هم روی میز قرار گرفته است. پیش‌نویسی که ایران اکنون حاضر است بر سر آن مذاکره کند، البته با اصلاحاتی.

در عین حال گزارش خانم اسماعیلی حاکیست که وزیر خارجه ایران بعد از جلسه افتتاحیه مذاکره با حضور کاترین اشتون گفته که "متن جدیدی روی میز" نیست.

در انتظار فردایی بهتر

تیتر یک روزنامه اعتماد به نقل از گزارشگر خود در ژنو "مذاکره روی لبه تیغ" است. در همین حال علی قنبری در این روزنامه نوشته که ایران در شرایط کنونی یکی از حساس‌ترین دوران خود در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی را می‌گذراند.

از یک طرف مذاکرات در ژنو و از طرف دیگر مسائل و مشکلات اقتصادی در داخل ایجاب می‌کند که دولت با برنامه‌ریزی و دیپلماسی کارآمد و تعامل سازنده با جهان از این گردنه مهم به سلامت عبور کند.

به نظر نویسنده، مذاکرات ژنو به مرحله نسبتا امیدبخشی منتهی شده چرا که آمریکا با پیگیری دولتش از تصویب تحریم‌های جدید در قبال ایران جلوگیری کرد.

آقای قنبری تاکید کرده که اگر در داخل کشور در بین ارکان نظام و قوای سه‌گانه هم همراهی و همدلی صورت بگیرد و منتقدان حتی افراطیون به صورت منصفانه با این قضیه برخورد کنند، می توانیم از این موقعیت برای بهتر شدن شاخص‌های اقتصادی و سیاسی بهره بگیریم.

حربه تحقیر شده‌ها

اگرچه تیتر اول روزنامه کیهان به اظهارات دیروز آیت‌الله خامنه‌ای اختصاص دارد با این عنوان که "ایران از حق خود یک قدم هم عقب‌نشینی نمی‌کند"، اما حسین شمسیان در سرمقاله این روزنامه به تحلیل حملات انتحاری دیروز در مقابل سفارت ایران در بیروت پرداخته است.

به نوشته این مقاله برکسی پوشیده نیست که حمایت همه‌جانبه ایران از محور مقاومت، سال‌هاست که خواب راحت را به تعبیر کیهان از چشم رژیم جعلی اسرائیل ربوده است. پیشرفت‌های اخیر ارتش سوریه و سرکوب شورشیان و سلفی‌ها و تروریست‌های اعزامی به سوریه، سبب تحقیر چندباره آمریکا و البته به هم خوردن توطئه شوم آنها در جنگ افروزی در منطقه شده است.

به اعتقاد آقای شمسیان حالا که نمی‌توان در جبهه نبرد سوریه، پیروز میدان باشند با انفجار کور، رعب و وحشت را به لبنان آورده و به این ترتیب به ایران هشدار می‌دهند.

اهداف آمریکا از تعدیل لحن

داوود هرمیداس باوند در سرمقاله روزنامه آرمان نوشته است که فارغ از این که مذاکرات جاری ژنو چه نتایجی داتشته باشد، ظاهرا طرف آمریکایی تصمیم گرفته که اعتماد ایران را که در مذاکرات قبلی تا حدود زیادی به خاطر برهم خوردن توافق نهایی توسط فرانسه سلب شده بود، به واسطه به تصویب نرساندن دور جدیدی از تحریم‌ها جلب کند.

به نظر نویسنده موضع مشترک اعلام نشده ایران و آمریکا در شرایط فعلی در مورد بحران سوریه است. هرچند هیچ کجا این مسئله به صراحت توسط مقامات دو کشور اعلام نشده اما به نظر می‌رسد که مقامات دو کشور خواهان گفت‌و‌گوهای جدی در ژنو در مورد بحران سوریه در آینده هستند.

در ادامه این مقاله آمده که تلاش‌های روسیه بیشتر تاکتیکی و برای ایفای نقش مهم‌تری در مذاکرات است، اما همین تلاش موجب می‌شود که از میزان سنگ‌اندازی‌های فرانسه و عربستان در این مذاکرات تاحدی کاسته شود.

دست دادن زیر میز

حمید تهرانی در سرمقاله روزنامه جهان صنعت نوشته است؛ انتظار زیادی وجود دارد که این دور از گفت‌و‌گوهای ایران و شش قدرت جهان به نتیجه امیدبخشی برسد. این نتیجه احتمالا می‌تواند توافق‌هایی باشد که برای مدتی کوتاه و به طور موقتی به اجرادرآید و در این مدت برای راستی‌آزمایی اظهارات و رفتارها تلاش می‌شود و آن گاه گام بعدی برداشته خواهد شد.

آقای تهرانی در ادامه نوشته که مقامات کشورها سخنانی برزبان می‌‎آورند که بیشتر مصرف داخلی دارد و به سرعت دستاویز حملات تبلیغاتی طرف یا طرف‌های دیگر می‌شود.

با توجه به چنین موقعیتی این کاریکاتور در ذهن نویسنده ترسیم شده که عده‌ای دور میز با صدای بلند به هم فحش و ناسزا می‌گویند ولی در زیر میز با هم دست می‌دهند و قول و قرار می‌گذارند.

مثلث شوم علیه توافق هسته‌ای

اشکان بنکدار جهرمی، در سرمقاله روزنامه ابتکار از اسرائیل، کشورهای منطقه‌ای رقیب جمهوری اسلامی مثل عربستان سعودی و شورای ملی مقاومت سازمان مجاهدین خلق به عنوان مثلث شومی نام برده که موجب به نتیجه نرسیدن دور قبلی مذاکرات ژنو شدند.

نویسنده با دلایلی که ارائه کرده به این نتیجه رسیده که به رغم تمام تلاش‌های این مثلت به گفته او شوم، تیم دیپلماسی ایران نشان داده که ضمن داشتن انعطاف، پایبندی محکمی به حفظ منافع ملی دارد و از آن سو درایت لازم را هم به خرج خواهد داد تا از تمام پتانسیل موجود بین‌المللی در جلب حمایت دول تاثیرگذار سود ببرد.

از طرفی به نوشته سرمقاله ابتکار کشورهای غربی هم به خوبی می‌دانند که شکست مذاکرات راهی جز گزینه نظامی را باقی نخواهد گذاشت و این در حالیست که اکنون دنیا تمایل ندارد که برای بار دیگر شاهد جنگ تازه‌ای باشد.

مطالب مرتبط